• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kvantna mehanika i termodimanika

Started by Predrag, December 26, 2008, 03:12:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Da li neko može da mi objasni šta povezuje kvantnu mehaniku i termidinamiku na primeru crnih rupa? Znam najelementarnije stvari iz kvantne mehanike i solidno termodinamiku, ali ne mogu to da povežem. Mislim da je Hoking o tome negde pisao, mada mozda gresim, ali nisam uspeo da pronađem gde.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

branexer

Jedan postdiplomski student u Prinstonu, Dzejkob Bekenstajn, izneo je zamisao da je podrucje horizonta dogadjanja mera entropije crne rupe. Kako materija koja u sebi sadrzi entropiju upada u crnu rupu, tako se podrucje horizonta dogadjanja povecava, iz cega sledi da zbir entropija materije unutar crne rupe i podrucja horizonta dogadjanja nikad nece pasti. Ova zamisao je izgleda da spreci krsenje drugog zakona termodinamike u vecini slucajeva. Medjutim je znacilo sledece: -ako crna rupa sadrzi entropiju, onda mora da ima i temperaturu, sto znaci da zraci-sto je kasnije i dokazano da crne rupe zrace i da za njih vazi drugi zakon termodinamike.

branexer

Imas par citata stivena hokinga u temi koja se zove: Crna rupa guta galaksiju ili tako nekako, nisam siguran. Procitaj tu, bas se radi o vezi crne rupe, kvantne mehanike i drugog zakona termodinamike, znam jer sam tamo u toj temi bukvalno iz knjige prepisao ono sto je s.hoking o tome rekao.

Predrag

Poznato mi je to o sistemima čestica-antičestica. Odavno sam čitao Hokinga i ova preporučena tema u kojoj si ga citirao me je malo podsetila.Ako sam dobro razumeo, kvantnu mehaniku i termodinamiku u ovom slučaju povezuju sistemi čestica-antičestica, odnosno prelaskom od virtuelnih ka pravim česticama odaje se toplota  i povećava se temperatura crne rupe.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

branexer

Tako nekako. Na horizontu dogadjanja se stvori par cestica plus anticestica. njihov zbir energija je jednak nuli. ali ako anticestica upadne u crnu rupu, samanjuje njenu masu, a time i horizont dogadjanja, pa udaljenom posmatracu izgleda kao da je iz crne rupe pobegla cestica tj. da crna rupa zraci. Tako otprilike, ali mnogo slozenije. Neznam da li je legalno, ali mogli bi okaciti tekstove Stivena Hokinga u pdf formatu ovde na tu temu, evo ja cu, posto imam sve te knjige?

Predrag

Ako administratori foruma dozvole, to bi bilo odlično! Barem prepričano u kratkim crtama. To bi već trebalo da je legalno?!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

branexer

 Ma ako ne tako onda cu ti poslati e-mailom ili okaciti na neki sajt...dogovoricemo...

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Ako je nekom slučajno promaklo, evo jedne zanimljivosti sa sajta Astronomskog magazina:

http://www.astronomija.co.rs/razno/zabava/pakao/pakao.htm
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan