• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

http://www.picoodle.com/view.php?img=/2/5/7/yagodinac/f_mesec3m_d796495.jpg&srv=img29

To je krater Gassendi sa 130/900. Dole je ista slika sa BD 150/750. Korišćen je plossl 10, isti okular koji je stavljen u 150/750 tako da ovde vidite razliku između dva njutna u rezoluciji i, naravno, kontrastu. Male razlike u obradi - vreovatno na štetu black diamonda zbog malih primesa optičkog zuma.




milos.p

Bresser Messier N-150
Avgust 2008
Fuji FinePix S7000

Igor


cola

Evo nesto od sinoc
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Laci

Pozdrav svima sa foruma!
Načinio sam nekoliko fotki Meseca starog 4.5 dana 21.11.2009. u 16:58 po lokalnom vremenu iz mog dvorišta u Zrenjaninu.
Koristio sam teleskop GSO 150/750 i TS 25mm okular.
Fotoaparat je Sony DSC-H10.
Mesec je na 20 stepeni iznad horizonta i prisutni su tanki oblaci pa predpostavljam da otuda ona crvenkasta boja površine Meseca.
Fotogafija je obrađena u PhotoShop-u sa Color Balance, Hue/Saturation.
Vidljivo je More Kriza a termintarora je na granici Mora Plodnosti.
Nažalost, naišli su oblaci i ubrzo sam prekinuo fotografisanje.
Valjda će se uskoro razvedriti...

http://img39.imagefra.me/img/img39/1/11/23/kl2009/f_2cm_34fc6e3.jpg
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Upss...
Promašio sam link za prikaz slike.


[/quote]
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Kizza

Pozdrav za Lacia  :) i foka je odlična !
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

hrast

Laci, odlicnaaaa.. jedino bih malo korigirao boju?

Igor

Pozdrav Laci!
Odlična fotka, koja osim astronomske ima i estetsku vrednost.

cola

Odlicno, svaka cast, samo napred!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Ovo jako liči na moju fotku od pre koju godinu  :)

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Ufff...
Iste su, pocinjem svasta da sumnjam ;)
Inace odlicne su, pod predpostavkom da ove dve zapravo nisu jedna ista fotka ;) :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Laci

Zahvaljujem se za lepe komentare i podrsku!
Igore, tvoja fotka Meseca koje si postavio 04.05.2009. mi je dala inspiraciju za rad gde je Mesec u svojoj magicnoj metalik plavoj boji i prepoznatljivog oblika srpa. Sto se

tice boje, dobro zapazanje. Ovo mi je bio veliki problem jer nisam uspeo uspesno da izvrsim korekciju boje povrsine i poslao sam vam prakticno onu fotografiju kod koje je ovo

najmanje izrazeno. Voleo bih da mi neko sugerise postupke kako bih ovo mogao da unapredim.
Evo nacin na koji sam fotografisao. Znaci postavka afokalne projekcije: Njutnov teleskop 150/750 sa okularom 25mm i digitalni fotoaparat sa sopstvenim objektivom F/3.5 6.3mm

postavljen na univerzalni nosac.
Fotoaparat je postavljen na Programe mode gde su zadati parametri:
Rezolucija: 3264 X 2448 pixels (najveca),
ISO Speed: 200 (za prvu grupu fotografija), 400 (za drugu) i 800 (za trecu),
Metering Mode: Spot,
Light Source: Daylight.
Zatim sam podesio Macro Mode: On i Aperture Value 3.5 i odlozeno okidanje na deset sekundi.
Onda sam presao na samo fotografisanje.
Prvo je vizuelno izostrena slika Meseca (bez fotoaparata i nosaca) i ukljuceno pracenje montaze. Nemam opticki trazioc na fotoaparatu.
Zatim sam vratio nosac i fotoaparat i na LCD ekranu postavio Mesec u centar vidnog polja. Do pola sam pritisnuo okidac i pratio promene vrednosti trajanja ekspozicije od strane

fotoaparata i izostravanje fokusa. Trudio sam se da mi tacka fokusiranja bude sto blize sredini osvetljenog dela povrsine Meseca. Zatim sam pritsnuo okidac do kraja i nakon

deset sekundi smirivanja montaze i teleskopa dobio snimak. Ovo sam ponovio i sa optickim zumom tako da mi Mesec zauzima oko 2/3 vidnog polja okulara.
Prebacio sam format fajlova slika iz jpg u bmp radi obrade. Nazalost, nemam opciju za izbor raw formata na fotoaparatu vec jedino jpg.
Obradu u PhotoShop-u sam izvrsio sa AutoColor i Hue/Saturation Image Adjustments.
Nakon ove obrade, sledilo je crop i pakovanje u jpg u velicini pogodnoj za prikazivanje na monitoru.
Fotografija koju vidite je dobijena sa ISO 800, 1/100 sekunde i F/4 (to su one opticki zumirane).
Imam utisak da se fotoaparat pri nizim vrednostima ISO tromije ponasao te su slike ili pretamne ili presvetle i losijeg fokusa.
P.S.
Cola, hvala na komplimentima, ali meni će trebati  još puno vremena da dostignem nivo Jankovih fotografija!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Ovako, rogovi izgledaju potpuno isto uz uvažavanje činjenice da postoji libracija i komplikovano Mesečevo drmusanje oko sopstvene ose... Zapravo i nije komplikovano ali je retkost da prikaže rogove potpuno isto.
Nivo detalja na terminatoru se postiže relativno prostim podešavanjima u photoshopu a mora se konstatovati da je Jankova slika detaljnija zbog manje kompresije i rezolucije.
Interesantno je da je krater Proclus (29km) kod Mare Crisium kod obojice preeksponiran pa liči na hot-pixel.

Zaključak? Nemam ga, navodim činjenice.

contax

Evo i mog priloga temi. Fotografija je nacinjena kroz prozor moje dnevne sobe u Beogradu 3.3.2007. kao proba, noc pred pomracenje koje nisam video zbog kise. Snimao sam cele noci u zelji da sto bolje ovladam tehnikom. Snimci napravljeni oko 1:00 kada je Mesec bio najvisi su ispali najbolji po pitanju ostrine i boje. Kasniji snimci kada se Mesec priblizavao horizontu su i mutniji i braon-zute boje. Mesec poprima boju prljave atmosfere sto je izrazenije u svetlosno zagadjenoj sredini. Ovaj snimak je prebacen u crno belo (desaturisan), pojacan mu je kontrast i ostrina. Ne mogu da pronadjem originalan snimak da vidim koliki su bili otvor blende i ekspozicija, niti znam zasto sam prilikom obrade ostao bez informacija o snimku. Oprema je bila Nikon D200 i 400/2.8 + TC1,4 pri ISO100. Snimanje ovim objetivom je jako tesko. Pored jakog stativa i izbalansiranosti opreme, vibracija uzrokovana okidanjem upropasti sliku (verovali ili ne ogledalo prilikom okidanja zatrese sliku). Zato sam u nedostaku zicanog okidaca morao da koristim self timer opciju i mali otvor blende da skratim ekspoziciju (Nikon nema mogucnost koriscenja istovremenog zakljucavanja ogledala i self timer-a). Muka je i izostriti sliku. Auto fokus nije upotrebljiv, a trazila digitalnih aparata su ocajna za rucno izostravanje.
Nisam imao prilike da fotografisem kroz teleskop, ali ovo moje iskustvo moze nekome da pomogne i da izvuce neke zakljucke.