• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomska radnja (shop)?

Started by Gugi, April 21, 2005, 05:32:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Gugi

 Pozdrav!  ;)

Moze li mi netko uputiti ima li negdje kod nas neki ASTRO SHOP, astro ducan gdje bi mogli nabaviti:
- astronomsku literaturu (knjige, casopise, postere, karte)
- astronomski software (CD, video kazete, mozda audio kazete)
- teleskopi

Pretpostavljam da sve ovo postoji ali ne u JEDNOJ trgovini nego u mnogim i to pojedine stvari. Ne bi li netko mogao napraviti, osnovati takvu trgovinu? Sto mislite? Bilo bi kupaca odn. zainteresiranih osoba?

Osobno drzim da bi bilo: pa djeca i mladi jako vole pored DINOAURUSA i SVEMIRSKE BRODOVE, TELESKOPE...

Hajde da razmisljamo o tome zajedno. Javite se!

Javite ako znate STO ima I GDJE IMA (pozeljna adresa i telefon).

THANKS!!!  :rolleyes:  

marino

 nazalost, na cijelokupnom prostoru bivse drzave ne postoji jedno mjesto na kojem mozes sve to naci..od prije dvije godine u hrvatskoj imamo srecu da je Zlatko Ciganj, jedan od vrsnih astronoma, otvorio firmu za astronomsku opremu..http://www.oi-optimus.htnet.hr/
za sve ostalo, svi se pomalo snalazimo kako znamo..a imam dojam da bi bilo izuzetno tesko i neisplativo svakome tko bi se odlucio na otvaranje jedne takove "astro-sve i svasta" trgovine
naprosto nema dovoljno ljudi, a needucirani mamice i tatice kcerkici ili sincicu ce ionako prije kupiti teleskop u trgovini igrackama, nego u astro-shopu

(sto ljudi znaju sto znaci kada se uz "teleskop" koji povecava 700puta, prohaju okulari na kojima pise "H", a o nozicama koje ne bi izdrzae ni web-kameru da i ne govorimo, ili stavi se u njihovu poziciju, nece tatica sincicu kupiti Teleskop za 1600kn, kada vec "teleskop" od 400kn povecava 700puta, sto ces vise?!?..e, a nakon kupnje, kada se vidi da se kroz "teleskop" nista ne vidi, astronomija i zvijezde postaju jos dalje nego sto su bile:(
)

m
Vidulini Observatory

vanillasky

  Potpuno se slazem sa tobom Marino. Jedino bih rekao da ce mame i tate deci pre kupiti mobilni telefon ili tako neku glupost nego teleskop.

Gugi

QUOTE (marino @ 21. Apr. 2005., 21:07)
od prije dvije godine u hrvatskoj imamo srecu da je Zlatko Ciganj, jedan od vrsnih astronoma, otvorio firmu za astronomsku opremu..http://www.oi-optimus.htnet.hr/
[/quote]
Ajde, lijepo...barem netko da se poceo baviti s time. Ako bacimo pogled na prosli broj ASTRONOMIJE na koricama (onima s kraja) mozemo vidjeti reklamu MEADE opreme. Dakle, MEADE stize u NS. Sjecam se da sam jos u studenom (novembru)  2004. nazvao tu tvrtku i pitao ih nesto u vezi teleskopa. Tada su mi najavili da na proljece stize MEADE ponuda. Pitao sam za cijenu-hoce li biti slicna onoj na sluzbenim stranicama MEADE-a. Rekli su da ce normalno biti visa-zbog uvoza. Sad bi ih dobro bilo opet nazvati da jave za koliko posto je visa cijena.

No, ako hocemo kupiti nesto mocnije od MEADEA, sigurno moramo dobro zavuci ruku u novcanik i debelu svotu izvaditi.  Inace, 500 puta sam bio na sluzbenoj stranici  MEADEA (www.meade.com), ali nigdje nisam vidio CIJENE (nasao sam ih na sasvim drugim astro stranicama!). Ili sam ja totalno slijep  B)  ili uopce nisu postavili cijenik astro opreme. Zasto? Mozda se boje da cemo odustati od kupovine ako vidimo natpis 1000 dolara, 2000 dolara? Mislim da se ne radi o tome. Svasta!

Zamislite foru: ako je Ameru prosjecna plata 2000 dolara, on za pola plate moze kupiti sebi SUUUPER TELESKOP!  :D  :D  :D

Pazi ovo: ovdje kod nas u SCG su jednom rekli kolika je prosjecna plata (ne vjerujem, jer mi je previse izgledalo) -  20.000 (ili 15.000) dinara. Svejedno. Znate sto? SVI BISMO MI POSTALI astronomii ako bi za pola nase plate (10.000) mogli kupiti ono sto Amer kupi za 1000 dolara!  

Hocu reci kako neki stvarno dobro zive-IMAJU NOVAC ZA ASTRO OPREMU i doista se svi mogu baviti astronomijom. Za njih astronomija nije skup hobi, ali za nas brate i sestro-ASTRONOMSKE CIJENE ASTRO OPREME!!!   :unsure:

Sto sada-da se bavimo domacom proizvodnjom? Mozda neki od uspiju dati dobar kvalitet brusenjem, sastavljanjem teleskopa...ali nije to rjesenje. No nesto drugo ne vidim. Jos uvijek je TAMNO NEBO nad nama.

A SPONZORI? Znate sto razmisljam? Imamo i u SCG ali i u HR, BIH te MAKEDONIJI vise astronomskih grupa.  Vjerojatno su neki vec uradili ono sto sad zelim preporuciti: na inostranim astro forumima i web sajtovima treba ostaviti nas VAPAJ! SIROMASNI SMO materijano ali BOGATI ISTRAZIVALACKIM DUHOM! Dajte nam pomozite slanjem JEDNOG teleskopa nasoj astronomskoj grupi. konkretno ja ne pripadam ni jednoj astro grupi (zbog moje lokacije), no da pripadam taj VAPAJ bih pustio u svijet! Od toliko astronoma, uvjeren sam, barem netko bi izasao u susret!

DAJ BOZE SVJETLIJE BUDUCNOSTI ZA LJUBITELJE TVOJIH ZVIJEZDA!  :rolleyes:

Saljem jednu sliku! Cekam dan kad cu reci:

HEJ LJUDI, VIDITE STO SAM KUPIO ZA 10.000 DINARA!!!  :lol:  :D   ;)  

Maxscope

 
QuotePitao sam za cijenu-hoce li biti slicna onoj na sluzbenim stranicama MEADE-a.


Inace, 500 puta sam bio na sluzbenoj stranici  MEADEA (www.meade.com), ali nigdje nisam vidio CIJENE (nasao sam ih na sasvim drugim astro stranicama!). Ili sam ja totalno slijep  B)  ili uopce nisu postavili cijenik astro opreme. Zasto? Mozda se boje da cemo odustati od kupovine ako vidimo natpis 1000 dolara, 2000 dolara? Mislim da se ne radi o tome. Svasta!

Zamislite foru: ako je Ameru prosjecna plata 2000 dolara, on za pola plate moze kupiti sebi SUUUPER TELESKOP!  :D  :D  :D

Pazi ovo: ovdje kod nas u SCG su jednom rekli kolika je prosjecna plata (ne vjerujem, jer mi je previse izgledalo) -  20.000 (ili 15.000) dinara. Svejedno. Znate sto? SVI BISMO MI POSTALI astronomii ako bi za pola nase plate (10.000) mogli kupiti ono sto Amer kupi za 1000 dolara! 

Hocu reci kako neki stvarno dobro zive-IMAJU NOVAC ZA ASTRO OPREMU i doista se svi mogu baviti astronomijom. Za njih astronomija nije skup hobi, ali za nas brate i sestro-ASTRONOMSKE CIJENE ASTRO OPREME!!!   :unsure:

A SPONZORI? Znate sto razmisljam? Imamo i u SCG ali i u HR, BIH te MAKEDONIJI vise astronomskih grupa.  Vjerojatno su neki vec uradili ono sto sad zelim preporuciti: na inostranim astro forumima i web sajtovima treba ostaviti nas VAPAJ! SIROMASNI SMO materijano ali BOGATI ISTRAZIVALACKIM DUHOM! Dajte nam pomozite slanjem JEDNOG teleskopa nasoj astronomskoj grupi. konkretno ja ne pripadam ni jednoj astro grupi (zbog moje lokacije), no da pripadam taj VAPAJ bih pustio u svijet! Od toliko astronoma, uvjeren sam, barem netko bi izasao u susret!

DAJ BOZE SVJETLIJE BUDUCNOSTI ZA LJUBITELJE TVOJIH ZVIJEZDA!  :rolleyes:

Saljem jednu sliku! Cekam dan kad cu reci:

HEJ LJUDI, VIDITE STO SAM KUPIO ZA 10.000 DINARA!!!  :lol:  :D   ;)

Na zvanicnoj stranici "Meade" kompanije nema cena zato sto oni ne prodaju na malo.
Kod njih pojedinac ne moze kupiti teleskop, vec samo od autorizovanih "Meade" dilera (prodavnica) koje prodaju njihovu opremu.
Cena "Meade" proizvoda u evropskim prodavnicama je normalno visa od onih u americkim prodavnicama, zbog uvoznih dadzbina kao i zbog troskova slanja u Evropske prodavnice, ali ja ne verujem da to zavisi od "Meade" jer oni ne placaju sve to vec uvoznik.
Prema tome trebao bi uvoznika nazvati i pitati o ceni a ne "Meade" pogotovu sto na njihovim sluzbenim stranicama nema nikakavog cenovnika.
I kako u prvom pasusu svog texta pises o cenama na sluzbenim stranicama "Meade", dok u drugom pasusu pises da si na njihovim sluzbenim stranicama bio 500 puta a da nigde nisi video cene???!!!!
Naravno da ako zelis nesto kvalitetnije moras to i dobro platiti. Ti mozes u Americi kupiti i "Takahashi" refraktor teleskop od 300.000 dolara ako imas novca za tako nesto.
Ali tvrditi kako neki dobro zive i imaju novac je besmislica i nesto o cemu ti ocigledno ne znas nista.
Tvoje razmisljanje je tipicno za uslove kod nas. Vecina misli da je bilo gde na zapadu pravi raj i da se u roku od godinu dana moze kupiti Porsche.
U Americi je naravno standard zivota i kupovna moc daleko iznad one kod nas, ali nije tako kao sto ti mislis. I povrh svega si postavio fotografiju sa 16" Meade LX 200 teleskopom koji kosta oko 12.000 dolara a sto je nedostizna zelja za mnoge astronome amatere u Americi.
Bilo bi to lepo kada bi mogao odvojiti odmah pola svoje plate i kupiti SUUUUPER TELESKOP, ali to nije tako kao sto ti ocigledno razmisljas.


Djorvoz

 komercijalna astronomija je na blakanu nerazvijana grana. Na tome bi prvo trebalo poraditi (planisfere, karte neba, više naučno popularnih časopisa...) a onda otvarati astro-butik.

Gugi

 
QUOTE (Maxscope @ 24. Apr. 2005., 06:22)
1. STVAR
I kako u prvom pasusu svog texta pises o cenama na sluzbenim stranicama "Meade", dok u drugom pasusu pises da si na njihovim sluzbenim stranicama bio 500 puta a da nigde nisi video cene???!!!!

2.STVAR
Ali tvrditi kako neki dobro zive i imaju novac je besmislica i nesto o cemu ti ocigledno ne znas nista.
Tvoje razmisljanje je tipicno za uslove kod nas. Vecina misli da je bilo gde na zapadu pravi raj i da se u roku od godinu dana moze kupiti Porsche.
U Americi je naravno standard zivota i kupovna moc daleko iznad one kod nas, ali nije tako kao sto ti mislis. I povrh svega si postavio fotografiju sa 16" Meade LX 200 teleskopom koji kosta oko 12.000 dolara a sto je nedostizna zelja za mnoge astronome amatere u Americi.
[/quote]
"Inace, 500 puta sam bio na sluzbenoj stranici  MEADEA (www.meade.com), ali nigdje nisam vidio CIJENE (nasao sam ih na sasvim drug"im astro stranicama!)."

Ja sam to rekao u prethodnom svom obracanju. Dakle, posto nisi uocio, sad cu velikim slovima napisati kako bi bilo uoceno:
"Inace, 500 puta sam bio na sluzbenoj stranici  MEADEA (www.meade.com), ali nigdje nisam vidio CIJENE (NASAO SAM IH NA SASVIM DRUGIM ASTRO STRANICAMA!!!)"

Jos malo da "nacrtam": dakle cijene su ipak pronadjene ali ne na SLUZBENIM STRANICAMA nego na nekim sasvim DRUGIM STRANICAMA.

Dakle, tvoj prvi prigovor otpada kao jabuka sa stabla u kasnoj jeseni!   ;)


Druga stvar:
Ja ne znam? Zar bas JA moram biti u Americi da bi nesto saznao? E pa slucajno imam poznanike koji tamo zive: bave se najobicnijim poslovima i  mjesecna plata im je 2000 dolara. Od toga ama bas nitko ne moze kupiti porse (to je tako normalno) ali super teleskop moze (ona slika koju sam stavio: zar si zbilja pomislio da ne znam da taj teleskop puno vrijedi? Ocigledno jesi jer previse brzo stvaras zakljucke a to nije dobro, a "e!;))

"Raj" (kupovna moc)  nije ni u Americi niti kod nas.
Inace, RAJ je pojam za srecu, a davno sam cuo tko su najsretniji ljudi (u jednoj  znanstvenoj emisiji): BUSMANI!  :D  Zive vrlo jednostavan zivot, imaju hranu i vodu, zive u ljubavi i miru, pa prema tome RAJ, odn. sreca je subjektivna stvar (to cak i enciklopedija BIGZ-a kaze za pojam "sreca").

No ipak zahvaljujuci tvom clanku, saznao sam nesto malo vise o "izvozu-uvozu" a te informacije su mi dobro dosle! Prema tome druze Maxscope THANKS!
:D  
 

marino

QUOTE (Gugi @ 22. Apr. 2005., 12:36)
Vjerojatno su neki vec uradili ono sto sad zelim preporuciti: na inostranim astro forumima i web sajtovima treba ostaviti nas VAPAJ! SIROMASNI SMO materijano ali BOGATI ISTRAZIVALACKIM DUHOM! [/quote]
evo pogledaj donje linkove i pricu o "rochester-vidulini projectu" te o njegovom, nezavisnom, nastavku - projektu "nebo na poklon"
a sve je krenulo iz price o 1x7 marina - teleskopu sa kojime je sudjelovala na mm2003 (svakako procitati)
www.vidulini-astro.hr/modules.php?name=News&file=article&sid=63

linkovi na projekte;

www.vidulini-astro.hr/modules.php?name=News&file=article&sid=121
http://nebo.znanost.org/hrv/index.php

naravno, dosta se toga moze naci i na prvom hrvatskom elektronickom casopisu iz astronomije "M111";

www.m-111.org

m


Vidulini Observatory

Gugi

QUOTE (marino @ 24. Apr. 2005., 19:13)

evo pogledaj donje linkove i pricu o "rochester-vidulini projectu" te o njegovom, nezavisnom, nastavku - projektu "nebo na poklon"


naravno, dosta se toga moze naci i na prvom hrvatskom elektronickom casopisu iz astronomije "M111";

www.m-111.org

[/quote]
Bog Marino!

O da,  upoznat sam svime: i ASTRONOMSKI MAGAZIN dosta prenosi ono sto ima kod vas u HR, ali posjecujem i vase astro stranice (jedino mi zao zbog www.astronomija.net koja je dobro krenula, ali je zatajila jer ne vrsi UPDATE).

Ono sam slatkom Marinom je zaista lijepo iznenadjenje: drago mi je da oni koji su u mogucnosti cine nesto za nas koji nismo u zavidnoj situaciji.

Cini mi se da astronomija na nasim prostorima polako dobiva sve veci zamah. Tu smo sada mi, a vidim da se radi i mladima.  Tako treba!

Elektronski casopis  "M111" je dosta zgodna stvar i dobro je sto nije namjenjen samo clanovima doticne astro grupe, nego svima nama ostalima  ;)


marino

QUOTE (Gugi @ 24. Apr. 2005., 20:03)
O da,  upoznat sam svime: i ASTRONOMSKI MAGAZIN dosta prenosi ono sto ima kod vas u HR, ali posjecujem i vase astro stranice (jedino mi zao zbog www.astronomija.net koja je dobro krenula, ali je zatajila jer ne vrsi UPDATE). [/quote]
najprije hvala na pohvalama;)

..nekako se ima dojam da je astronomija u hr trenutno na vjerojatno najvisem stupnju aktivnosti dosada..
..sto se tice nasih stranica (projekata) lijepo se pohvaliti sa www.m-111.org i www.lightpollution.org no nase maticne stranice www.vidulini-astro.hr vec dvije godine cekaju "novo doba" (novi engine, server, design...) sada smo na kraju tog posla i za koji dan ce ici nove stranice..biti ce info na am-u

inace te nase (vidulini-astro) stranice bile su nazalost vezane sa astronomija.net stranicama koje su danas totalno van ikakove realnosti i aktualnosti, a nece se ni obnavljati..s druge strane ima dosta novih i kvalitetnih stranica, predlazem svima da ih se pogleda, a volio bih i neki takav link na vase stranice!

http://astro.fdst.hr/

(kliknuti dole lijevo na linkove)

m

Vidulini Observatory

Maxscope

 
QUOTE (Gugi @ 22. Apr. 2005., 12:36)
Pitao sam za cijenu-hoce li biti slicna onoj na sluzbenim stranicama MEADE-a.

Inace, 500 puta sam bio na sluzbenoj stranici  MEADEA (www.meade.com), ali nigdje nisam vidio CIJENE


[/quote]
Hajde sad posto sam ponovo citirao tvoje pisanje, uzmi i sam prostudiraj sta si "nacrtao" gore....
To gde si ti pronasao cene su sajtovi dilera ili prodavaca koji prodaju njihovu opremu.
Dalje, ja ne stvaram zakljucke o zivotu u Americi niti o tome slusam od prijatelja.
Ja zivim u Americi vec 16 godina.
Tu je i razlika izmedju tebe i mene.
Jedno je slusati o zivotu ovde a drugo je iskusiti taj zivot na svojim ledjima.
Prema tome ti si taj koji prebrzo stvara zakljucke sto zaista nije dobro.
A pored toga, Ti stvaras zakljucke na osnovu tudjih prica a ne svog licnog iskustva, sto je jos gore.
Pitaj svog prijatelja koliko placa rentanje stana ili kredit na kucu ako je ima. Pitaj ga koliko placa kredit za auto, koliko placa osiguranje za taj auto, grejanje, struju i ostale dadzbine, hranu i benzin itd...
Ako ti napise da mu od 2000 dolara, i pored svih gornjih rashoda ostaje 1000 dolara ili pola plate od cega moze kupiti SUUUUUper teleskop, tvoj prijatelj laze dok ti nasedas na njegove price.
Tvoj prijatelj moze da kupi solidan teleskop, ali ne od pola plate, jer mu vise od pola plate odlazi na dazbine i zivot.
I ja sam slusao slicne price dok sam bio tu gde ti zivis. Kako je zivot u Americi super i kako se zaradjuje i ima novca.
To je delimicno tacno sto zavisi od toga koliko zaradjujes, ali svaka osoba koja ima platu 2.000 dolara u Americi ne moze da zivi onako kako ti mislis.
Od plate od 2000 dolara se moze kupiti soldan teleskop i oprema, ali se za to mora stedeti i odvajati od plate mesecima dok se ne sakupi dovoljno novca.
Prema tome, ne veruj slepo svacijim pricama cak i ako one poticu od prijatelja, jer sve tvoje tvrdnje nisu tacne i padaju kao jabuke sa stabla u kasnoj jeseni....    

Gugi

QUOTE (Maxscope @ 24. Apr. 2005., 23:26)
To gde si ti pronasao cene su sajtovi dilera ili prodavaca koji prodaju njihovu opremu.


Tvoj prijatelj moze da kupi solidan teleskop, ali ne od pola plate, jer mu vise od pola plate odlazi na dazbine i zivot.
I ja sam slusao slicne price dok sam bio tu gde ti zivis. Kako je zivot u Americi super i kako se zaradjuje i ima novca.
[/quote]
Tako je Maxscope: vjerojatno su dileri u pitanju!

U pravu su: kad dobro razmislim, Ameri imaju dosta dadzbina...I mojoj tetki u Njemackoj nije lako. Kad cujem koju lovu daje za stanarinu te za druge stvari...

Sad se ti bavi astronomijom! Ispada da buljenje u nebo intrumentima predstavlja nesto skupocijeno!

Onda nemam nista dugo reci nego ovo (pomalo u ironicnom tonu): ZIVJELA DOMACA PROIZVODNJA!  ;)

Ajde, vidjet cemo kako ce krenuti ovima iz NS koji otvaraju MEADE zastupnistvo. Tu i tamo ce se netko naci za neke mocnije teleskope, alil vecina ce samo gledati njihovu reklamu.


Gugi

QUOTE (marino @ 24. Apr. 2005., 21:15)
..s druge strane ima dosta novih i kvalitetnih stranica,

http://astro.fdst.hr

[/quote]
O da, za pohvalu je http://astro.fdst.hr/  !!!

Zamisli: danas sam sasvim SLUCAJNO pronasao:

croEOS.net  -  Vas izvor vijesti iz znanosti
http://www.croeos.net/Mambo//index.php?opt...ntpage&Itemid=1

I to mi se svidja i svima preporucujem jer i tu dosta toga mozemo saznati o astronomiji!

Nego, gdje su ovi nasi Makedonci? Zar oni ne ucestvuju ne ovom formumu? Pa znaju oni nas jezik, mogli bi. I njihova stranica mi se svidja! Entuzijasti su!

POZDRAV!!! :D


 

Djorvoz

QUOTE (Gugi @ 25. Apr. 2005., 13:01)
Nego, gdje su ovi nasi Makedonci? Zar oni ne ucestvuju ne ovom formumu? Pa znaju oni nas jezik, mogli bi. I njihova stranica mi se svidja! Entuzijasti su! [/quote]
Video sam i ja neki makedonski saj. Jako mi se vsideo ali sam zaboravio adresu. Mala pomoć potrebna!

Maxscope

 
QUOTE (Gugi @ 25. Apr. 2005., 12:54)


Sad se ti bavi astronomijom! Ispada da buljenje u nebo intrumentima predstavlja nesto skupocijeno!

[/quote]
Nije bas tako.
Ako nisi perfekcionista i ne tezis odmah ka "Astro-Physics 155 Starfire", 6" apokromatskom refraktoru, i "Finger Lakes" CCD kameri (bilo bi lepo imati to, ali...), u relativno kratkom roku mozes posedovati solidnu opremu.
Astronomija je dostupna svakome ko se time zeli baviti......
Poenta je da sa prosecnom platom od 2.000 dolara mozes nabaviti solidan teleskop i pratecu opremu. Ali treba vremena a ne odjedanput i od pola plate.

P.S.
Drustvo iz Makedonije je na
http://astronomija.com.mk