• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

(Ne)Dostupno za JAVNOST?

Started by Kizza, October 26, 2008, 08:48:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Toma B

Quote from: Sasa on October 27, 2008, 01:17:25 am
...recimo već u ranim misijama na Mesec snimljeno je na desetine hiljada fotografija - po misiji. Zamislite da neko objavi recimo 300 hiljada fotografija Meseca, od kojih su mnoge gotovo sasvim iste. Pa čemu to?

Nije tacno Sasa. Nisu snimljene "desetine hiljada" fotografija osim ako racunas svaki frejm video zapisa kao zasebnu sliku. U to vreme nije svaki klinac imao digitalni aparat vec se morao fizicki promeniti film nakon odredjenog broja fotografija. Zna li neko o cemu govorim. Ovo je malo off-topic, ali za nekih 15-ak godina koliko sam slikao foto-aparatima Zenit TTl i Practica LTL-3 nisam ispucao vise od 2000-3000 snimaka. <skup sport>
Sto se objavljivanja tih slika tice....pa mrzi me sad da trazim, ali sve su digitalizovane i on-line. Potrazite malo koga zanima....pa tek onda iznosite tvrdnje o navodnom skrivanju od strane NASA-e.

trut

Srecom pa postoji NASA bilo bi zanimljivo da zavisimo (mislim na slike) od Rusa ili ne daj boze Kineza...

Toma B

Quote from: trut on October 27, 2008, 09:10:41 pm
Srecom pa postoji NASA bilo bi zanimljivo da zavisimo (mislim na slike) od Rusa ili ne daj boze Kineza...

Slazem se.
Pre nego sto neko postavi komentar kako su Rusi to uvek bolje radili , evo sajta na kome su SVI iole uspesni snimci sa Sovjetskih sondi. Kao sto se moze primetiti nema ih bas puno.  :-\ Naravno ovde naglasavam SOVJETSKI jer Rusija jos uvek nije uspesno lansirala ni jednu kosmicku sondu. <Mars 96 je zapravo sovjetska sonda , ali svejedno nije uspelo lansiranje>.

spadej

Sredinom devedesetih je bilo moguce gledati, preko sateliske TV, direktan prenos sa MIR-a . Nije bilo nikakvog skremblovanja, sama je slika bila u SECAM-u. Verovatno da u tim prenosima nije moglo da se vidi nesto nije za javnost ali ipak je bilo uzivo. Da su u tim trenucima naisli vanzemaljci to niko ne bi mogao da sakrije.
Prenosi su kasnije prestali, valjda kad je MIR otisao u penziju.

sale11472

Quote from: Toma B on October 27, 2008, 09:27:21 pm

Pre nego sto neko postavi komentar kako su Rusi to uvek bolje radili....


Eh pa nisu ni uvek a još manje sve radili bolje..... zna se tačno gde su Rusi bolji tj ispred Amerikanaca .. rakteni motori i orbitalne stanice.... no nažalost nisu bolji u objavljivanju svojih podataka javnosti o šarenim sličicama za desktop da ne govorim ;)
Nego ako je NASA vojna organizacija (a nije pošto se pokazalo da su vojne organizacije kilave za taj posao) šta je onda sovjetsko-ruski pandan pionirska organizacija ;D
Interesantno je kako o organizacijama koje svoje podatke daju na uvid javnosti (a daleko da je od američkih NASA jedina) uvek kolaju neke misterije teorije zavere i šta ti ja znam a npr o Serpuhovu koji nema nikakav feed a kamoli live ništa tišina ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

QuoteNije tacno Sasa. Nisu snimljene "desetine hiljada" fotografija


Hm, hm, logično je to što kažeš Tomo, ali ja sam zaista pročitao takav podatak (da su Nasini orbiteri slali desetine hiljada snimaka). Moguće je da se radi o frejmovima. Proveriću i javiti ako bude nešto interesantno.

mmilan

Quote from: Toma B on October 27, 2008, 08:37:06 pm
Milane sta si hteo da kazes sa "Zaboravljate jednu bitnu stvar - sirovi podaci ne sluze nicemu"???? Sluze i te kako i sirovi i peceni.

Naravno da sluze, zbog toga se i prikupljaju ali amaterima ne sluze bas nicemu. Cisto sumljam da bi nekome bila zanimlja gomila nula/jedinica koja dolazi sa Marasa, WMAP-a ili bilo kojeg drugog satelita. Sve prvo lepo mora na obradu i tek onda na desktop, u dnevne novine i popularne casopise.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

October 28, 2008, 07:15:13 am #22 Last Edit: October 28, 2008, 07:37:24 am by r2d2
Quote from: trut on October 27, 2008, 09:10:41 pm
Srecom pa postoji NASA bilo bi zanimljivo da zavisimo (mislim na slike) od Rusa ili ne daj boze Kineza...

100% slazem sa tobom.

A sto se tice vojnog karaktera iako zaista nisam bas mnogo informisan ne sumljam ni trunku, da je barem u pocetku sama cenzura bila mnogo veca. Dokazi su svuda oko nas mada sada zivimo u "mirnijem" dobu. Pa sam internet (preteca) je nastao kao nacin cuvanja podataka u slucaju eventualnog atomskog udara.

Mislim da taj pocetni hladnoratovski vojni karakter same NASA-e je bitan i neosporan i povezan je sa zeljom amerike da dominira u "ratu zvezda"u odnosu na Ruje. 
Jos uvek ne bi otisli na mesec da nije bilo blokova. Spinovalo je na neki nacin celokupnu nauku.

Sva nova tehnicka otkrica su sluzila u vojne svrhe a posle 10 godina bilo je dozvoljeno i civilima da se sluze sa njima (pa i konkurenciji).

Da jos uvek postoje vojni blokovi mozda bi vec bili na Marsu (na zalost, sto smo takvi kakvi smo)

Toma B

Quote from: mmilan on October 28, 2008, 01:47:07 am
Cisto sumljam da bi nekome bila zanimlja gomila nula/jedinica koja dolazi sa Marasa, WMAP-a ili bilo kojeg drugog satelita.

Da ali sirovi podaci nisu "gomila jedinica i nula" ; to sto ti pricas je samo metod prenosa sirovih (neobradjenih) podataka. Tu "gomila jedinica i nula" bi ja pre nazvao "kodiranom a neprevedenom informacijom".....to stvarno ne bi nikome bilo zanimljivo....ali i tu postoje izuzeci....na primer neki nemci su "uhvatili signal sa Voyager-a i bili jako happy zbog toga.
Za vise informacija zaguglaj "Luna-9" i malo pregledaj.

Toma B

Quote from: Sasa on October 28, 2008, 01:11:00 am
...ja sam zaista pročitao takav podatak (da su Nasini orbiteri slali desetine hiljada snimaka)


Ja sam u stvari vise mislio na Apolo program.
Lunar Orbiteri su snimili stvarno veliki broj snimaka ali su cak i oni koristili sistem Film--Razvijanje--skeniranje.
....google.....

Evo nasao sam

LUNAR ORBITER 1 - - 413 slika
LUNAR ORBITER 2 - - 211 slika
LUNAR ORBITER 3 - - 211 slika (ali samo oko 75% je stiglo na Zemlju zbog kvara na mehanizmu za premotavanje filma)
LUNAR ORBITER 4 - - 199 slika
LUNAR ORBITER 5 - - 174 slike

Sve zajedno Lunar Orbiteri : 1208 Fotografija Meseca.
Inace i ja sam svojevremeno citao na raznim mestima o "stotinama hiljada ili milionima fotografija", ali to je cisto preterivanje. Cak i mocni Kasini posalje svega stotinak slika nedeljno (prosek) sa Saturna.
Na osnovu ovoga zakljucujem da smo i ti Sasa i ja , citali pogresne novine.  :P ;)

mmilan

@TomaB
Fotografije nisu jedini podaci. U javnosti su najprisutniji, zato sto su najzanimljiviji ali vecina stvari bila bi otkrivena i bez fotografija. Najcesce je osnovna primena fotografija prikazivanje na press konferencijama, odusevljavanje javnosti prikupljanje para za dalja istrazivanja. Da su slike jedine bilo bi lako - sonda sa par kamera i to je sve, ali sonde i sateliti nose jos gomilu drugih instrumenata. Cak je i kolicina bitnih podataka u vidljivom spektru mala u poredjenju sa svim ostalim.

Mnogo bitniji podaci su temperatura, pritisak, hemijski sastav, spektri i jos gomila drugih brojeva. Brojevi se koriste za pravljenje grafikona i ostalih vizuelnih prikaza, koji osim toga sto imaju znacaj za dalja istrazivanja koriste se i za popularizaciju (onaj sareni WMAP bas i nema preterano veliki naucni znacaj ali internet je preplavljen tom slikom)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Toma B

Quote from: mmilan on October 28, 2008, 03:15:20 pm
@TomaB
Fotografije nisu jedini podaci.

U pa nemoj mi to reci....ja prosto obozavam ovakve komentare. To je kao da si nekom uceniku rekao da fizicko nije jedini cas u skoli. GRRRR!!!
U ovom topiku je medjutim rec o nekim navodnim SLIKAMA koje NASA navodno skriva!

Sta ti Milane imas protiv "odusevljavanja javnosti" lepim slikama? Po tebi "lepe slike" sluze za prikupljanje para. Sta mislis koliko bi ljudi znalo za Vojadzere, Kasinija, MER-ove da nema lepih slika.

mmilan

Tema je o podacima i snimcima, zbog toga sam podsetio da slike nisu jedino sto postoji. Pisao sam o tome da objavljivanje svih prikupljenih podataka nema smisla iz gomile razloga, ali izgleda da se to nekome bas nije svidelo :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Toma B

Jesi li cuo da slike cine oko 90% ukupne kolicine korisnih podataka koje salje neka sonda?
MER, Cassini, Voyager itd.

mmilan

E malo mi je muka od ovih prepucavanja rekla kazala, zbog toga sam i uveo sebi privremeni ban na sve forume, ne znam sto sam ga uopste i "iskljucio".

Odgovorio sam na temu u kojoj je pomenuto sakrivanje podataka i fotografija u NASA-i i CERN-u. Ako je lakse tumaci moje odgovore kao da sam pisao o CERN-u.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz