• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Tandara/mandara i evo fotke od sinoć na brzaka. Teofilus se lepo namestio pa sam ga slikao na malom uvećanju da bih dobio dobar kontrast. Plossl 25 i klip bez praćenja; nisam imao vremena motor da postavljam.



Postavio sam samo 3-4 tačke za align jer je atmosfera treperila pa bi se finalna slika rascepkala na komadiće. Bitno je da sam dobio oštar terminator, Teofilus, Cyrilus i komšiluk - što sam zapravo i hteo.

Igor


Miro


hrast

Si siguran da ti je registax dobro poslozio fotke?
Pitam zbog ovog prstena oko mjeseca

Yagodinac

Jeste složio, sad sam i ja video nego zbog sjajnosti horizonta sam to sređivao u photoshopu. Lepo, replace color pa opališ tamnije. Sad vidim da sam dotični prsten propustio da sredim a okolo sam počistio.
Atmosfera jeste bila najgora moguća ali je složio kratere u sredini a što više ideš spolja naravno da je grešio. Da je bolji seeing bila bi bolja i slika, koliko god frejmova upotrebili.
Ili da sam složio svaki stoti frejm sa najvećom oštrinom.

Yagodinac

July 07, 2009, 04:59:59 pm #65 Last Edit: July 07, 2009, 05:05:01 pm by Yagodinac
Pun Mesec i nije nešto zahvalan za slikanje ali ajde. U centru je Plato koji ne otkriva ništa od svoje strukture izuzev da je pun tamnog bazalta. Dole desno su obeleženi krateri blizu terminatora koji su mnogo bolje ispali. Složeno oko 1200 frejmova u Registaxu.



Sledeći je Tycho, mlađi krater koji je rasipao tragove prašine na sve strane. Izazov je bio izvući taj kontrast na punom Mesecu, makar malo promašio curves... Oduševljava me linija terminatora gore levo gde se vidi sva nesavršenost Mesečevog oblika (a u pitanju su niske planine!). Uglavnom 1400 frejmova uz mnogo muke oko postavljanja alignpoints pa se ne vide strukture ispod 10km. Slike i nisu nešto zato što nema na šta precizno da se stave alignpoints; dole mi je služio za to Tycho čije granice i nisu jasne.


Yagodinac

July 14, 2009, 06:04:40 pm #66 Last Edit: July 14, 2009, 06:18:20 pm by Yagodinac
I pošto dva najbolja i najvedrija dana zadnje godine (juče i danas) ja imam noćna dežurstva - jutros nisam mogao da izdržim i slikam jutarnji Mesec. Zaista poželim SLR sa RAW slikama jer dinamički raspon na JPEG nije dovoljan za bilo kakvo ozbiljnije podešavanje.
Znači jedna slika ISO 200, 1/500sec, PhotoShop (sve živo sam radio, čak i layere da zamaskiram vinjetiranje sa desne strane) pa NoiseNinja. Na kraju malo i blur da bih sakrio brljotine prelaza zbog malog dinamičkog raspona  :'(. Eto šta mi sa amaterskim aparatom sve moramo da radimo...



Originalna slika, smanjena (eh - šta bi smo bez kompjutera):


Ljubo

Zašto jedna slika? Okini dvadesetak ekspozicija, neznatno kraće ekspozicije od one koja ti je potrebna za samo jednu sliku. Potom iskoristi desetak najboljih snimaka za stek u DSS-u, ili još bolje za Mjesec i planete u Registaxu (kad već koristiš JPG, za raw bi morao DSS).
U Registaxu imas waveletse i tamo odradiš primarnu obradu, a završno šminkanje u Photoshopu i dobićeš sliku i s tvojim digitalcem da boli glava....
A kad padne DSLR, i još ako ima LiveView, eto puno novih slika Mjeseca od Milana na forumu ;)
Ali znam, tada će se više pucati na deep-sky....

Yagodinac

Jeste, sve si to u pravu. Međutim sve je treperilo i sumnjam da bi napravilo dobar efekat ujutru (vruć teleskop mada u senci, povetarac a na visini jetstream, zagrevanje) a i registax traži za slaganje na Mesecu dobru atmosferu. Mada ideja nije loša, odabereš 20 najboljih od 100 npr.
Kad god sam probao tako da uradim bio sam šokiran atmosferskom distorzijom. Čak sam i dobijao izlomljene slike jer nije bilo moguće složiti (bolje to da ne vidite).
Odoh na posao

Ljubo

July 14, 2009, 06:29:21 pm #69 Last Edit: July 14, 2009, 07:04:12 pm by Ljubo
Ne, ne... 100 je previše za Mjesec! Nije to do atmosferske distorzije, već do libracije! Ista se mijenja tako brzo, da ne vredi praviti više od dvadesetak snimaka za jedan stek.
Osim kada koristiš webcam i klipove, jer AVI ima mnogo sličica u kratkom intervalu...

Yagodinac

Da malo oživimo temu. Dole su krateri Copernicus i Eratosthenes, klip od jedo 1000+ frejmova. Naravno, upotrebljeno samo 35%. Šum sam malo ostavio da bih video granicu rezolucije: bez problema se vide krateri od 6km a 3-4km se naziru kao razlika u kontrastu okoline. Vrlo korisna alatka za određivanje toga je VirtualMoonAtlas.
Teleskop N130/900, plossl 10 i canon A560 + 4x optički.


Ljubo

Odlično Milane!
Daj malo resize na jedno ne više od 60% i to će biti extra slika. Svaka čast na uloženom trudu.

Yagodinac

Kakav trud, Ljubo, ovo je bilo na brzinu. Ipak hvala, ali pre svega sam i sam iznenađen atmosferom, Mesec iznad komšijinog (vrelog) krova, ja žurim na posao, slikano u momentu zalaska sunca... Sreća a ne trud. Više pojedinosti o slici na http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2009/08/copernicus-eratosthenes.html

I sam planiram da idući put malo krupnije uslikam Copernicus. To je jedan od najfotogeničnijih kratera.

Igor

October 05, 2009, 10:35:40 pm #73 Last Edit: October 06, 2009, 12:50:01 am by Igor
Danas sam častio sebe izlaskom na teren...
Iako "teren" zvuči vrlo poslovno, to je, zapravo, obična ledina na severu Srbobrana, a u sredini se nalazi
vodozahvat i jedan mali fudbalski teren, a nekada se tu održavao vašar. LP je nešto manji nego u naselju, a  horizont je, relativno, nezaklonjen.
Najvažnije je da je blizu, nekih pet minuta peške.

Od 18:30 do 19h sam snimao izlazak Meseca, u dobroj nadi da ću napraviti valjane fotografije... Koristio sam Canon PowerShot A580,
na foto-stativu.

Ispalo je ovako:


F 5.5  exp 0.3s  ISO 200


F 5.5  exp. 3s ISO 80


zumirano na 8x



panorama
F 2.6  exp. 1s  ISO 400


A ovo je snimak zapadnog horizonta, gde se jasno vidi oblak dima sa kakvog zapaljenog sojišta...
Prilog emisiji gasova  staklene bašte, kao i direktno kršenje zabrane spaljivanja strnjišta i žetvenih ostataka...


cola




1-Mesec od pre neki dan
2-Isti kroy oblak
3-Mesec Jupiter 
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com