• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fotke Vasih teleskopa,opreme...

Started by amerr, January 07, 2009, 11:17:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Poseydon-e, pre godinu dana sam uz moj Celestron 130/650 kupio kofer sa 1,25" okularima (7 kom. od 4 do 32mm, + Barlow, + 7 filtera). Ako je i tvoj fokuser istog precnika, a rekao bih da jeste, mozemo da napravimo uporedni test dva teleskopa.

I ja sam jos uvek na pocetku, nisam bas mnogo naucio o "voznji" EQ3, niti o nebeskoj navigaciji ali, ako hoces, mozemo da se organizujemo. Prevoz nije problem.

Mozda bi jos neko iz Bg-a bio zainteresovan, da napravimo mali star party negde na Avali, Kosmaju ili ...? Naravno, nisu to bas idealna mesta ali su sigurno mnogo bolja od Novog BGD-a.


POSEYDON

Da, i meni je taj prečnik fokusera...sinoć sam prvi put probao sa terase i gledao mesec i saturn..mesec je veoma,veoma oštar...saturn takođe veoma se oštro vidi...doduše mali sa ovim okularom od 20mm ali se jasno izdvaja prsten od planete. Ja sam uvek za neku akciju,samo nemam auto al možemo da se organizujemo!!!

mravic

Sinoć sam sa takvim istim teleskopom ali sa okularom od 6mm i barlowom 2x, znači na 250 puta, posmatrao Saturn i to do sada najbolje u zivotu sto sam video. Naravno, stojao je pre toga, najmanje dva sata napolju u centru grada povodom 100 sati astronomije.

Kao prvo, sto se tiče eq3 montaze, prvo i osnovno podesi ogao montaze na oko 45 stepeni, vidim da to nisi podesio. Onda tu kracu osovinu, gde imas rupu u njoj, podesi otprilike u severnjacu, a onda ti sve ostalo nije problem.
Najjednostavnije je da ti neko pokaze...
Ako bude neki star party, mogao bih i ja doci do BG-a, a jos bolje da ga organizujemo na Fruškoj gori  ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

POSEYDON

Slažem se....ovo na slici samo sam ga montirao za slikanje a posle sam podesio kako si mi rekao:)))

Ljubo

Neko je rekao Star Party?

Pa hajde, jel' ima neko nešto u blizini Bgd-a da može u subotu 18. aprila da nam ustupi bar prostor (i eventualno priključak struje) pa da organizujemo jedan takav hepening. Jeste da je pred Uskrs, ali možemo se žrtvovati malo...

Dakle, vizuelna posmatranja, astrofotografija, obrada podataka i softver bio bi moj predlog programa. Za to je dovoljno nekoliko teleskopa, od kojih jedan barem na EQ5 montaži i par laptopova i.... dobra volja, naravno.

Ne mora biti Kosmaj, može i tridesetak kilometara od centra grada, ponećemo filtere, da se nadju.

Rezervna varijanta Star Partija je u Bačkoj, ali o tom potom.... Stay tuned!

mravic

 ;D Ja bi najradije ovu rezervnu varijantu. Mogu da ponesem EQ& i ED 80, i lap top, i Canona 300D, filtere, okulare i sl...
Ne znam koliko bi se ozbiljno moglo raditi u okolici BG-a, ali...evo predlazem kod mene u vikendici, na Fruškoj gori, mogu da prespavaju najmanje 6-7 ljudi, tj. imam krevete za cetvoricu ali nabavicemo neke duseke i sl. Ima roštilj, kotlić, drva, struja, voda, kupatilo, wc, a što je najvažnije poprilicno dobar mrak.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

April 05, 2009, 02:56:24 pm #66 Last Edit: April 05, 2009, 03:02:13 pm by Ljubo
Ok, može onda subota, 18. april kod tebe na FG? Zovem večeras Jaroslava Grnju, a sad ću da šiljnem mejl N. Markoviću.
Donosim LVI stand-alone autoguider, UHC, H-alfa, i OIII filtere, Canon IS 18x50 IS binokular, laptop i još nešto od foto-opreme - javim kad se čujem s Grnjom....

spadej

Stvarno sam maler, pre cu sresti vanzemaljce nego vas. Opet cu propustiti jedan izuzetan skup. Za uskrsnje praznike putujem u okolinu Cacka, u jedno selo gde je LP skoro minimalan. Naravno, nosim i teleskop. Tamo bi trebalo da se skupimo, da vidite sta je pravi mrak. Prosli put sam bio tamo kad je bio Maraton na Letenci. U toku noci je jos nestalo i struje, ceo kraj je bio u mrklom mraku. Kad su se u jednom trenutku razisli oblaci, pojavilo se toliko zvezda da ni Severnjacu nisam mogao da nadjem. Jedino sto ima 150 km od Beograda.

Janko, nadam se da ces cesce ici u vikendicu.  :)

sale11472

Quote from: POSEYDON on April 04, 2009, 10:29:31 pm
ali prvo jedan barlow 2,5× pa da vidimo za kasnije???


Pqa evo mogao bih ja da ponesem barlow 2.5x pa da probaš ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

April 12, 2009, 10:16:15 am #69 Last Edit: April 12, 2009, 11:07:30 am by r2d2
Moja oprema je prilicno neadekvatna, ali je ipak oprema nesumljivo, pa eto i slike. Naravno kada bude nesto ozbiljnije zance se.....  ;) [/URL][/img]

POSEYDON

R2D2... ne može da ti se vidi fotka. Pokušaj da je postuješ na neki drugi servis.

r2d2

Zahvaljujem evo nadam se da je bolje...

POSEYDON


kruska

🌠

Ljubo

Svaka čast! Nek te služi dobro. Sad očekujemo i slike astro objekata od tebe....
Na slici bi se reklo da je viljuškasta montaža ili se možda varam?

Preporuka: Ako već nisi nabavio, uzmi neki dobar APO Barlow za planete (na primjer, ovdje na forumu hvale GSO 2,5x APO. Ja sam, sa druge strane, odranije već uzeo Meade 3x TeleExtender). Taj Celestronov okular 25mm se jako dobro (kao i većina Plossl okulara) ponaša na barlow-u. Planete (recimo, Saturn) izgledaju jako dobro u ovoj kombinaciji sa mojim C9,25.

BTW, na tubusu piše FL=2000. Jesi li ti izmjerio sam ovih 2032 ili... ?