• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ostaci supernove u nasem suncevom sistemu

Started by r2d2, October 02, 2008, 09:15:39 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: r2d2 on October 03, 2008, 07:54:17 am


Ne mogu reci da nema bas nikakve  logike u onome sto pricas, ali me ipak nisi uverio do kraja. Ono s cim mogu odmah da se slozim je to da nas suncev sistem ne mora biti presedan, mada ako cemo pravo nisam to ni tvrdio (nastanak od supernove ne mora biti presedan jer moze biti jedan od nacina stvaranja zvezdanih sistema). To da su te ranije bivse zvezde bile masivnije i kraceg zivota se podrazumeva, pogotovo ako znamo da je pz bilo sa mnogo vecom energijom. Koliko vidim slazes i sa bitnom zackoljicom o tezim elementima, mada ti ne iskljucujes njihov nastanak nekim drugim nacinom pa i samim velkim praskom (sto se ne bih sa tim delom apsolutno slozio) ali je to opet nevazno.
Taj model nastanka zvezdanih sistema bogatih tezim elementima od gvozdja  iz "zvezdane prasine" podrazumeva barem nekoliko eksplozija supernovih ili novih ili meganovih itd u isto vreme ili barem u jako kratkom vremenskom intervalu (naravno kosmicki kratko) zbog same prirode potrebnog vremena da se maglina zgusne i pocne sa gravitacionim skupljanja mase. Sa cim se ti opet slazes jer pominjes da nismo nastali samo iz jedne.

Ipak mi ne vidimo nikada lancanu reakciju masovnih eksplozija supernovih vec samo pojedinacne i to van bilo kakvih maglina. Da li imas objasnjenje za ono sto vidimo oko sebe, a u prilog cinjenici da su tvoje magline bogatije teskasima?




Nastanak od Supernove nije presedan već Pravilo, nastanak iz nečeg drugog bi bio presedan ::)
Teži elementi od Litijuma nastaju isključivo u zvezdama i tu je kraj priče. U VP su nastali, od h. elemenata, Vodonik, Helijum i Litijum... sve ostalo nastalo je u zvezdama....elementi teži od gvožđa u Supernovama...
To što mi ne vidimo lančane eksplozije je zato što mi posmatramo jedan zanemarljiv vremenski period pa ipak procene su da danas Supernove u galaksijama nastaju na svakih 50-100 godina što je u kosmičkin razmerama svaki čas a pre par milijardi godina bile su znatno češća pojava.... ima jedan jako interesantan prikaz u BBS Space dokumetarcu simulacija kako bi to izgledalo da se snimak ubrza milion puta ... seva ko vatromet za novu godinu.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Predrag

Pa uslovi za fuziju postoje samo u zvezdama, jer je za tako nesto potrebno vise miliona stepeni! Mada ne znam dokle su ovi nasi svetski umovi stigli sa razvojem hladne fuzije!? ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Quote from: Predrag on October 03, 2008, 10:53:20 am
Pa uslovi za fuziju postoje samo u zvezdama,


Netačno! Naime sasvim odgovarajući uslovi postoje i pri eksploziji hidrogenske bombe.... i pri njoj se stvaraju teži elementi....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Predrag

To mi nije palo na pamet, pa evo jos jedne novine za mene, ali je to zanemarljivo u odnosu na stvaranje istih u zvezdama!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan


sale11472

Eh pa do sad ovde nismo pominjali šta je započelo zušnjavanje oblaka od koga smo nastali, skoncentirsali smo se na poreklo oblaka...
Inače je tema šta pokreće takve stvari poprilično interesantna i sećam se da nam je nešto o tome pričao Nemanja n M. maratonu u vreme neke od oblačnih pauza...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Karl Segan "Kosmos" strana  216.

   "Azot u nasoj DNK, kalcijum u nasim zubima, gvozdje u nasoj krvi, ugljenik u nasim pitama od jabuka - svi ti elementi sazdani su u unutrasnjostima kolabirajucih zvezda. Mi smo sacinjeni od zvezdane gradje.
Neki od redjih elemenata nastali su pri samim eksplozijama supernova. Na Zemlji ima srazmerno mnogo zlata i urana samo zahvaljujuci tome sto je doslo do vise ekplozija supernova neposredno pre no sto je nastao Suncev sistem."