• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

pomoc oko izrade teleskopa f10

Started by utcaita, October 30, 2008, 06:18:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

utcaita

   Pozdrav!
Nedavno sam dobio 6" f10 ogledalo sa drzacem. Kako da napravim tubus i od cega?
   imam i sekundar 25mm kako da napravim spider?
koju montazu da napravim?

sale11472

Tubus u našim krajevima najlakše i najčešće se radi od kanalizacionih cevi.... samo tvoj teleskop ima dužinu od metar i po a to je poprilično parče cevke ne znam da li može da se naše u toj dužini pa onda možeš da razmisliš o tome da uradiš tubus iz dva dela ... inače za to ogledalo treba ti cev prečnika 200 mm (znači većeg prečnika od ogledala!!!) ...

Spajder se može napraviti na puno načina ali mislim da će tu ipak biti korisnije slike sa linka dole nego da sad nešto posebno pričamo o tome u suštini parče cevi i šipke presečeno pod uglom 45 stepeni uz par šrafova i to bi trebalod a bude to nosač od metala npr stare testere za metal...

Montaža bez dileme Dobson najlakša za pravljenje i najjeftinija a opet jakooo stabilna...

E sada ako ti je engleski totalno stran onda pravac Mala teleskopska stranica B.Bračuna inače ima Beri i stranu na engleskom pa ovde tako imaš detlajne instrukcije a uz to i krojne liste za dobson montažu mada kakao je tvoj teleskop malo dužeg fokusa može biti da ćeš morati malo da je modifikuješ  a u nastavku tog teksta tj na sledećoj strani imaš i detalje za pravljenje spajdera.. sve u svemu Berijeve stranice us jako interesantne i korisne...
Naravno postoji još mnogo mesta na internetu sa uputstvima i planovima za izradu teleskopa ali mislim da je još ova strana i sasvim dovoljno za početak...
Mislim da uz krojne liste sa osvih strana i pomoć ljudi sa ovog foruma ne bi trebalo da bude preterano teško da se napravi jedan lep teleskop specijalista za planete....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Cevi, kanalizacione imas duzine 2m. Tako da nece biti problem...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kocha

E te slatke probleme sam imao i ja. Kanalizaciona cev + malo pomoc strugara.
Ne kloni duhom...

utcaita

Hvala lepo na savetima.
   Kako vi resavate altitudne lezajeve? Ja nisam jos uspeo da nadjem teflonske klizace? za azimutalni da li su dobri lezajevi koji se koriste za TV komode?
Da li ce se kriviti kanalizaciona cev?

sale11472

Pa ne mora baš teflon ... ja konkretno mislim da upotrebim filcane "jastučuće" (bem li ga kako se to zove ali kupuje se u kvadratićima i slično i lepi se npr na nameštaj i slično) na koje će da naleže onaj materijal kojim se presvali iverica na kuhinjskim elementima....
Knalizacina cev ne bi trebalo da se krivi prilično su krute tako da mislim da će biti ok...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Sasvim je dovoljno da stavis kant traku, tako se zove materijal koji se lepi na obode iverice. Iseces dva kruga od iverice, i oblepis kant trakom, a na postolje nalepis tri komada filca, u kvadraticima, kao sto je Sale rekao.
Taj lezaj koji spominjes je idealan, samo ne znam gde ih ima nabaviti. Tip koji pravi takve komodice kaze da nabavlja iz Madjarske. Orginalni kostaju 50-60e, i cini mi se nista se ne razlikuju od tih Madjarskih koji kostaju oko 400 dinara.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

utcaita

Sad mi je sve mnogo jasnije. Hvala.
     

utcaita

Pitao sam za lezajeve i ima u temerinu za 96 dinara!

mravic

A koliko je precnika taj lezaj. Jeli on oko 300-350mm , plastican i ima valjcice na obodu ili ???
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

utcaita

285 mm je prečnika , plastičan sa valjcima na obodu. nije loš za te pare.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

utcaita

Imaju još jedan u izlogu, moraću da se raspitam da li imaju na lageru. idem sutra na najlon pa ću i tamo pogledati.

utcaita

Interesuje me Cime lepite sekundar na spider? Imam problem i da napravim spider, posto je precnik sekundara 28mm! Kako sve da se uglavi na tako malo mesto?

mravic

Pa najjednostavnije ti je silikonom, malo samo stavis na sredinu nosaca i blago pritisnes sekundarno ogledalo, ne prejako da se ne bi iskrivilo.
Sto se tice nosaca, pa ni to nije toliki problem ako stavljas sarafe za podesavanje od npr 3mm,
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk