• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

pomoc oko izrade teleskopa f10

Started by utcaita, October 30, 2008, 06:18:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

utcaita

Ovog puta bez pitanja, samo da okacim neke fotke procesa izrade. 

sale11472

Hmm mene nekako najviše interesuje kako fokuser funkcioniše i od čega si uzeo cev za isti ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

utcaita

Fokuser je kao Toshimi Takijev poor man`s crayford focuser. Radi na istom principu, cev sam uzeo iz filtera za vodu a guma na stapicu je sa hemijske olovke.  Klizaci su od teflonske spatule na radost moje zene ;D.  Na ovoj slici se mozda bolje vidi kako funkcionise. Letvica sa navojem je nalepljena na podlogu, na to je zasrafljen profil U oblika sa zljebovima koji pritskaju stapic sa gumicom na valjak. Pritisak podesavam sa leptir srafom, da ne ide tesko ali da gumica ne proklizava na valjku. Tubus sam oblozio smiglom 1000

utcaita

Prethodno sam farbao tubus sa mat crnom pa nisam bio zadovoljan, vidite svetli deo u tubusu tam jos nije bolozeno smirglom!

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

utcaita


sale11472

Quote from: utcaita on February 11, 2009, 12:35:29 am
Fokuser je kao Toshimi Takijev poor man`s crayford focuser.


Ma to sam video....mislio sam kako se pokazao u praksi (na testu)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

utcaita


utcaita

Gotov je. Evo odmah i first light. Prvo sam uperio na mesec, malo sam se namucio dok sam nasao. Nisam mogao da verujem kad sam pogledao povrsinu meseca. Jako puno kratera, ostra, kontrastna slika sa okularom od mikroskopa 12*. Mesec nije mogao da stane u FOV. Prvi utisci su jako dobri. Sledeci je bio Venera. Ostre ivice, jako lepo se videlo oblik. Saturn se isto lepo videlo. Nakon Saturna orionova maglina. Oblik se videlo jasno ali bez boja. Kasnije sam nekako uspeo da nabodem i M13. video sam i dve galaksije u devici ali pojma nemam koje. Sve u svemu jako sam zadovoljan. Hvala svima koji su mi pomogli.

sale11472

Odlično!!! Donesi ga na Fručku Goru na Letenku da ga vidimo uživo na Maratonu
..po poslednjim informacijama izgleda da ću uspeti da dođem a baš me interesuje kako radi fokuser...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D