• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letenka 2009

Started by Sasa, November 17, 2008, 12:37:54 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

trut

Usput radim u špediciji (samo automobile, motore etc) raspitacu se sutra oko karneta ako vas zanima...

bear

Quote from: Ljubo on July 22, 2009, 12:56:41 am
E pa nije više moguće tako! Obersturmfuehrer @ al, Taj papir o kome vi pričate sam i ja dobio od moje carine u CG i pokazao ga na prelazu u Srbiju, na šta su mi tamošnji carinici jednostavno rekli: "Ti sad možeš da pocijepaš ovu potvrdu, i svu robu da prodaš u Srbiji!" Ostao sam bez teksta, jer su bili u pravu.


Nije mi jasno zasto to ne mozes uraditi i sa ATA karnetom. Predjes granicu, pocepas ATA karnet, ugradis tih 50 eura u cenu opreme (jos uvek ohoho manje od carine+pdv kod iole ozbiljnijeg teleskopa) i dovidjenja, a ako neko pita posle, kazes ukrali mi gadovi dok sam spavao u shatoru. Ta 'originalna' potvrda koja je bila dosad je prvenstveno sluzila da ne bi placao carinu u *povratku*, ali ne vidim kako ovo chudo osigurava drzavu u koju unosis opremu da ces je i izneti...

Ljubo

A vjerovatno to sve neko mora i da evidentira! I moju potvrdu su zadrzali na granici 10 minuta, iako su rekli: "Dobro je profa, znam da ne švercuješ, ali moram po službenoj dužnosti". Ovi moji carinici u povratku su bili još blaži.

E sad, moguće je da možeš ovako prodati jedan teleskop ili dva (rizikujući s cijepanjem ATA karneta - ili ATA karte kako se kod nas popularno zove), međutim ne bih to nikako pokušao nekoliko puta. Ja, ne!
A da li bi ti se onda isplatilo da plaćaš taj ATA karnet i rizikuješ za par teleskopa što ćeš prodat'?

bear

Pitanje je zapravo bilo sta ako ti neko (ne pricam o letenki, nego nedajboze...) stvarno mazne opremu (ne samo teleskop, nego bilo sta sto mozes imati na tom cudu) ? Onda jos kao kaznu moras platiti carinu + pdv na to na izlasku iz doticne Zemlje ? Jer kako god obrnem, ne vidim scenario gde moze ispasti da svercera kazne a nekog nesrecnika ne, ispada ili obojica ili nijedan...


Ljubo

July 22, 2009, 12:25:19 pm #109 Last Edit: July 22, 2009, 12:33:48 pm by Ljubo
A vjerovatno će ti na granici onda tražiti potvrdu da si policiji prijavio kradju opreme, ili nešto slično. Mislim, pa nisu ni carinici mutavi - to može da ti se desi jednom (i pustiće te, sigurno), ali ne više puta ;) .

Poenta ove naše priče je da bez te ATA karte ne možeš više ni prenositi opremu (osim lične) u druge zemlje, potpisnice medjunarodnih sporazuma o carinskoj trgovini.

kocha

..jbš.. ATA karnet, nego Ljubo dolazis li ti?
Mi tovarimo upravo KAMION i krecemo na Letenku, pa ako nešto treba...


Ljubo

Žao mi je, ali nisam u prilici da dođem... Ovdje je u jeku turistička sezona, ja imam dva apartmana i sobu koje izdajem - pa ne mislite valjda da sam od profesorske plate kupio ovu (popriličnu) količinu astro opreme što imam?

Ostaje mi da vam poželim uspješno kampovanje, uz nadu da ću ipak iskoristiti jednu od narednih Letenki da dođem, sa željom da se upoznamo više i razmijenimo iskustva, naravno. Ali, u prvom redu najžalije mi je zbog propuštenog druženja. No, neke stvari se moraju žrtvovat'.

Hvala Kocho na pozivu, trebalo bi da na jesen konačno startuje i Astronomsko društvo "Boka" u Herceg-Novom, pa ćete biti pozvani da dodjete (ne mora na otvaranju, može se lako desiti da organizujemo i ovdje astro susrete - imamo odlične uslove za smještaj i fenomenalno nebo na obližnjoj planini Orjen). Više o tome uskoro...

cola

Srecno sa drustvom Ljubo, sve najbolje i mnogoo opreme rezultata i svega!!!
Sledece godine ces nam doci sa celim AD?
Ako treba pomoc, a mi odavde mozemo da pomognemo, potrudicemo se :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Hvala, hvala.... Rado ćemo doći i kao AD. I tebi Čola puno uspjeha... Imamo dosta budućih članova društva koji su, kao i ti, bili u IS Petnica (malo sam ih slao na obuku ;) ). Jedan od njih, Maksim Tušup je prošle godine prilikom studijske posjete Griničkoj Opservatoriji tamo kupio sebi teleskop - refraktor na EQ2 montaži...
Ima i dosta pomoraca u Boki koji su u okviru predmeta Navigacija imali astronomiju... Prilikom plovidbi, oni su i nabavili nešto svoje opreme - kontaktiralo me je nekoliko njih iz Tivta i Kotora - zato i idemo na tu varijantu da se društvo zove "Boka" i pokrije čitav zaliv....
Inače, Spiridon Gopčević (aka Leo Brenner, njegov krater postoji na vidljivoj strani Mjeseca) je rodom iz Herceg-Novog (selo Podi), a poznat je i Ilija Milošević iz Dobrote kod Kotora, koji je u prvoj polovini prošlog vijeka radio na poznatim opservatorijama i predavao astronomiju u Italiji.

kocha

Ajd kada je tako. Zbog toga ce mo svi napraviti pauzu u Lezimiru, da se rashladimo...

Ljubo

Kocho, puno sreće s tehničkim dijelom organizacije Letenke 2009 - vjerujem da ćeš ti to odraditi profi, i čak još bolje nego prošle god.! Živio Kocha i njegovi izvidjači.

I zbog toga mi je isto žao što propuštam ovu Letenku. Pi, #$?!"&....

cola

July 22, 2009, 03:05:09 pm #116 Last Edit: July 22, 2009, 03:33:07 pm by cola
Hocete da se mi iz BG-a i oni koji prolaze kroz BG, dogovorimo da idemo zajdno(u isto vreme), recimo vozom (povratna 350din) ili busem (Lasta 900din)... Kod voza je dobro sto bismo imali malu pauzu u NS-u jer on krece iz BG-a  u 13:25  i stizetamo za oko 2h...
Pa ako je neko zainteresovan nek se javi!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

nislija

E pa ljudi, sutra u ovo vreme..... :D jedva cekam.

cola

da sutra u ovo vreme cete mi pomagati da sklopim sator :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Peca

Zelim vam sve naj bolje i lep provod ako bude srece mozda i ja banem ali tek sledece godine pa se vidimo pozdrac