• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Da, uvecanje nema nikakvog smisla u astrofotografiji, ali postoji mera koja govori o "uvecanju" na smislen nacin.

To je rezolucija (nezgodan naziv jer se termin rezolucija koristi u razlictim kontekstima da oznaci razlicite stvari) i izrazava se u ark sekundama po pikselu.

Ova rezolucija se lako racuna ako se znaju osnovni parametri: velicina piksela na senzoru i fokalna duzina na kojoj je snimano. Postoji i drugi nacin da se izracuna rezolucija a to je kada se velicina polja (opet u ark sekundama) podeli sa ukupnim brojem piksela - recimo za mesec - izmeri se dijametar u pikselima i velicina meseca u ark sekundama.

"Niske" rezolucije su sve one nize rezolucije od recimo 2-3"/pixel. Srednje rezolucije su izmedju 1 do 1.5 pa do 2, 3"/pixel. Visoke rezolucije su sve preko 1"/pixel (i jako zahtevne za snimanje) - ovo se odnosi na dugu ekspoziciju.

Kod planetarnog snimanja bitna je kriticna rezolucija - vece uvecanje od tog jednostavno nije moguce zbog fizike svetlosti.

Inace formula je jednostavna : velicina piksela u mikrometrima podeljeno sa fokalnom duzinom u milimetrima puta 206.3



Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

markompopovic

Hvala, to me je i zanimalo. Da me ne smaraju vise sa pitanjima o uvecanju, kao da je to najbitnije.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Polare

Baš je bilo fantastično gledati pomrčinu Mjeseca i Mars u blizini...sve je izgledalo nekako čarobno i čudno! Pun Mjesec a jedva ga vidiš  ha ha ha
...evo par fotografija :)

Canon 600D
EDT 80/480 -primarni focus
Razne Expozicije


27.07.2018 (22'10h)
Canon 600D
APO Triplet 130/900
Exp. 5'' sec.
Iso 200


Predrag

Odlične su.

Mada sam mišljenja da je trebalo otvoriti posebnu temu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kruska

cestitam, kod mene su oblaci bili 100%
🌠

Yagodinac

Ja radio sinoć noćnu  >:(
A i bilo je oblačno. Polare, super fotke.

markompopovic

Odlicne fotke, kod mene opet oblaci za pomracenje. Al je zato dan pre i dan posle bilo vedro.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Boki Aristarh

Vikend 15.09.2018. iskoristili smo da malo opet proluftiramo opremu AD "Aristarh".
Ja sam se malo igrao sa mojom novom igračkom, ruskim TAL-100R refraktorom  :)
Iako već svi znaju da sam fan ruske optike, ovaj scope je zaista biser u svojoj klasi Fraunhofer ahromata.
Uslovi za posmatranje i snimanje su bili blagi užas, atmosfera je bila toliko nestabilna da je to za posebnu priču....
Usudio sam se da dam ocenu 4/10 iako je i ona možda optimistična.

Podaci o fotkama su sledeći:
Snimljeno 15.09.2018, selo Ratković kod Kragujevca.
Teleskop: TAL-100R (100/1000 mm sa barlow sočivom 1.8x) na montaži SW EQ5
Kamera: ASI120MC-S
Stackirano u proseku po 300 frejmova iz AVI fajlova.
Software: FireCapture, Autostakkert 3, Photoshop.

Potrudite se da ne budete prestrogi u ocenjivanju i komentarisanju fotki jer su uslovi zaista bili loši...  ;)

Vedro nebo.






mitja

Boki bicu strog : Au jbt :) SVaka cast!!
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Predrag

Šta bi tek bilo da je atmosfera bila odlična...

Bravo sa fotke.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kocha


Danijel

Prekrasno! Bravo! 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Taj Tal je zaista biser i nevjerovatno ostar.

Yagodinac

Super sličice, koliko vidim nisu crno-bele već kolor? U tom slučaju je to jako lep rezultat za taj ahromat. Ja sam mislio da to oko ruba mora da ima mnogo veće šarenilo.

Yagodinac

Današnji Mesec.
Vrlo inteligentno sam izoštrio na Mesec i dobio mutne zgrade. Nisam verovao da je na 250mm i f9.0 toliko malo polje dubinske oštrine da u njega ne mogu da stanu Mesec i zgrada udaljena 900m. Eto, ako nekom treba i taj podatak  ;D

Todays Moon by milan miloradovic, on Flickr