• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Predrag

Bratislave, bolje je nego sa mnogih observatorija. Svaka čast.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

digitalex

Quote from: bratislav on November 07, 2011, 11:05:41 am
Evo i jedne moje slicice Meseca. Mozaik od 10 frejmova (10x svaki ponovljen sa Canon 300D, kombinovano u Registax-u). 400mm Kasegren, primarni fokus (6.5m).
Originalni mozaik je preko 2200 piksla sirok i skoro 8000 visok !
druga slika je isecak oko Klavijusa, jos uvek pola rezolucije

Covece, imam osecaj kao da sam u prolazu pored meseca i gledam golim ocima. Bravo druze!

Yagodinac

Super, ovo bi mogla da bude interesantna tema. Ti si snimao dslr aparatom koji ima 12-bitni izlaz (noviji imaju 14-bitni) a planetarne kamere snimaju uglavnom u 8 bita. To znači da dslr ima drastično širi opseg nijansi koje hvata i u tamnijim i u svetlijim regionima.
Možda bi dobitna kombinacija bila video mod na novijim dslr telima? To je ipak superioran senzor i u odnosu na mnogo skuplje profesionalne kamere.

bratislav

Razmisljao sam o tome, upravo se spremam da se 'podnovim' (lomim se izmedju Canona 7D i Nikona D7000). Nisam siguran da je video na novijim DSLR kamerama ekvivalentan foto modu (da nije kompresovan i da koristi punih 14 bita za svaki frejm). Vreme ce pokazati. A da su RAW iz aparata superiorni onima iz webcama nema pogovora. Cak i single frame iz aparata, bez stackiranja i ikakvog procesiranja izgleda kao desetine stackovanih (bas se frljam sa terminima, al' kad ne znam za ekvivalentan srpski) iz cak boljih kamera kao sto je DMK. Jos je ovaj slikan za vreme prilicno lose vidljivosti (seeing)
(morao sam da ga smanjim da prodje)

prim. : mislim da sajt ima bag. Kad me vrati zato sto je slika prevelika, kad zamenim sliku sa manjom i pokusam da ponovo posaljem dobijem poruku
"Već ste poslali ovu poruku! Možda ste slučajno pritisnuli dva puta ili pokušali da osvežite stranicu."

mravic

Nista ti ne brljas sa terminima. I kod nas se tako govori, stakujemo, single frejmovi, procesiranje i sl.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Laci

Nova obrada Klavijusa i Blankanusa samo sada drugi referentni frejm i primenjen RGB aligne. Sva obrada u Registax V5.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Jaro

Mesec sniman veceras sa Night Hawk opservatorije (hvala Janko)  ;)

gilecais

Jaro ovo ti je jako lepo.Nesto mi se slabo ljavljas.Sta se desava sa tobom? Pozdrav od Zolike (Gileta).

Laci

Krateri Platon, Kopernik, Pitatus i Hesiod, Longomontanus i mali krater belih padina Hell Q od 05.11.2011. Oprema i obrada kao i za Klavijusa.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Evo šta se dešava kada upotrebim Barlow 5X a da nisam bio ni svestan koliki je uticaj. Pošto su povećanja prevelika i fokus pri snimanju mora da se podešava za svaki kanal posebno.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Koliko ja znam, najmanji uticaj atmosfera ima upravo na bliski infracrveni deo spektra. Možda je i do fokusiranja ali koliko vidim crveni kanal je najoštriji. Kad bi bilo moguće snimati samo kroz neki near infrared filter... To bi bilo bomba.

mravic

Evo i moje jedne slike Meseca od pre dva dana


Uploaded with ImageShack.us
A evo i od veceras


Uploaded with ImageShack.us
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Laci

Imaš pravo Yagodinac. Kada se izoštrava crveni kanal pa se promaši fokus javljaju se difrakcioni prstenovi dok na plavom imaš da je slika više zamućenija.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

mravic

Evo jedne sveze.
Canon 400d, GSO 250/1250  eq6 skyscan  17 slicica ISO 100 n1/10 sec, samo stakirano u registaxu bez fotoshopa.


Uploaded with ImageShack.us
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Laci

Kada posmatram ne osvetljeni deo diska imam fin 3D utisak :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70