• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potreban tražilac!

Started by Helix, January 08, 2009, 01:09:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Helix

Da li neko ima tražilac 6x30 sa azimut prizmom. Kupio bih ili menjao za isti takav bez azimut prizme.

Ljubo

I ja imam samo "straight-through" varijantu u toj velicini (6x30) :(

Ali, ako ti se niko ne javi ovdje na forumu, mozes poruciti da ti nabave taj s prizmom ovdje:
http://www.teleskop.rs/

Helix

Hvala na savetu, ali se nadam da ce se neko javiti. Nazalost oni iz Teleskop Centra nemaju verziju 6x30 sa azimut prizmom, a ona 8x50 je pooodosta skupa! Moze za te pare da se kupi solidan dvogled!

sale11472

Eh ali taj 8x50 je već ozbiljan tražioc ... 6x30 nisam siguran da bih dokupljivao... razlika je poprilična... Doduše ja sam veliki ljubitelj red dot, Telrad, i sličnih tražioca u kombinaciji sa okularom veće žižne daljine...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Right-angle 8x50 tražilac u kombinaciji s Sky Pocket Atlasom (moze se naci uz malo muke i u PDF formatu na netu) je "Poor Man's GO TO" - Nevjerovatno je kako se lako nalaze i oni najslabiji objekti koristeci ovu kombinaciju! Najtoplije preporucujem, posebno za one s velikim teleskopima!!!

fender

Nije mi jasno Sale kako koristiš red dot u kombinaciji sa okularom, kako reče veće žižne daljine????? Daj neku fotku!!!

Ljubo

A vjerovatno red dot-om grubo pozicionira objekat posmatranja, a okularom vece zizne daljine onda taj objekat ima u vidnom polju.
Ovo jeste zgodno kada se posmatra manjim teleskopom (jos bolje je umjesto red dota koristiti green laser - jako zgodna spravica).
Za vece teleskope preporucujem moj "poor man's Go To".

sale11472

Quote from: Ljubo on January 09, 2009, 12:13:50 pm
A vjerovatno red dot-om grubo pozicionira objekat posmatranja, a okularom vece zizne daljine onda taj objekat ima u vidnom polju.


Upravo tako samo što je to grubo pozicioniranje iznenađujuće precizno ...
Što se velikih teleskopa tiče pa tu bi trebalo da vidimo šta je to veliki teleskop na 200-300 mm njutnima  je ova varijanta OK
Naravno uvek postoji mogućnost da se na npr 8x50 tražioc postavi red dot ili Telrad ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

A čuj, sve zavisi koliko vremena neko zeli da potrosi na trazenje objekata, a koliko na posmatranja. Red dotom će mu na Njutnu od 200 mm trebati, u prosjeku 5-10 minuta da nadje M51, dok će mu za to isto trebati do 2 minuta koristeći "poor man's Go To" ili sličnu varijantu s 8x50 traziocem.

mravic

Nisi bas u pravu.
Ja cu sa Red dotom M51 da nadjem za deset sekundi dok sa optickim traziocem mi treba nekoliko minuta.
Sve je zapravo stvar navike o tome ne vredi diskutovati.
Na prethodnom maratonu je Koca pobedio sa obicnim najjeftinijim snajperom, a ja se npr. nikako sa njime ne mogu snaci. Malo vidno polje, moras odmaknuti glavu da bi ista video i sl.
Ja se sada najlakse snalazim sa go-to-om  ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: Ljubo on January 09, 2009, 10:16:11 pm
Red dotom će mu na Njutnu od 200 mm trebati, u prosjeku 5-10 minuta da nadje M51,


OK ovo bi moglo da izazove pravu lavinu suprotnih komentara.... a mnogi dodaju takve tražioce uz 8x50 RACI varijante (mislim na viđeno na letenki)
Meni lično za svaki teleskop kome mogu da dohvatim okular i u zenitu stojeći na zemlji ništa sem ovakve kombinacije ne treba...

A Koča je posebna priča on je GO TO sam po sebi ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Da, kada ti dobro znas gdje ti je objekat posmatranja (ali probaj tako recimo naci Cocoon ili Helix) i imas nebo s LVM 5 ili 6. A kako ces, s druge strane (i u drugim uslovima), dobro koristiti red dot ako ti je LVM 2 ili 3? A to je uglavnom slucaj za one u gradskim sredinama.
No dobro, drago mi je da imate dobra iskustva s tim red dotom.

mravic

Sve je stvar dobre procene tj. bez dobre karte nista. Treba mi samo reperne zvezde da se vide i evo ga...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Heh pa ja ga koristim u gradu ;D
A i na Letenki sam ganjao neke NGC-ove koje do tada nisam video i to koristeći samo Collins gem Stars (idealan saputnik svakog dvogleda ja mog ne vadim iz torbice u kojoj nosim dvogled)

ma u stvari drugačija filozofija korišćenja u odnosu na klasične tražioce mnogo više geometrijska...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

Oglas je stariji vise od godinu dana - LOCK
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |