• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

2009.

Started by sale11472, January 01, 2009, 06:46:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Pa kad se već niko nije setio...
SREĆNA NAM MEĐUNARODNA GODINA ASTRONOMIJE  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

GENESIS

Možda je ovde interesantno postaviti link na Program sa ceremonije otvaranja:

http://ama09.obspm.fr/ama09/open.php?body=oprog.html


sale11472

:) Upravo je to i bila ideja iza ove teme...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Hm, možda ću biti suviše napadan, ali zbog MGA sugerišem da pročitate članak http://www.astronomija.co.rs/nauke/astronomija/iya/Galilej_MGA/Galilej_i_ostalo.htm

GENESIS

I naša zemlja aktivno učestvuje u obeležavanju MGA 2009.

O globalnim projektima možete saznati više na:

http://www.das.org.yu/mga/index.htm

sale11472

Quote from: Sasa on January 02, 2009, 01:14:54 am
Hm, možda ću biti suviše napadan..


Što napadan pa ti treba da budeš najglasniji tokom ove godine mislim ipak si TI zvanični portal za Srbiju i MGA.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bluesboba

Ja samo da se pohvalim i obecam da ce biti fotki iz Pariza :)

sale11472

Quote from: bluesboba on January 08, 2009, 02:04:45 pm
...obecam da ce biti fotki iz Pariza :)


Ček ček onda se ti nama lepo predstavi da znamo koji si ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bluesboba

Kao sto sam i obecao... Izvestaj iz Pariza sa svecane ceremonije proglasenja Medjunarodne godine astronomije mozete pogledati na

http://bluesboba.blogspot.com/2009/01/proglaenje-meunarodne-godine.html

A fotografije na

http://picasaweb.google.com/bluesboba/MedjunarodnaGodinaAstronomije#

Pozdrav!!!

SrdjanP

Hvala na slikama i izvestaju. Super su.

sale11472

Hmmm da dok se kod nas MGA2009 proslavlja u dostojanstvenoj i pravoj akademskoj atmosferi uz pokoju rečenicu preko volje napisanu u dnevnoj štampi (uz izuzetak jednog članka u 24sata gde su pomenuti Letenka i LŠA uz Jeličićevu sliku u planetarijumu ADRB)....
Dakle dok mi to civilizovano obeležavamo dotle su neki ludaci došli na sramotnu ideju da 8 (osam) dana muče neke jadne ljude (većinom profesore) time što će ih maltretirati da stružu ogledala i prave teleskope i sve to u potpuno neprimerenoj i vašarskoj atmosferi koja nikako ne odgovara jednom ovako ozbiljnom povodu zvanično proglašenom od strane UN ....
Poražavajući rezultat (a kakav bi drugo mogao biti)???
100 dobsona od 6 inča i četa nastavnika koji će širom zemlje astromoniju (sasvim neprimereno za jednu ozbiljnu nauku) približavati širokim narodnim masama!
Evo pogledajte i sami kako obeležavaju MGA

SLIKE
i
VIDEO

u Istanbulu, Turska!!!
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

Sale, ne budi destruktivan ! Pusti da uzivamo u secanjima na nase velikane N.Teslu, M.Milankovica, M.Pupina... Samo u secanjima jer ovo sto danas ( ne ) radimo je Bogu za  :'(.  Da nam nije nasih mladih matematicara i fizicara koji osvajaju medalje po svetu mogli bi da okacimo onaj crveni fenjer na poslednjem vagonu tamo neke kompozicije.
Uostalom ko ti je kriv sto nemas neki razbacani dzip sa par cicamaca u njemu i to sve na osnovu "kupljenih" firmi od Agen...za...privati...! E, to je uspeh ovde , to je nasa nauka . A ti pricas o o MGA u svetu! Sramota po sve nas , nemoj tako!
Bice lepo vreme za Letenku 2009 ( provereno ) samo sto nece biti "inostranih" teleskopa zbog cuvenog ATA KARNETA . To je samo zbog toga da se ne obogatimo na ( pre ) prodaji teleskopa i ne ugrozimo domacu proizvodnju istih.
Apropo teleskopa , jel' onaj 180/950 gotov  8) ?
Valjda cu biti bolje raspolozen na Letenci. Povremeno covek napukne kada vidi sadasnjicu bez ikakvog ulepsavajuceg filtera koji gledamo svakog dana u pola osam uvece na nacionalnoj ...




 

spadej

Treba biti realan. Turska je ogromna zemlja. Samo u Istanbulu ima vise od 20 miliona stanovnika, a grad ima 200km u precniku. Sigurno je da imaju mnooogo vise astronoma nego mi. Za nas je ogroman uspeh i Letenka, na kojoj je svake godine sve vise posetilaca.

Sa druge strane, iz raznih razloga (uglavnom politickih) mi i ne znamo za mnoge nase naucnike, ili bar one koji imaju poreklo sa ovih prostora, a koji su ostavili neizbrisiv trag u astronomiji. U danasnjim Vecernjim novostima (srednje strane) ima reportaza o 8 srpskih (poreklom) naucnika koji su direktno ucestvovali u programu Apolo. Jedan od njih, Milojko Vucelic, je jedan od konstruktora lunarnog modula na Apolo 11.

Navedena su imena i prezimena, ko je odakle, sta je radio i sta sad radi... ima slika...
O svemu tome mozda najvise zna Milivoj Jugin. Bilo bi divno kad bi neko sve to proverio, i napisao clanak za AM ili Astronomiju.    

PS: u 23.00 na Nacionalnoj geografiji ima repriza 2-casovne emisije "Putovanje do ivice svemira". Bice i sutra u vise termina.

mravic

Ako ima zainteresovanih za brušenje jednog stakla na Letenci, mogao bih da pripremim prahove i cerijum pa da radimo...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Evo ja makar da ti zdipim dve kašičice cerijuma da me Slavko i pred sledeću Letenku ne pita šta bi sa onim ogledalom 180/950 ;D (eno ga umotano na sigurnom)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D