• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomognite početniku (stvarno mislim početniku)

Started by mmmmm, December 21, 2008, 01:27:43 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: mmmmm on December 22, 2008, 10:14:16 am

I da u startu sam pogrešno napisao da sam kupio teleskop Star 70060, a u stvari je 70076, tako da ono što je napisao SALE približno odgovara ovome što ide uz ovaj teleskop:



OK znači imaš teleskop koji je makar upotrebljiv, doduše dobio si treš okulare ali dobro de bar imaš fokuser koji je standarden veličine 31mm ili preciznije 1.25 inča pa ima smisla kupiti i neki pristojan okular....npr ja bih uzeo prvo neki od 25mm pa onda neki od 15 mm i onda na kraju barlov od 2 ili 2.5 puta sve ovo je u rangu od  po 3800 din kod Lajoša na http://www.teleskop.rs/... ja bih lično pazario i neki  red dot to već košta znatno jeftinije a ima ih u radnjama koje prodaju lovačku i sportsku opremu (ako se ne varam kod Snajpera <konusov model košta svega 850 Din)..

Quote from: Sich on December 22, 2008, 10:50:39 am
Pitanje je koliko ima smisla da kupujes bolje okulare za taj teleskop kad su okulari poprilicno skupa oprema.


Pa niko ne preporučuje da nabavlje nglere i Ethose već neke pristojne Plössl varijante npr GSO-ove koji kod lajoša koštaju 3820 din po komadu i onda još i GSO barlow od 2.5x koji košta 3750 din a odličan je (imam takvoga) a obzirom da će mu ti okulari ostati i kada pređe na neki ozbiljniji teleskop ( u stvari ostaće mu sve dok ne stigne do Ethosa preko Hiperiona i Naglera  ;) ) onda svakako da ima smisla kupovati ih.... Naravno ne misli da odmah naruči sve, već kako se skupi malo para kupuje se jedno po jedno a postoje i polovne varijante... na astro pijaci omiljenog nam magazina ;)...

Naravno još uvek ostaje pitanje koliko je spretan sa alatom pošto stativ i montažu istu kao i za refraktor može da napravi i za ovaj teleskop a sada se javlja i interesantna mogućnost da se sklepa neka dobson montažica ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmmmm

 Za Kochu - Iz Kladova sam.

Sale, prvo - šta ti je to "red dot"- jel to neka zamena za tražilac.

sale11472

Pa to je tražilac bez povećanja koji prividno projektuje crvenu tačku na nebo ... a koristi se npr kao nišan na vazdušnim puškama

ma slika govori ko hiljadu reči npr ova gde imaš i interesantan način za montažu istoga
a ovde imaš i Konusovu varijantu... naravno postoje i mnogo skuplji primerci ali mislim da nisu neophodni (ja sam moj pazario na sajmu od Lajoša i jako sam zadovoljan)
Inače je jako popularan kao tražioc pošto se jako lako koristi....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmmmm

Preksinoć beše vedro. Celo nebo kristalno jasno. Na jugozapadu blješti "zvezda" ( mislio sam da je zvezda pre dolaska na ovaj forum ). Uperim moju "ljutu" makinu od teleskopa očekujući da vidim Veneru. E jedino što beše "ljuto" u tom momentu, bio sam ja. Samo sa okularom 20x i barlow 2x moglo se videti nešto za šta se sigurno može reći da je mnogo bliže zemlji od zvezde ( ako zvezdu predstavim kao vrh igle, ovaj objekat se video kao što se vidi disk prečnika 4 mm na rastojanju od 6 do 7 m ). Da ne pominjem prelamanje plave i crvene boje po ivicama. Blagi užas. Ja razočaran, dete 5 puta više od mene.
Poslao sam prodavcu , koji mi uvali ovo čudo sa uvećanjem od 350x kako je napisao u opisu proizvoda, upit pod kojim uslovima mogu da vratim ovo nazad i da izvučem pare sa obrazloženjem da artikal praktično ne odgovara podacima koji stoje u njegovom opisu, na šta je on mene pitao šta to ne odgovara. Stavio sam primedbu na uvećanje od 350x , a gos'n prodavac sada ćuti i ne odgovara.
A ja se opet pitam da li ima nekog na ovom forumu da je imao iskustva sa teleskopom Star 70076 i da li je ono što sam ja video kroz njega stvarno njegov maximum ili ja negde grešim?

mravic

Na zalost to je to.
Mada Venera nije bas najbolji objekat za posmatranje, jer se i u vecim i ozbiljnijim, citaj skupljim, teleskopima vide boje na Veneri. Ipak ne ocekuj mnogo bolju sliku ni na Jupiteru ni Saturnu, a o ostalim planetama da i ne govorim jer ih neces moci ni indentifikovati.
Jedino sto mozes dobro da posmatras sa tim teleskopom je Mesec. i pokoju komsinicu. Oni ostali okulari, koje je Sale spominjao sigurno neces koristiti.
Moja preporuka je da ako mozes taj teleskop vratis i dobijes novac nazad. Skupis jos koju stotku e i kupis nesto ozbiljno. Ali pre svega pogledas kroz nekoliko dobrih teleskopa, a za to je najbolje neki astro party.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

r2d2

Ako je uteha meni je ovaj tekst bio prilicno edukativan. I sam sam bio u iskusenju da pazarim tu jeftinocu od "otpisan"-og, prosto je mamio cenom, pa nek i nije nesto. Kakva sreca da sam ipak odustao.

Djole


A ja se opet pitam da li ima nekog na ovom forumu da je imao iskustva sa teleskopom Star 70076 i da li je ono što sam ja video kroz njega stvarno njegov maximum ili ja negde grešim?
[/quote]


...to mu je maximum..ja ga imam godinu dana i koristim ga za treniranje zivaca i volje i mogu ti reci da je u tom pogledu odlican...mada .... zavoleo sam ga vremenom jer mi je to ``prvenac``
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Kizza

Toplo preporučujem Microsoftov program "WWT"(WoldWide Telescope)!Stvarno je dobar a najvažnije je što možete da vidite u svakom trenutku gde se šta nalazi na nebu :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: mmmmm on December 28, 2008, 08:49:56 am
Ja razočaran, dete 5 puta više od mene.

Šta da ti kažem, sve se urodilo protiv tebe na prvom osmatranju, Loš teleskop (u najbolje slučaju lagano upotrebljiv), okularii barlov koji to ime teško da zaslužuju i na kraju objekat posmatranja koji stvarno i nije nešto posebno zanimljiv (ja lično i nemam naviku da ga gledam kroz bilo kakav instrument)....
E kao što sam i u prvom postu predlagao ako uspeš da izvučeš pare od prodavca super na to dodaj još koju paru i kupi nešto ozbiljnije.... u stvari poslušaj Janka pa sačekaj neko okupljanje Astronoma pogledaj kroz teleskope i odluči šta ti se sviđa... a dotle nabavi neki dvogled korisne stvarčice za upoznavnaje neba ;)

Sve ostalo što sam napisao i što ću pominjati u ovoj temi podrazumeva da je prodavac drzak i da nema nameru da ti vrati novac pa da si ostao zaglavljen sa tim teleskopom...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Quote from: Djole on December 28, 2008, 05:32:08 pm

A ja se opet pitam da li ima nekog na ovom forumu da je imao iskustva sa teleskopom Star 70076 i da li je ono što sam ja video kroz njega stvarno njegov maximum ili ja negde grešim?


Ja (jos uvek) imam Optisan Star 60060. To je isto to samo malo drugacije :). Kakav god da je, sigurno je mnoogo bolji instrument od onog koji je imao Galilej. Ja sam sa njim, pored Meseca, video i sare na Jupiteru, i prstenove oko Saturna, i Kasinijevu pukotinu, i Veneru i.... nista vise. Naravno da sam razocaran sto nisam video galaksije, magline, i ostala cudesa ali ... za pocetak je bilo vise nego dovoljno. Cak sam napravio i nekoliko fotografija Meseca.
Kad imas los instrument, i shvatis i prihvatis tu cinjenicu, onda pokusavas da te nedostatke nadoknadis necim drugim. Ja sam trazio najpovoljnije uslove za osmatranje, koristio najmanje uvecanje (50x), mnogo vremena osmatrao iste objekte (kad je izbor mali, pa ...) i svaki put video sve vise. Vremenom sam se uvezabao u pronalazenju tih par planeta i meseca da mi trazilac vise i ne treba...

Ko zna da vozi ficu, znace i BMW. Ko ne zna da vozi bolje da nema auto.   

mmmmm

r2d2 - pametno. Odustani i ni po koju cenu ne uzimaj ovakva sr..a.

spadej - kako si mogao da vidiš bilo šta od toga što si napisao ? Imaš li neke bolje okulare ?


sale11472

Quote from: mmmmm on December 28, 2008, 10:48:32 pm
spadej - kako si mogao da vidiš bilo šta od toga što si napisao ? Imaš li neke bolje okulare ?


Quote from: spadej on December 28, 2008, 10:33:52 pm

Kad imas los instrument, i shvatis i prihvatis tu cinjenicu, onda pokusavas da te nedostatke nadoknadis necim drugim. Ja sam trazio najpovoljnije uslove za osmatranje, koristio najmanje uvecanje (50x), mnogo vremena osmatrao iste objekte (kad je izbor mali, pa ...) i svaki put video sve vise. ...


Eto odgovor se krije u samoj poruci.... a nekako sumnjam da spadej ima bolje okulara naime njegov teleskop ima mali fokuser u koji i mogu da stanu samo okulari koje je dobio uz teleskop (a kakve si i ti dobio uz svoj) ti si tu u prednosti što makar možeš da nabaviš standardne i kvalitetnije okulare (još jednom naglašavam to nije investicija u Optisana nego u naredni teleskop na kome ćeš ih koristiti znatno duže)... na žalost Kladovo je prilično daleko da si bliže BG-u rado bih se našao sa tobom da vidimo šta bi se moglo videti kroz neki običan Plössl okular i eventualno kvalitetan barlow... ovako ako ima neko ko ti je bliži nadam se da će se javiti da pomogne...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Sale je potpuno u pravu. Koristio sam samo one okulare koje sam dobio uz teleskop. Ili, bolje receno samo onaj od 12mm. Sa 4mm se slika previse trese, zbog nestabilnog stativa. Barlow je potpuno neupotrebljiv.

Sredinom ove godine sam kupio Celestron 130/650 (i kofer sa okularima, i EQ montazu...) Pokusao sam da prepravim fokuser "Otpisan-og" na 1,2", tako da mogu da koristim relativno kvalitetne Celestron okulare. Slika je mnooogo bolja, cistija i jasnija ali je i dalje veliki problem klimava montaza (to mi je sledeci zadatak...).

Nije problem u losem teleskopu, vec u prevelikim ocekivanjima. 

sale11472

spadej imaš u nekom od mojih postova napred u ovoj temi link ka verovatno najboljoj varijanti za stabilnu montažu takvog teleskopa (a može i ovaj 70076) ... nego baš me zanima kako si to prepravljao fokuser ??? Inače objektivi tih optisan teleskopa nisu baš toliko loše samo što su mali a i sve ostalo na teleskopu ništa ne valja pa kad se to spoji sa prevelikim očekivanjima nikakvo čudo što mnogi brzo odustaju od posmatranja.....
Evo ovde imamo konkretan primer...
Jeftin teleskop kome je glavna marketinška stavka da uvećava 350 puta uperen u Veneru uz (verovatno) prevelika očekivanja i ne treba da čudi razočarenje...
E sada biću pomalo drzak pa ću da se usudim da izjavim da bi čak i u slučaju da je umesto optisana korišten npr Bobin SDP105 uz neki Pentax ili TeleVue okular i CGE montažu na 350x povećanju Venera i dalje razočarala neupućenog posmatrača ;) Aj Bobo uperi Pentaxa u Veneru kad se malo razvedri i reci nam kako izgleda na 350x  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Prepravka fokusera je bila vise eksperiment. Hteo sam da vidim razliku izmedju ogledala 130/650 i sociva 60/600, ali sa istim okularom. Odlucio sam da prilagodim dijalgonalu Optisan-a tako da na nju moze da stane 1,2" okular od Celestron-a ali i da ostane mogucnost upotrebe originalnog okulara. Obrusio sam spoljasnji deo kucista (tacnije, skinuo sam izbocinu u kojoj se nalazi sraf za pricrscivanje okulara), od kutijice za film napravio adapter kojim sam pricvrstio okular 1,2" na dijagonalu  i onda sve to nakacio na Optisan. Rezultat je neverovatan. Slika je veoma bistra, gotovo istovetna kao na Celestron-u. Malo je teze isfokusirati sliku ali i to se moze resiti.
Jedini problem je klimava montaza+nedovrseni adapter, i na dah su reagovali bezbrojnim vibracijama.

A tvoja "drskost" je u stvari bolna istina. Danas uopste nije tesko nabaviti "azdaje" od pola metra, sa motorima, okularima, racunarima... "Hardware za astronomiju" verovatno nikad nije bio tako dostupan kao danas. Ali, za svu tu skalameriju potrebno je ogromno znanje i posmatracko iskustvo. Vecina pocetnika to nema, zbog cega se brzo razocara i onda im je kriva oprema.