• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Igor

Ovih dana sam bio vredan, pa sam skinuo Registax... Čačkao sam malo po njemu, Mesec se zgodno namestio, teško je bilo odoleti... Ovo su skromni rezultati.
Obrada bi, verujem, mogla biti bolja, priznajem da je nisam potpuno savladao, te je svaki konstruktivni predlog dobrodošao.
Takođe, oprema je ista, 200/1200 na dobson montaži, okulari od 25, 12.5 i 6 mm Canon PowerShot A580 i optički zum, a naravno, što bih imao microstage, kad može iz ruke  :-\









Imam još materijala, samo mi nedostaje vremena i umeća za obradu. Čak sam obradio i nešto ranijih fotografija, iz januara, izgledaju mnogo bolje.


Kizza

Ma fotke su super!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mravic

Prva mi se najviše svidja ali i ostale su odlične...Nemam nikakve zamerke osim to malo vinjetiranja, ali to se kropuje...
Samo tako...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Super slike, priličino kontrastne. To je i za očekivati od dobsona tog kalibra.
Nemoj da patiš za microstageom; mislim da bi on dobsona izbacio iz ravnoteže. A i nepotreban je, sudeći po tvojim slikama. Microstage služi za neku vrstu duže ekspozicije (npr 15sec koje mi nešto idu ovih dana) i za fino jurenje planeta - na Mesecu služi samo da odmoriš ruke.

Interesantno je što je Janko primetio da slika zavisi i od ugla digitalca prema plosslu, microstage nije garancija za uspeh. Jednostavno kad pogledam na kompu vidim da je fokus mogao i bolji da bude...

sale11472

Super fotke, uz držač (koji bi se mogao i improvizovati malo ATM-a i gotova stvar) mogao bi da "pucaš" i na planete...
BTW nekakav nosač fotoaparata i služi da  lepo možeš da namestiš okular i aparat  za kvalitetnu okularnu projekciju ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

ma to se da jednostavno napraviti pogotovo neki modeli imaju navoj ispred objektiva. Eto resenja. Jedan adapter sa okulara na taj navoj. Ja sam tako napravio na moju konika minoltu.
A sa takvim dobsonom sam napravio najbolje slike Meseca ali barlow 2x sa T2 navojem koji pase na Canon adapter i direktno na čip.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sasa

Prva je možda najlepša, ali kod druge se divno naglašava reljef. I sama ta oblast je zanimljiva što daje posebnu čar snimku.

Yagodinac

Evo jedne rađene lege artis: u Registaxu.
Klip od 345 sličica rezolucije samo 640/480. Primetan je veći kvalitet same slike u odnosu na moja prethodna (ne)dela. Doduše, rezolucija je učinila svoje pa je najsitnija struktura ovde krater Diophantus C prečnika 5km. Svejedno, mislim da sam blizu limita i teleskopa i atmosfere (što ne važi za obradu slike).


sale11472

Quote from: Yagodinac on May 06, 2009, 11:54:03 pm
Svejedno, mislim da sam blizu limita i teleskopa i atmosfere (što ne važi za obradu slike).


Mislim da nisi! A isto tako mislim i da ćeš se uskoro i sam u to uveriti ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

May 07, 2009, 01:32:09 am #54 Last Edit: May 07, 2009, 01:39:47 am by Yagodinac
Znaš kako... U katalogu za kratere okvirno iznad 5 km piše "instrument minimalno 100mm refraktor", što bi bilo nešto kao moj njutn 130mm. Za manje kratere, u zavisnosti od konfiguracije, ugla, vremena itd sledeći instrument je 200mm reflektor. Hvala, Sale ::) bilo je to optimistički...

Elem, obrada napreduje. Sigurno nije vrhunska ali dobro, polako. Ovo je Sinus Iridum sa 400-500 slika u Registaxu. Možda sam malo preterao sa podešenjima ali ako; hteo sam kratere na terminatoru. Rezolucija 640*480. Ugao sa leve strane je verovatno fotonska brljotina na čipu, zagrejao sam ga prilično.



Dole je moja prethodna slika, jedna jedina 3072*2304, uhvaćena onako kako je atmosfera to dopustila. Gornja slika nije ni pipnuta u Photoshopu. Koja je bolja?


Yagodinac

A propo limita evo fotke gde se vidi krater Gassendi, kropovano tako da je ovo oko 900x.
Prečnik samog kratera u centru je oko 114km, dvostruka planina u centru je visoka 1200m a dva manja kratera na 9h unutar velikog kratera su prečnika po 3km. Naziru se kao blede mrlje, dok je granica za efektivno vidljiv krater 5-7km. Sad bi neko pametan tu izračunao rezoluciju teleskopa.
Da, nazire se na 1h i jedan od 2km kao razlika u kontrastu. E sad, nazire se i vidi se - to nije isto.




sale11472

Quote from: Yagodinac on May 07, 2009, 01:32:09 am
Znaš kako... U katalogu za kratere okvirno iznad 5 km piše "instrument minimalno 100mm refraktor", što bi bilo nešto kao moj njutn 130mm. Za manje kratere, u zavisnosti od konfiguracije, ugla, vremena itd sledeći instrument je 200mm reflektor. Hvala, Sale ::) bilo je to optimistički...



Eh pusti ti to što piše kad probaš više puta iznenadiš se šta sve može da se vidi/snimi opremom za koju u raznim knjigama i priručnicima piše da je potpuno neupotrebljva za takvo nešto ....
Ovo sam već postovao negde na forumu ali nije na odmet ako znaš engleski obavezno pročitaj šta je čovek koristio za čuvenu Heršel 400 listu NGC objekata jeste da je u pitanju fluoritni objektiv visokog kvaliteta ali ipak prečnik je mnogo manji a i f/8 je sporije od tvog teleskopa  ;)

BTW ako pozoveš optiku u pomoć i uporediš tvoj 130/900 sa npr 200/1200 teleskopom dobiješ da veći primerak ima 35% veću ugaonu rezoluciju, 15% veću linearnu rezoluciju i za 0.9 mag veću graničnu magnitudu....
Naravno ovo ne znači da ne treba kupovati veći teleskop i da 200/1200 nije daleko moćnija sprava od tvog teleskopa ali mislim da ovo što ti pokušavaš mnogo više zavisi od kamere nego od samog teleskopa (mada u pravu si i kamera je oprema ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Čovek je lud i ima mnogo vremena.
Pojedine stvari sa Heršelove liste sam i ja video, uglavnom nenamerno ali s obzirom na temu meni je ovde bitna rezolucija teleskopa na sjajnim objektima. Kad bih mogao moj teleskop da poteram na npr 15-20x to bi bila druga priča... A za Mesec sve preko 150-200x je limit jer se ekstremno teško fokusira. Video sam likove koji ceo život slikaju Mesec i tu su moje slike nepobedivo amaterske mada izvesni koriste i 200 f6 njutne. Trik je u doooobroj obradi, ima u Astrophoto insight mislim br 6 kako čovek obrađuje.
I naravno, najbitnije je dobra planetarna kamera; ne web a pogotovu ne digitalac preko plossla. Samo sa dobrom planetarnom kamerom možeš da podesiš i gain i exp da klip bude zaista vrh za obradu. Možda bi neko na forumu mogao da proba sa Phillips Toucam, verovatno bi dobio 300% bolje snimke od mene.

sale11472

Quote from: Yagodinac on May 08, 2009, 04:49:42 pm
.... Trik je u doooobroj obradi, ima u Astrophoto insight mislim br 6 kako čovek obrađuje.
I naravno, najbitnije je dobra planetarna kamera; ne web a pogotovu ne digitalac preko plossla.....


Da naravno ali to nisu ni teleskop ni atmosfera ;)
Problem fokusiranja ume da napravi klimava montaža i jeftin fokuser ....
BTW ako već snimaš mesec što ne nabaviš TouCam ??? Mislim nju ćeš koristiti i na većem teleskopu...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Evo malo sam fotkao ovih dana i nadam se da sam napredovao ;)

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com