• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ode li jedan rover?

Started by Sich, April 18, 2005, 06:50:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Hm, Nasa nista ne govori ali se suska ( http://www.spacedaily.com/news/mars-mers-05zk.html ) da je Opportunity-u se zakocio prednji desni tocak, ili ga je cak polomio (a mozda i samo motor)??

pokusali su da isprave tocak, ali bez uspeha. inace tocak je u koso oko 7° pri cemu se moze jos kretati rover, ali naravno otezano

inace spirit je u punoj formi

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

wexy

 
QuoteThe terrain that Opportunity is crossing has been steadily getting more wavy. After a long drive southward from "Voyager" crater, Opportunity's right-front steering motor stalled out on sol 433 during an end-of-drive turn. While performing tests to help the team diagnose the condition of that motor, the rover also continued to make remote-sensing observations. Testing in sol 435 did show motion in the steering motor, but analysis is still underway. The rover resumed normal science and driving operations on sol 436, but with restrictions on use of the right-front steering motor. It drove 30 meters on sol 437. Opportunity and Spirit are capable of driving with one or more steering motors disabled, though turns would be less precise. The latest revision in flight software on both rovers, uploaded in February, gives them improved capabilities for dealing with exactly this type of condition. It gives them upgraded ability to repeatedly evaluate how well they are following the intended course during a drive, and to adjust the steering autonomously if appropriate.


http://marsrovers.jpl.nasa.gov/mission/sta...tml#opportunity

SrdjanP

 E pa ovakav naslov bih očekivao u Kuriru, ali ne i ovde.

Sve je ok, Oportuniti može da vozi i bez nekoliko točkova a kamoli bez ovog koji služi samo za skretanje. Točak je blokirao i to će nešto zakomplikovati manevrisanje ali daleko od toga da je rover gotov.

Nego, živi bili pa da se nađemo ovde za koju godinu kada joj se i drugi točak pokvari.  :)  

Sich

 Kad bi bilo vise takvih naslova u Kuriru definitivno bi se ljudi vise zanimali za astronomiju i astronautiku :)
A naslov je samo interpretacija iz nalsova spacedaily-a ;)

pa moze da radi bez kojeg tocka, ali ne sa tockom koji koci nezgodno, sreca pa to nije slucaj sa ovim roverom
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 inace nasa je ovo ocekivala,
a verovatno ce biti ovakvih stvari jos.

razlog koji me tera na ovu pretpostavku je update software za upravljanje koji uzima u obzir situaciju bas kakva je nastala,
a to je rad i ako po koji tocak ne radi.

verovatno nekom programeru nije bilo dosadno vec je dobio takvu direktivu na osnovu rizika ili da kazem pretpostavke da ce se top desiti. i bili su u pravu. da li ce se jos tako nesto desiti??

mehanizam kretanja rovera je pod najvecim naporom, jer radi gotovo neprestano, cak izvodi i neke polualpinisticke manevre a on je projektovan za svega 3 meseca rada, tj oko mesec dana kretanja da kazem. i za razliku od drugih delova rovera ubedljivo se najvise koristi
ali sa druge strane on je i prosao nazescu rigorozniju kontrolu pred put, jer je to kljucni deo pored kamere. ako on ne radi ne vrede da rade svi ostali instrumenti kad su neupotrebljivi
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

 OPPORTUNITY SE IZVUKAO!!

eto dobila se je druga "Prilika" za Opportunity, koji se uspio isčupati...uz jedno veliko BRAVO za dublera (MER-C) na zemlji! i tim koji je radio na tom poslu..

http://www.nasa.gov/vision/universe/solars...m/mer_main.html


m
Vidulini Observatory

Djorvoz

 Svaka čast, valjda će pronaći razlog.

sashastar

 Mars rover Opportunity se iscupao to je bitno  :)  

sashastar

 na NASA WEB TVu su bili govorili o roveru
nazalost moja konekcija je bila uzasna
pa sam jedva nesto video a i sporo je islo  :angry:
da li je neko pokusavao tako nesto