• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letenka 2009

Started by Sasa, November 17, 2008, 12:37:54 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

sale11472

Quote from: trut on July 21, 2009, 09:47:16 pm
.....posto niko od nas nema teleskop jel ima sanse da se ogrebe poneki pogled ka nebu od ostalih ucesnika kampa ?:). Sta treba poneti sem dobre volje ?


Pa iz iskustva znam da za takvo nešto šanse ne postoje,  svi na kampu ljubomorno i posesivno čuvaju svoju opremu i nikome podvlačim nikome sa strane ne dozvoljavaju pristup istoj! Zato su od ove godine posebno angažovali sremskomitrovačku paravojnu jedinicu prema kojoj obezbeđenje čuvene Oblasti 51 izgleda kao skup penzionera koji na Kališu igraju šah. Kome se naravno desi da prođe kroz ovaj visokoprofesionalni sistem biće omogućeno da postane žrtva krvoločnih pasa koje pojedini učesnici dovode a kamp kao dodatnu meru obezbeđenja, naravno na kraju kao zadnja linija odbrane dolazi vlasnik(ci) opreme naoružani hemijsko-biološkim agensima medicinsko dokazane štetnosti.....

Misli el neko pročitao neki izveštaj sa kampa ili bar neku moju škrabaniju o ovoj temi ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Mi nezvane goste ispaljujemo iz dobsona... :o

Obersturmfuehrer

Nije mi jasno oko tog ATA karneta ili kako se vec zove...
Dakle ta taksa se placa na ulasku u zemlju, a da li postoji povracaj novca?

Ljubo

Ne plaća se na ulasku u drugu zemlju već u privrednoj komori zemlje koja je izdaje. To je neka vrsta osiguranja da ćeš robu koju preneseš preko granice - istu vratiti odakle si je donio (a ne prodati u toj zemlji u koju ideš). Imao sam slično iskustvo kada sam iz Igala nosio opremu na astrofotografski susret na Fruškoj Gori, negdje oko Uskrsa ove godine...

Obersturmfuehrer

Dobro, a da li je to nesto po principu nekakve kaucije ili kazes dovidjenja parama?

Ljubo

Pa, uslugu naplaćuje Privredna komora, nema povraćaja novca...  :(

Obersturmfuehrer

Hm...jebga...izgleda da svi u okruzenju pate od istih bolesti.

Yagodinac

Malo sam popričao i rečeno mi je da postoji institucija privremenog uvoza koji se radi komplikovano i verovatno za veće iznose. Ispada da je ATA Karnet jeftiniji za astronomsku opremu od privremenog uvoza (gde se roba uveze, privremeno ocarini i izveze uz neki povraćaj i takse) i definitivno manje komplikovan. Nažalost, ako hoćeš na more u Tunis da se diviš njihovom nebu to zadovoljstvo te može ipak koštati.
Ako se ne varam naši naplaćuju sa taksama negde oko 40-50 eura (carina), ne znam koliko privredna komora.

Obersturmfuehrer

Zar nije jednostavnije pri izlasku iz zemlje popuniti onaj papir o tome sta nosis i gotovo?

POSEYDON

Ja ću verovatno doći na jedno veče..ne mogu duže zbog posla,čisto da se upoznam sa ekipom sa foruma i naučim nešto pametno.

Nenad

Kad smo 2006. išli u Tursku samo smo na jedan papir popisali opremu, udarili pečat društva, pečat špedicije i to je prošlo bez problema. Ne znam da li je to još uvek moguće, trebalo bi pitati upravu carina, al' kod nas se i pitanje plaća :(

Obersturmfuehrer

^
o tome i govorim.
Koliko ja znam to je uobicajeni postupak za unosenje/vracanje robe...

Ljubo

E pa nije više moguće tako! Obersturmfuehrer @ al, Taj papir o kome vi pričate sam i ja dobio od moje carine u CG i pokazao ga na prelazu u Srbiju, na šta su mi tamošnji carinici jednostavno rekli: "Ti sad možeš da pocijepaš ovu potvrdu, i svu robu da prodaš u Srbiji!" Ostao sam bez teksta, jer su bili u pravu. Srećom ovaj put su me pustili, ali sljedeći teško i ja da ću proći bez ATA karneta...
Da li sam bio dovoljno jasan?

Yagodinac

Nisu samo naši carinici takvi, ja ih ne volim ali šta je tu je; negde oko 70 zemalja je potpisalo taj ATA karnet i to je nevolja. Izgleda samo da se to ovde primenjuje od nedavno.
I dalje mislim da je to odluka smišljena da se isključivo napune carinski i drugi budžeti svih potpisanih zemalja  >:(

A šta ako hoću EOS-a da nosim u Tursku? Ako mi ga ukradu (ne daj Bože!)? Hapse li me Turci onda zbog ATA karneta ili ovi naši?

Ljubo

July 22, 2009, 01:01:21 am #104 Last Edit: July 22, 2009, 09:06:38 am by Ljubo
EOS, laptop i slično spada u ličnu opremu i za to ne treba ATA karnet... Vjerovatno i manji durbini mogu da prodju kao teleobjektivi, ali teleskopi već ne.

Ne hapsi te niko za ukradenu robu. Ti si svojoj Privrednoj komori, to jest svojoj zemlji platio za ATA karnet... I ona (tvoja država!) je sada garant da ti nećeš tom istom robom trgovati u drugoj zemlji. To je suština i smisao ATA karneta, mislim.