• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Geometrija kvanta (Fotona)

Started by r2d2, November 13, 2008, 02:46:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

November 13, 2008, 02:46:47 pm Last Edit: November 13, 2008, 03:07:28 pm by r2d2
Pre upoznavanja sa kvantom fizikom bila mi je zanimljiva Naucna Fantastika, a sada je vidim kao siromasnu u poredjenju sa kvantnom naukom ;).


Tesko je zamisliti nesto sto se zove geometrija u kvantnoj fizici.

Ipak zanima me da li postoji neka vrsta slikovitog opisa  za nas laike : fizickih parametara jednog kvanta u slucaju kad ga tumacimo kao cestica. Na primer koliko je duzina jednog kvanta? 

Kada ga posmatramo kao talas imam nekog mlakog predznanja  ali me i dalje zbunjuje dali ti talasi fizicki izgledaju kao lanac ( jedan beocug pa drugi zarotiran za 90 stepeni itd.)

Izvinjavam se sto je pitanje mozda naivno, ali bi stvarno voleo da znam.


Ljubo

Pojam kvanta je opsti u fizici mikrosvijeta. On se odnosi, kako na kvant oslobodjene energije (a to je u sustini foton), tako i na kvant rastojanja (orbita, ljuska), kvant brzine i ostale implikacije koje daje rjesenje Sredingerove jednacine za LHO (kao najprostiji primjer, ali sve se to prenosi i na slozenije sisteme).
Dakle, moze se govoriti za neku fizicku velicinu da je kvantna (opet u mikrosvijetu), a kvant sam za sebe ne postoji kao objekat, pa nema ni duzinu i niti je talas, a niti ni cestica. Kvant je pojam, a ne objekat.
Geometrija u kvantnoj fizici je ista kao u makroskopskoj fizici, ali se fizicke velicine odredjuju drugacije - najcesce pomocu tzv. operatora (koji imaju matematicko znacenje) uz obilato koriscenje statisticke metode (gdje dominira racun vjerovatnoce). Naravno, ulazne velicine u svim proracunima koje nam tako precizno daje kvantna fizika, su one do kojih dolazimo standardnim opservacionim metodama.

vlajkoni

Ovde se moze napomenuti i uopšte nedimenzionalnost leptona (npr. elektrona).

r2d2

November 14, 2008, 01:57:12 pm #3 Last Edit: November 14, 2008, 10:12:48 pm by r2d2
Znaci kvant je pojam koji se prevodi kao najmanja moguca mera necega (energije, rastojanja itd).

QuoteOvde se moze napomenuti i uopšte nedimenzionalnost leptona (npr. elektrona).


Eto nemaju unutrasnju strukturu a imaju: naelektisanje, masu, frekvenciju  i spin (sam pojam spina je neka vrsta fizicke velicine -dimenzionalnosti) .

Predpostavljam kad je sitauacija tako cudna da isto vazi i za jedan foton kad je u pitanju fizicka velicina (osim smera prostiranja -kako rekose na vikipediji, sto mu dodje kao kapitalna vrednost u odnosu na geometriju elektrona)?

QuoteGeometrija u kvantnoj fizici je ista kao u makroskopskoj fizici, ali se fizicke velicine odredjuju drugacije - najcesce pomocu tzv. operatora (koji imaju matematicko znacenje) uz obilato koriscenje statisticke metode (gdje dominira racun vjerovatnoce).


Da li postoji mogucnost da se napise neki jednostavni primer primene toga da bi mi barem malo bilo jasnije. Mislim znam ja za elektrone i njihove oblake verovatnoce nalazenja u odnosu na jezgro i jos po nesto ali nisam znao da se recimo (fizicke osobine) geometrija jezgra vodonikovog atoma (na primer ) takodje mora prikazati uz formule u kojima ucestvuje verovatnoca....

Na kraju krajeva u ocaju pitao bih (al nesmem posle ovih objasnjenja 8)) da li i jedna fundametalna cestica poseduje fizicku osobinu tipa duzina sirina dubina (geometiju)....

Mozda je termin - materijalna cestica malko dugacija asocijacija od onoga sto zamisljaju laici pa zbog toga me silno zbunjuje cela prica.

A opet onako laicki predpostavljam da je jedan kvark recimo manji od na primer  jednog elektrona  ;).