• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Obersturmfuehrer

Quote from: Yagodinac on November 25, 2009, 12:22:36 pm
Interesantno je da je krater Proclus (29km) kod Mare Crisium kod obojice preeksponiran pa liči na hot-pixel.


Ovo je i meni upalo u oci...

Ljubo

Odlično contax!

Da skratiš ekspoziciju mogao si staviti i ISO200 (za pomračenje Mjeseca ide i ISO400 ponekad). Osim ako ti je rezolucija baš jako bitna.

Šteta što Nikon nema (u kombinaciji s tajmerom) Mirror-Lock.

Što se manuelnog fokusiranja za astro tiče, najjednostavnije ti je da napraviš Bahtinovu masku za tvoj objektiv: http://astrojargon.net/MaskGen.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1

Radi provjereno na 300/2.8 !

400/2.8 - ehm, khm... fino parče stakla, dušu dalo za astro (deep-sky pogotovo). Nikon ili... ?

contax

Hvala Ljubo.
Kvalitet mi je bio bitan tako da sam bio uporan na ISO100. Steta je sumom senzora degradirati izuzetnu sliku koju daje ovaj Nikonov objektiv. A i svetlosna jacina objektiva mi je isla u prilog. TC2x nisam uspeo da nadjem, a smatram se srecnim sto sam mogao da pozajmim ovaj objektiv sa ovim telekonverterom. Za Bahtinovu masku do sada nisam znao, a pokusavao sam sa necim slicnim. Pravio sam masku na kojoj su 2-3 kruzna izreza. Ovo mi je samo otezalo jer je slika bila tamnija i jos teza za tacno pronalazenje fokusa. Na kraju sam se snasao i bez ovog pomagala.

Laci

Ovu fotografiju je načinio moj fotoaparat. Ovde nije primenjen nikakav PhotoShop niti je učinjena neka druga izmena.

Ova fotografija je poslužila kao osnova za fotografiju koju ste komentarisali. Molim vas da mi odgovorite dali su moje fotografije dobrodošle na ovaj forum ili ne?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Stojanov

Treba se cuvati pausalnih ocena iz par prethodnih postova. Dovoljni su EXIF Viewer i libracija Meseca da se utvrdi da Lacijeva nema veze sa Jnkovom fotografijom.
Laci, sto se mene tice , tvoje fotografije su dobrodosle na ovaj forum.

contax

Nema potrebe da ti Laci dokazujes bilo sta. Ako neko u nesto sumnja onda to treba i da dokaze. Tako to funkcionise jos od antickih vremena.
Tebi savetujem da nastavis sa radom, jer si na dobrom putu. Predjasnjim postom sam pokusao da ti ukazem na nekoliko stvari kojih se generalno treba pridrzavati.
Objekat koji snimas treba da sto je moguce visi na nebu.
Koristi sto je moguce nizu vrednost ISO.
Budi istrajan da postignes najbolji rezultat u datim okolnostima.
Photoshop koristi umereno, odnosno pravi kompromise da slike ne bi "pucale" prilikom obrade.
Podeli svoje radove sa nama, jer sigurno svi ovde vole da vide radove drugih.

Obersturmfuehrer

Naravno da su dobro dosle, niko ovde ne sumnja ni na sta, samo se iznose cinjenice :) Znaci bez neke ljutnje ili bilo sta....
Ja jedva cekam polovinu decembra, da vec jednom uzmem taj teleskop, pa da vec jednom uslikam taj Mesec kroz taj teleskop :)

Evo i jednog mog Meseca


Obersturmfuehrer

A valjda se i ovo racuna kao Mesec....plus sto sta....svi se secamo ovoga )


mravic

Joooj, ja se izvinjavam ako sam napravio neku pometnju ili barem tračak sumnje. Nisam nikako mislio da je to moja fotka, već da je jako slična, kako boja tako i sve ostalo,
Naravno LACI da su tvoje slike dobrodošle, kao i svačije, i samo sam hteo da te pohvalim da je slika skroz OK, a ne nešto drugo.

Samo nastavi da fotkaš i slobodno kači...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Pa da, Laci, poznajemo svi Mravika, i sigurno je, kao što je napisao, da nije mislio da je to njegova fotka (kao što je u prvi mah izgledalo da je napisao, ali nije mislio na plagijat već na sličnost rezultata).

Slika ti je super, i raduje nas da si je podijelio s nama, a meni se posebno svidja i što si potanko opisao kako si do nje došao - Svaka čast!
Očekujemo još slika od tebe, naravno....

bear

Apropo Mesec. Upravo sam bio malo napolju i malo se dosadjivao jer je seeing nikakav, ohoho vlage u vazduhu (+ Mesec osvetljava k'o lud). Medjutim (dosada cini cuda), skljocnuo sam par slika afokalno mobilnim (!) kao demonstraciju prisutnima kako to funkcionise, i, moram priznati, u procesu se poprilicno iznenadio. Videti rezultate attachovene. NEMA skaliranja, NEMA nikakve kolor korekcije, NEMA denoising-a, NEMA stackiranja, jedine operacije su bile CROP i LEVELS. Slikano je IZ RUKE, bez tajmera, ISO 100, -2e korekcija na ekspoziciju, kroz Skywatcher ED80, u jednom slucaju je okular 25mm TAL plossl a u drugom je 10mm TAL plossl sa (isto TAL, ali bednim) 2x barlowom ako sam dobro zapamtio redosled. Mobilni je (kao sto se iz prilozenog da videti) Nokia N900. JPEG artefakti i preterani interni sharpening se daju primetiti ali.. ni mobilni nisu ono sto su nekad bili :)

cola

Laci, ja sam stavio smajlije... Nisam bio ozbiljan... Cola voli da se zeza, zato uvek stvaljam smajlije da ljudi skapiraju da nisam ozbiljan u tom trenutku, e sada samo treba protumaciti koji mi sta znaci ;)
izvini ako si se osetio prozvanim...
Zop (@Stojanov ovog puta sam namerno satrovao rec ;) )
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Laci

Ljudi, svaka vam čast na komentarima!
Novajlija sam na forumima i moram da priznam da sam se malo uplašio. Hvala Stojanovu na uspešnom razjašnjenju ovog "fenomena". Ako ništa drugo, naučio sam da postavljam fotografije na forumu. U sredu predveče sam napravio još snimaka Meseca pa čim ih obradim, postavljam ih!
Vedro i sve najbolje.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

cola

Nema potrebe da budes uplasen...
Vides kad nas upoznas na nekoj tamo Letenki ili necemu slicnom ;) Niko nije sumljao da si ukrao fotku, nego u pisanom obliku ljudi ne mogu bas najbolje da raspoznaju tudja osecanja itd. pogotovo ako se medjusobno ne poznaju... Cekamo fotke, i nemoj da ponovo krades ;) :D :P
Inace Dobro nam dosao ;)!!!!!!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

Samo hrabro Laci, ovdje se osjećaj kao kod kuće, ako ti nešto zapne, slobodno pitaj, nitko ti ovdje to neće uzeti za zlo. Fotkice su ti super za početak, Mjesec je vrlo zahvalan objekt za fotografiranje, a ako ga možeš snimiti dok zalazi za kakvo brdo, krošnju drveta ili nešto slično, zna ispasti vrlo umjetnički 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT