• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jedno pocetnicko pitanje

Started by trut, November 02, 2008, 07:20:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

trut

Posto sam procito gomilu tekstova o samogradnji teleskopa interesuje me jedna stvar, da li je moguce iskoristiti neki drugi materijal umesto stakla za ogledalo (misli na newton teleskope) posto koliko vidim treba stvarno dosta vremena i truda da se oblikuje parce stakla...

mravic

Teoretski bi moglo da se napravi i od nekog metala, kamena, granita npr. ali ima drugih nedostataka, kao supljine u kamenu, krivljenje na promenu temperature kod metala i sl.
žStaklo je izabrano zbog malog sirenja na promenu temperature i ostalih svojstava.
ko ti je rekao da je problem obraditi staklo. To nije uopste problem. Problem je u poliranju i figurisanju na zeljenu parabolu sto te isto ceka i kod drugih materijala.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

trut

Palo mi je na pamet da li bi mozda mogla glina>porcelan da se iskoristi za ogledalo ili mozda tanjir od satelitske antene :)

r2d2

November 03, 2008, 07:28:34 am #3 Last Edit: November 03, 2008, 09:25:42 am by r2d2
Jedan zanimljiv link vezano za temu rucnog pravljenja ogledala od raznog materijala (koji verovatno nemaju veze sa ovom temom pa se izvinjavam zbog offtopic-a).
http://www.youtube.com/watch?v=P79UX_cyNKU&feature=related
kao i
http://www.youtube.com/watch?v=FZh-CRneIII&feature=related
---------------------------------------------------------------------
Danas (ponedeljak) ce biti u reprizi emisije "Kako se pravi?" na Discovery  u 17:30 - kako se prave okulari i sociva. Zadnji prilog pred kraj emisije.

Joza

U početku su se ogledala pravila od metala. Mislim da su u pitanju bile neke vrste bronze.
Pošto je metal žilaviji obradjuje se teže i sporije nego staklo, iako to na prvi pogled ne izgleda tako.
Metal donosi sa sobom i problem oksidacije. Ogledala od bronze su morala da se ponovo poliraju.

Koristile su se i specijane vrste keramike (mislim da se zvala Zerodur) koja je imala izuzetno malu promenu dimenzija pri temperaturnim promenama.   

Toma B

Quote from: Joza on November 03, 2008, 10:41:00 am
U početku su se ogledala pravila od metala. Mislim da su u pitanju bile neke vrste bronze.

I ne samo u pocetku... Na JWST-u (NGST) primarno ogledalo ce biti od metala, Berilijuma.

sale11472

Quote from: r2d2 on November 03, 2008, 07:28:34 am
Jedan zanimljiv link vezano za temu rucnog pravljenja ogledala od raznog materijala (koji verovatno nemaju veze sa ovom temom pa se izvinjavam zbog offtopic-a).
...


Ogledala mogu da se prave od najrazličitijih materijala ali ovo nisu ogledala  za teleskop i kod njih preciznost izrade može da bude za par redova veličine niža nego kod astronomskih..... uostlaom na snimcima se golim okom vidi kako ta ogledal deformišu sliku (što je potpuno nebinto za njihovu funkciju)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D