• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Srpska meteorska mreža

Started by GENESIS, January 08, 2009, 10:12:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GENESIS

Nešto razmišljam ako već imamo oko 20 astronomskih društava i sekcija po celoj Srbiji voleo bih da probamo da razvijemo srpsku meteorsku mrežu. Nisu potrebna neka velika materijalna sredstva za kompjuter i kameru.

Pokušavam da kontaktiram Petnicu da vidim kakva su njihova iskustva.

Ima li zainteresovanih da se priključe ovoj akciji.

Za ilustraciju onoga što pokušavam da objasnim pogledajte kakva su iskustva naših kolega iz Hrvatske:

http://www.zvjezdarnica.com/?akcija=dnm&id=600

sale11472

Mislim da bi trebao da kontaktiraš Nikolu Božića ako se ne varam on je o tome nešto na BAV-u (mislim prošle godine) pričao... znam da je Janko bio zainteresovan ali da je valjda jedna kamera bila već blizu njega ili tako nešto pa bi i on mogao da da neki detalj.... sve u svemu nešto se planiralo a šta je od toga ostalo ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

January 08, 2009, 11:05:00 pm #2 Last Edit: January 10, 2009, 12:04:00 am by cola
zainteresovan!!!!
postoji,koliko ja znam Petnicak meteorska grupa,ali bi bila lepo da i nacija ima svoju mrezu...Pitaj Bozica.
kako da udjem u tu mrezu?Imam znanje slalao sam davno i neka posmatranja u IMO...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

marino

genesis je dao link na clanak M111 i zvjezdarnice o HMM (hrvatska meteorska mreza)...stvar nije bas najjednostavnija (iako na oko to tako izgleda) ima jako puno problema od opreme do programske podrske..predlazem da kontaktirate segona (damir segon) s pulske zvjezdarnice i dogovorite s njime sve detalje...racunajte da bi slicna ili istovjetan mreza (hardver i softver:) ) bili veoma pozeljni kako bi podaci iz vase i nase zemlje bili unificirani..nema potreba da se razvijaju dvije "tople vode" kada jedna vec radi...

m

PS taj vas bozic, inkorporiran je u tako reci svaki dio astronomije, uvijek u raspravama nekako dodjete do njega...no obicno tu i sve stane...covjek je svugdje ali ocigledno nemoze (ili sto god) sve odraditi..nema ni potrebe, netko od vas tu s foruma treba si uzet obvezu i pokrenut stvar..jednostavno
Vidulini Observatory

mravic

Bozic je voditelj Petnickih Astronoma, a Petnica je ustanova koja obucava mlade talente...da sad ne objasnjavam. On se pojavi svugde gde se radi na ozbiljnijem nivou, ili barem tako mislim...
On to ne radi iz hobija pa to sve govori.
Mozda im je ta meteorska mreza nezanimljiva, ali ako i napravimo nesto sto ce biti zasebno od Petnice to ce sigurno biti sa Segonovim softverom, sa Filipovim modifikovanim kamericama i kompatibilno sa HMM. U to sam siguran.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Genesis,jel ima nekih novih vesti,mozemo Slavkovicku da kontaktiramo ona je jedno vreme bila i u Petnici i ima mnogo znanja.Ona uglavnom i drzi predavanja na temu meteora i posmatranja istih na raznim astronomskim dogadjajima kao sto su BAV,LSA i tako to...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

GENESIS


SrdjanP

I nase astronomsko drustvo je zainteresovano za ovakav projekat. Minimum sto bi imali je all-sky kamera koja snima nebo tokom cele noci - svake noci.

mravic

Obicno ne snima celo nebo vec jedan odredjeni deo,
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

GENESIS

Moje je mišljenje da ne treba otkrivati toplu vodu.
Treba se rukovoditi iskustvima drugih koji već imaju dosta iskustva oko meteorske mreže.

Korado Korlević i Damir Šegon su zainteresovani da pomognu oko meteorske mreže kod nas.
Uskoro se priprema i nabavka novih kompleta (kamerice i ostalo) za proširenje mreže.
Za sredinu februara planira se obuka u Višnjanu za korišćenje opreme za meteorsku mrežu.

Za dodatne informacije možete se obratiti na sledeće adrese:

Korado Korlević   korado@astro.hr

Damir Šegon       damirsegon@yahoo.com

Sasa

Slavko se nešto ne javlja na forumu, ali mislim da je i on zainteresovan. Znam da je rekao kako razmišlja da postavi kameru na svoju kuću, ili čak negde na Frušku goru. Svakako treba s njim razgovarati na tu temu.

GENESIS

Quote from: Sasa on January 15, 2009, 01:02:32 am
Slavko se nešto ne javlja na forumu, ali mislim da je i on zainteresovan. Znam da je rekao kako razmišlja da postavi kameru na svoju kuću, ili čak negde na Frušku goru. Svakako treba s njim razgovarati na tu temu.


Poslao sam mu elektronsku poštu.

cola

Sta je sve potrebno da bi se osnovala jedna meteorska mreza,jel tu trebaju neki papiri nesto,ili samo sajt,oprema,ljudi,prostor?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Evo u ponedeljak prilike da se o tome porazgovara lično....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com