• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

internet kao orudje astronomije

Started by r2d2, October 28, 2008, 09:05:35 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

October 28, 2008, 09:05:35 am Last Edit: October 28, 2008, 09:21:49 am by r2d2
Quote from: sale11472 on October 27, 2008, 07:43:25 pm
Quote from: r2d2 on October 27, 2008, 02:12:01 pm
Ne treba da sudis dal` je neko lenj ili nije, ili nepismen (malo nadobudno zar ne?) prosto napises ako imas sta i to je to.



Izvini ali nisam siguran da sam bilo kome ovde rekao da je lenj ili nepismen, tako da nisam ni siguran šta tebi u stvari smeta ???
Ja sam ovde pominjao Internet u smislu komunikacionog medija i odlične zamene za često nedostupne knjigerzo da zastare da nepominjem koliko iste umeju b... mislim da si pobrkao nešto.... A da je korišćenje Interneta deo opšte pismenosti u 21. veku pa štada kažem to je jednostavno tako, nekada si mogao da prođeš i bez da znaš da čitaš usmeno predanje je bilo adekvatan medij ....već u 19 a naročito 20 ako nisi mogao da koristiš pisane knjige malo šta si mogao da saznaš... u 21 je štampanoj reči stigao naslednik u vidu Interneta i ko hoće da nešto nauči moraće sve više i više da se koristi istim... to je jednostavno tako i nema veze ni sa čijom nadobudnošću... uostalom Internet je medij preko koga trenutno komuniciramo...

No sve ovo polako odlazi u offtopic koji niti ima veze sa temom niti ima veze sa onim što je u temi pisano ...


Tacno novi medij kako ti kazes. Cak i 15, 16, 17 veku je postojala prepiska izmedju ljudi zaintresovanih za odredjenu naucnu oblast, pored knjiga. Tvoje licno iskustvo koje procitam je dragoceno, i zanimljivije nego neko strucno objasnjenje koje ne razumem.
Ali tvoja poruka da iscitamo ceo internet pa da se javimo ovde na forum za jedno 20-30 godina kada postanemo maheri koja se provlaci tu i tamo kroz mnoge tvoje mejlove na razne topike je neumesna, po mom misljenju.Kad bi samo i iskljucivo koristili internet bili bi sveznajuci i zvali bi se gugl guglovic. Zamisli da moras da savladas molekularnu biologiju potpuno sam i to  samo iz knjiga ili sa interneta ali bez prepiske i podpitanja!

"PS ako nekome smeta ovoliko insistiranje i pominjanje Interneta ... pa šta da kažem ... 21. je vek korišćenje Interneta potpada pod osnovnu pismenost ...."

Ko ne razume ovo insistiranje taj nije ni pismen.
Nema drugog zakljucka i tumacenja ove tvoje opaske. Ili ko ne voli karanfile taj ne treba da zivi (davitelj protiv davitelja)   :D ?

sale11472

Quote from: r2d2 on October 28, 2008, 09:05:35 am

Ali tvoja poruka da iscitamo ceo internet pa da se javimo ovde na forum za jedno 20-30 godina kada postanemo maheri koja se provlaci tu i tamo kroz mnoge tvoje mejlove na razne topike je neumesna,


Izvini ali ovo nema veze sa bilo čime što sam ja pisao.... pogotovo da sam nekada nekome preporučivao da se vrati kada sve iščita... Ne znam odakle ti ovolika lična netrpeljivost prema meni? Zato što imam mišljenje da je daleko bolje, efikasnije i jeftinije koristiti Internet da bi se nešto naučilo? Izvini ali kao što si u 20 veku bio hendikepiran u učenju ako nisi znao da čitaš tako je danas, doduše za sada u nešto manjoj meri, Internet preuzima tu ulogu...

QuoteTacno novi medij kako ti kazes. Cak i 15, 16, 17 veku je postojala prepiska izmedju ljudi zaintresovanih za odredjenu naucnu oblast


Postoji i danas samo što se odvija skoro u potpunosti preko Interneta... naravno uz izuzetak onih koji tu mogućnost nemaju a mi ovde to očigledno nismo... da ne pominjem kako bi ta prepiska u to vreme izgledala među sagovornicima kojima ne koriste pero i pergament ...

Quote"PS ako nekome smeta ovoliko insistiranje i pominjanje Interneta ... pa šta da kažem ... 21. je vek korišćenje Interneta potpada pod osnovnu pismenost ...."

Ko ne razume ovo insistiranje taj nije ni pismen.
Nema drugog zakljucka i tumacenja ove tvoje opaske. Ili ko ne voli karanfile taj ne treba da zivi (davitelj protiv davitelja)    :D ?


A ne to mi nečeš podmetnuti. Ko ne želi da koristi Internet ne mora a ga koristi slobodno može da traži alternativu ali .... na drugi kraj sveta možeš da otputuješ avionom a ako imaš nešto protiv korišćenja prevoznih sredstava možeš i peške niko ti to ne brani samo nekako imam utisak da oni koji izaberu avion kao moderno prevozno sredstvo na svoj cilj stignu i brže i lakše i udobnije.... valjda je sada jasnije moje insistiranje na Internetu kao izvoru iz koga se može nešto saznati...

I da ne zaboravim Internet jeste oruđe ne samo Astronomije i to vrlo moćno oruđe koje se na žalost kod nas ne koristi ne u dovoljnoj meri nego zanemrljivo... na žalost....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

October 28, 2008, 02:07:06 pm #2 Last Edit: October 28, 2008, 02:45:03 pm by r2d2
Quote from: sale11472 on October 28, 2008, 12:09:56 pm
Izvini ali ovo nema veze sa bilo čime što sam ja pisao.... pogotovo da sam nekada nekome preporučivao da se vrati kada sve iščita... Ne znam odakle ti ovolika lična netrpeljivost prema meni? Zato što imam mišljenje da je daleko bolje, efikasnije i jeftinije koristiti Internet da bi se nešto naučilo? Izvini ali kao što si u 20 veku bio hendikepiran u učenju ako nisi znao da čitaš tako je danas, doduše za sada u nešto manjoj meri, Internet preuzima tu ulogu...


Malo si zamenio  teze verovatno slucajno.

Da smatram da je lose imati internet ne bih ga koristio vec bih vikao PU onaj odvartni internet, sto ljudima u glave stavlja cudne ideje, da provode sate pored njega kao zombiji buljeci u neke ploce i kutije!

Ono sto je sigurno smatram da se mnoge stvari moraju interaktivno uciti bez obzira na medij si preskocio da komentarises. Znaci dzaba ti meni linkujes ka bla i bla kao sto vec rekoh. Da je tako ko bi bio  komadant dotora svih nauka jel se sluzi prilicno dobro internetom (predpostavljam cim je to toliko  vazno) ;). Pitao si kome smeta ja sam rekao meni smeta i obrazlozio zasto i sta mi smeta.

Na osnovu cega mislis da imam licnu netpeljivost prema tebi nisam bas najbolje razumeo? Ili prema bilo kome?  (ovo je teska optuzba ;D)


------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bez interneta su ucile 99% generacija do sada i nista im nije falilo. Mozda su bolje  razumeli.

Barem se meni tako cini.

A opet je zanimljivo koliko sam iskljucivo ovde bas na ovom forumu saznao za ovo kratko vreme. Kazem iskljucivo jer svi drugi linkovi su delovi delova neke tamo dzungle, gde ti treba neka ostra maceta da pronadjes zeljeno, te ti predlazem da se bolje bavimo nekim pametnijim pitanjima.
Mislim mozemo nastaviti ali vec vidim gde bi nas to dovelo. Personizacija na ovaj nacin ne vodi nicemu dobrom, a  ovde smo iz zajednickog intresa ne zaboravi!

Kako ti  zamisljas neko Astro okupljanje 2230 godine? Videokonferncijom mozda,na planeti X sa malim robotima koji na sebi imaju teleskope sa tubusom od 5m?
Pobacajmo kompjutere na jednu lomacu i vratimo se pravim vrednostima.... 8)

mmilan

@sale11472
Internet mora da se koristi, ali kad neko nesto pita mislim da treba napisati par recenica objasnjenja i onda uputiti na neki kon kretan tekst na internetu. Odgovori tipa "potrazi sam" nisu produktivni - ili treba precutati ili napisati konkretno mesto gde moze nesto da se nadje.

E sad, treba i druga strana da bude spremna za dijalog i d aprihvati da ne moze bas sve da razume do kraja. Onaj ko ocekuje odgovor na neko pitanje mora da ima bar neko predznanje. Glupo je ocekivati da ce na forumu neko da objasnjava nesto od pocetka do kraja, od Njutnovih zakona do pocetka svemira. Ako neko pocne da negira sve postojece, izmislja nove teorije, beskonacno postavlja besmislena pitanja onda zasluzuje odgovor u stilu Simpsona.

Jedino sto ponekad nije lako postaviti granicu kad treba odgovarati a kada postaviti ovu slicicu :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

Pa dobro i ako se neko takav pojavi u buducnosti ili vec postoji sta onda ciniti?   Izbaciti ga sa foruma?
Znas stalno razmisljam koliko je velika razlika u znanju i  kako je dosadno igrati sah sa onim ko jedva razume da pomera figure, a ima zelju da nauci. Nek nadje jednakog partnera zar ne?

Hm nadam se da asocijacije na barta simpsona se ne odnose na mene jer bih to shvatio kao uvredu. >:(

mmilan

Quote from: r2d2 on October 28, 2008, 03:15:08 pm
Hm nadam se da asocijacije na barta simpsona se ne odnose na mene jer bih to shvatio kao uvredu. >:(

Naravno da ne, koristio sam par puta ovde slicne metode ali gospoda kojoj je tada to bilo namenjeno vise nije na forumu :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

 :) Doduse ja jesam postavljao neke "teorije" ali nisam "beskonacno postavljao besmislena pitanja"

sale11472

Quote from: r2d2 on October 28, 2008, 02:07:06 pm

Malo si zamenio  teze verovatno slucajno.


Naprotiv TI zamenjuješ teze od početka ove diskusije i nisam siguran da je to slučajno.
Ja insistirm na Internetu kao naprednijem mediju za učenje, prikupljanje informacija, savlađivanje stvari koje te interesuju.... a ti me optužuješ  za to da ovde propagiram da oni koji nisu iščitali sve po internetu postali stručnjaci i šta već ne. Pri tome to radiš bez ikakve osnove tj bez primera pa  smatram da to radiš iz (samo tebi znane) zle namere... Dakle nemam nameru da nastavljam ovu diskusiju sve dok svoje optužbe ne potkrepiš konkretnim primerima, jer jednostavno na ovo ne zaslužuješ odgovor.

Quote from: mmilan on October 28, 2008, 02:57:54 pm
@sale11472
.... Odgovori tipa "potrazi sam" nisu produktivni - ili treba precutati ili napisati konkretno mesto gde moze nesto da se nadje.


Da naravno ali da bi nekoga optužio za takvo nešto moraš i da pružiš neki primer.. znači ja očekujem da neko nađe post u kome sam ja nekoga "zalepio" odgovorom "potraži sam" ili da sam napisao "Googlaj malo" i ništa više sem toga.... a mojih postova ima sasvim dovoljno da bi se moralo bar par takvih iskopati...

Ali dalje stojim pri stavu da je služenje Internetom (a dodaću i računarima) "pismenost" 21 veka .... nije neophodno ali oni koji se njime ne služe vrlo brzo će se naći u poziciji ljudi koji su bili nepismeni u npr prošlom veku...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

October 28, 2008, 06:12:20 pm #8 Last Edit: October 28, 2008, 06:57:57 pm by r2d2
Znas sta, vrlo lako mogu da ti odgovorim na tvoju tendecioznu zelju da me uvuces u konflikt, argumentovano, ali to necu uciniti.
Da napomenem dovoljno je krenuti od tvog prvog mejla koji si mi poslao (zalepio kako ti kazes), pa nadalje, pratiti genezu tvojih stavova prema meni KOJA SE ZAVRSAVA ZADNJIM POSTOM  gde tvrdis da imam zle namere. U tvom finom i mudrom odgovoru punom logickih argumenata to je dovoljna provokacija. Zamena teze nije bila slucajna s tvoje strane, jer ja pricam o jednoj konkretnoj stvari a ti opet pricas o celom internetu (i drzis se toga ko pijan plota (osim kada branis stav kod mmilana),  .Opet provokacija.


  To necu uraditi na tvoju veliku zalost, jer vidim da si spreman na pijacnu svadju,u sitna crevca koja nemaju mnogo veze sa astronomijom i to nije dostojno raditi ovde na forumu.

Kako te izgleda nerviram od samog pocetka (sto ocigledno neces da priznas ni za zivu glavu) ignorisi me!

Dobijes ignore s moje strane i to je to, a o tome dal` sam "zao" ili su mi samo namere zle zadrzi za sebe, kao i sve buduce komentare na moje postove molim te i tako je resen problem!
Zbogom i dovidjenja!

sale11472

Quote from: r2d2 on October 28, 2008, 06:12:20 pm
Znas sta, vrlo lako mogu da ti odgovorim na tvoju tendecioznu zelju da me uvuces u konflikt, argumentovano, ...
  To necu uraditi na tvoju veliku zalost, jer vidim da si spreman na pijacnu svadju,u sitna crevca koja nemaju mnogo veze sa astronomijom i to nije dostojno raditi ovde na forumu.

...



Eto najlakše je nekoga optužiti za nadobudnost a onda odbiti da to argumentuješ...
No dobro tome i služi ignore lista i darago mi je da se nađem na tvojoj....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Hm, zanimljivo al` kod mene nema vise ignore u opcijama za korisnike  cccc   ;D. ;D  Tvoj ignore ce morat da saceka par trenutaka dok ne vidim o cemu se radi.

"PS ako nekome smeta ovoliko insistiranje i pominjanje Interneta ... pa šta da kažem ... 21. je vek korišćenje Interneta potpada pod osnovnu pismenost ...."

Eto to je nadobudno za mene.


mmilan

October 28, 2008, 07:20:12 pm #11 Last Edit: October 28, 2008, 07:37:18 pm by mmilan
Ajde vas dvojica lepo na privatne poruke, pa u grad na pivo. Dosta svadjanja ;D
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Toma B

Quote from: sale11472 on October 28, 2008, 05:13:25 pm
Da naravno ali da bi nekoga optužio za takvo nešto moraš i da pružiš neki primer.. znaci ja ocekujem da neko nade post u kome sam ja nekoga "zalepio" odgovorom "potraži sam" ili da sam napisao "Googlaj malo" i ništa više sem toga....


Nisam hteo da se mesam, ali ne vidim sta je tu lose ako nekome kazes da treba malo i sam da se potrudi da dodje do potrebnih informacija, naravno pod pretpostavkom da nije neka retkost.
Ja, na primer, ne mislim da nekome moram, kao primer "ukradenih" podataka, da ispricam celu pricu o Luni-9 i Jodrell Bank teleskopu.......i zaguglaj pa ces saznati sta se desilo.
I ne osecam se lose zbog toga.
Per aspera ad astra.

mmilan

Da rezimiramo:

1. pre postavljanja pitanja, probajte da sami potrazite odgovor, ako ne uspete pitajte
2. ako odlucite na odgovorite na pitanje onda odgovorite konkretno
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT