• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

brisanje okulara dvogleda

Started by r2d2, January 06, 2009, 11:06:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Predpostavljam da je neko vec pisao o tome, al u ovom momentu ne znam gde da trazim:
Kako se odrzavaju okulari, preciznije kako se brisu od mrlja koje nastaju od  otisaka prstiju? Strah me je da uoptrebim neko klasicno sredstvo zbog premaza.

sale11472

Ufff pa šta ti je trebalo da zamastiš baš okulare
Pogledaj ovde http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php?topic=650.msg18782#msg18782
i pleaseeeee budi nežan...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

r2d2

Blagodarim na odgovorima ljudi! 

cola

Sta mislite jel moze medicinski benzin uz stapice za usi,da pomogne r2d2 ???
Cinimi se da mi je neko pricao da time cisti okulare,ne pokusavaj dok neko ne potvrdi :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Nisam bas siguran da taj benzin ne istopi plastiku na okularima, a mozda i skine antirefleksni sloj...Ja ne bih.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

January 07, 2009, 08:03:26 pm #6 Last Edit: January 07, 2009, 08:08:57 pm by sale11472
Ja sam i dalje pristalica alkohola (da, ko da drugi nisu al sad pričamo o čišćenju optike) dakle metanol, ako ne može i ehtanol ali čist bez primesa ...
Benzin ne bi trebalo da ošteti plastiku, antirefleksivni sloj sigurno ne ali njega može da ošteti mehanički pa u svakom slučaju budi oprezan pogotovo sa tim štapićima za uši.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Zasto cistiti sa tako agresivnim tecnostima kad se sve može ocistiti nekim deterdžetom sa pranje sudja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Alkoholi uz pomenute zaboravio sam da pomenem i isopropil, brzo isparavaju pa ne bi trebali da ostave tragove kao voda (sa ili bez deterdženta) a i nisu agresivni...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Voda i deterdzent nikako,voda ce skinuti onaj antirefleksni  sloj a sta ce tek  sapunca da uradi  :o :-X...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

eee bre pa nije taj anti refleksivni sloj baš tako osetljiv.... ne bi ga skinuo ni aceton (što ne znači da isti treba upotrebljavati za čišćenje pošto će o dpalstike i farbe da napravi haos) a ne voda i deterdžent .... to se ošteti ako se pritisne pri čišćenju pa se izgrebe...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

January 08, 2009, 08:05:16 am #11 Last Edit: January 08, 2009, 08:11:18 am by r2d2
Ja se malko uplasio  :)  :)  :)  posle svih procitanih upustva pa se dvoumim oko ciscenja. U principu i pored mrljica slika je jasna, ostra i ne utice  na vidljivost kako mi se cini. Vizuelno okulari izgledaju spolja prljavi tacnije blago musavi (samo ona stakla koja se prinose ocima), pa me to nerviralo, i da dodam da sam zadnji put zaboravio da stavim zastitnu plastiku posle zadnjeg koriscenja dvogleda koji mi stoji u dnevnoj sobi ( duvanski dim, sobna isparenja)  :( .

mravic

Ma daj, kakva je to voda kod vas koja spere antirefleksni sloj.
Komsija mi je opticar i on naocare pere acetonom i nikada nije imao problema a gde onda voda i deterdzent da ga operu.
Jeste da nije popularno ovde govoriti ali koliko sam samo puta obrisao okular svojom majicom i nikada se nije nista desilo. Naravno da to ne bi uradio na nekom skupljem okularu, ali do 100e može  :P
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Opticar

Strucnjaci, kolega iz AP (astrophysics teleskopi) preporucuje da slobodno pljunete na krpicu ili objektiv i sve to lepo ocistite. Pljuvacka sadrzi sjajne elemente koji rastvaraju masnoce, a ne uticu na antirefleksni sloj i plastiku.
Medicinski benzin nece ostetiti nista. Koriste ga svi profesionalci u ciscenju objektiva. Bitno je da benzin odstoji i da ga ne muckate pre koriscenja zbog taloga da ne bi ostavljao mrlje. Nanesete ga medicinskom vatom na socivo, brisete u pravcu kazaljke na satu (ili suprotno) i istovremeno duvate da ne bi ostajale mrlje. Cak i te mrlje vam nece smetati u posmatranju tako da ne brinite. Metanol, etanol, jelenska koza i oprema vam je cista. naravno, moze i deterdzent sa destilovanom vodom - zasto destilovana? Obicna voda sadrzi necistoce, minerale i ostavlja mrlje posle ciscenja, kao kada vidite naftu u reci. Dakle samo opusteno i ne preterujte sa paranojom. Taj antirefleksni sloj dvogleda nije isto sto i antirefleksni sloj na nekom rici kretjenu od pola metra od $xxxxxx.

Opticar

Tacno Mravic! Zaboravio sam potpuno, aceton je najbolji za ciscenje tamo gde nema plastcicnih elemenata.