• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Laci

Odlična za početak Robertmsrs :)!
Kada si je fotografisao?
Interesuje me zbog kratera koji se vidi iz profila u dnu fotografije.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Poslednjih nedelju dana je bilo poprilično žestoko što se vremenskih prilika tiče. Ipak, 20. i 21. se delimično razvedrilo pa sam uspeo da načinim par fotografija Meseca.

Mesec star 4 dana snimljen 20.12.2009. u 17:14 (LT). Nalazio se na svega dvadesetak stepeni iznad horizonta:



Uočljivo je More Kriza (središnji deo slike) a terminator preseca More Plodnosti (zatamnjena oblast iznad Mora Kriza). U Moru Kriza se uočavaju dva mala zatamnjena područja bliže terminatoru. To su krateri Pikard (gornji) i Pirs (donji). Na granici Mora Plodnosti, sa leve strane, je krater Langrenus. Nagore, a uz ivicu Mora Plodnosti, se ocrtava veći krater Petavus. 

Metoda je afokalna projekcija:
teleskop GSO 150/750 + okular TS 25mm + fotoaparat Sony DSC-H10
Parametri:
Rezolucija 3264 X 2448 piksela
Objektiv 6mm F/3,5
Ekspozicija 1/40 sek.
ISO-100
Metering Mode: Spot
Light Source: Daylight
Režim rada fotoaparata je Programe Mode sa uključenom Macro funkcijom.
Mesec se nalazio u zoni velikih turbulencija i to se pokazalo na snimku. Fotografisanje njegovih detalja nije imalo puno smisla.
Poseban problem je bio taj što se sve radilo na snežnoj podlozi a temperatura je bila oko 8 stepeni ispod nule.
Isprobavao sam i dodatni protivteg na montaži koji treba da mi omogući komotniji rad sa fotoaparatom. Dosada bih samo obrtao cev teleskopa oko njegove glavne optičke ose i skraćivao krak kojim fotoaparat opterećuje R.A. osu montaže. Sada moram da se naviknem da je montaža dodatno opterećena protivtegom i da R.A. motor tromije reaguje pri svakoj manipulaciji kontrolerom.
Inače, fotografija nije dodatno obrađivana osim što je kropovana.

Drugi snimak su Mesec i Jupiter 21.12.2009. u 17:59 (LT) iz obliznjeg parka. Visina im je oko 22 stepena iznad horizonta. Prisutni su tanki oblaci.



Mesec na oko 3 stepena rastojanja od Jupitera. I pored oblačnosti, ocrtava se zasenjeni deo Mesečeve površine a osvetljeni deo je zaodenut difrakcionim prstenom oblaka.

Fotografija je načinjena metodom snimanja nepokretnim fotoaparatom na fotostativu. Fotoaparat je isti a stativ je tronožac Hama Star 63.
Parametri:
Rezolucija 3264 X 2448 piksela
Objektiv 29mm F/4 (zumirano je na oko 5X)
Ekspozicija 2 sek.
ISO-200
Metering Mode: Spot
Light Source: Daylight
Režim rada fotoaparata je Manual Mode.
Isprobao sam više postavki ISO i trajanja ekspozicije a izabrao sam fotografiju sa najviše detalja.
Pokušao sam da uklopim i pejzaž ali se nisam setio da isprobam blic umesto što sam uporno podizao vrednost ISO i menjao dužinu ekspozicije. Ovo je imalo za rezultat ili pretamnu sliku pejzaža ili preeksponiranu sliku oblaka iza koga se nalazio Mesec.
Fotografija je takođe samo kropovana.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Jaro

Evo posle duzeg vremena, skinuo sam paucinu sa teleskopa. Snimao sam malo Mesec kroz BD150/750 + 2.5 barlow web kamerom TouCam pro. Obrada je vrsena u Registax-u V5. Izgleda da sam malo zardjao u snimanju i obradi tako da su snimci osrednjeg kvaliteta, ali bolje ista nego nista  ;)

Yagodinac

Nisi ti još uvek zarđao nego je verovatno atmosfera bila namrgođena. Zadnjih Mesec dana nisam nijednom izneo teleskop (iako je bilo vedrih dana) jer je sve treperilo od nestabilnosti.

Stojanov

       80mm Viksen refraktor imam vec 18 godina a kupljen je vec kao polovan. Koristim ga vizuelno , malo za promenu evo jednog frejma Meseca sa njim od pre neki dan fokalno na fef 1380mm , 1/15 sek, 160ASA. Primetna je manja hrom.aberacija , ipak je u pitanju ahromat.
       Jel` ovo prva fotografija na Forumu u 2010 ?  :)
       

Laci

Vreme uoči nove godine je bilo poput prolećnog ili letnjeg: otopljenje, pojava grmljavine... S obzirom na naglu promenu dnevne temperature, oprema lako rosi ali mi Mesec nije umakao. Dana 28.12.2009. Mesec je bio star 12 dana i nalazio se na oko 50 stepeni iznad horizonta. Transparencija nije bila sjajna - prisutni su bili tanki oblaci. Ali je zato atmosfera bila vrlo mirna. Procenio sam  seeing 4 od 5 i imam utisak da nije bio bolji u poslednjih 3 do 4 meseca. Kamo lepe sreće da je češće takav.



Od centra nagore i udesno se prikazuje krater Tiho od koga se iscrtavaju brazde na Mesečevoj površini. Ako se nastavi u istom pravcu, nailazi se na krater Klavius u kome su smešteni krateri po poluluku i to opadajuće po veličini. Od Tiha desno, a u blizini terminatora, pruža se izduženi lik kratera Šiler. Niz terminator, nadole od Šilera, ocrtava se More Vlažnosti uz čiju donju ivicu leže dva velika kratera od kojih je desno manji Mersenius. U donjem delu fotografije se nalazi zatamnjena oblast More Kiša uz čiju donju ivicu lezi Sinus Iridum. Negde na polovini rastojanja između Merseniusa i Iriduma nalazi se krater Kepler sa svojim velikim brojem zrakova koji se pružaju u svim pravcima.

Postavka afokalne projekcije:
Teleskop GSO 150/750 + okular TS 25mm + fotoaparat Sony DSC-H10.
Parametri fotoaparata:
Rezolucija: 3264 x 2448
Objektiv 6mm F/3.5
Ekspozicija: 1/200 sec. pri ISO-100
Metering Mode: Spot
Light Source: Daylight
Exposure Program: Programe Mode.

Izabrana je jedna od 12 fotografija snimljenih u periodu 18:52 do 19:03 (LT). Obrada u PhotoShop-u: smanjen nivo crvenog kanala za oko 10% i urađen krop. Slika Meseca je za oko 40% manje rezolucije od one dobijene fotoaparatom.

Klavius (donji levi ugao) u društvu mnogobrojnh kratera:



Šiler (u sredini) i Šikard (donji desni ugao, u senci):



Mersenius (od centra, nagore) i dva kratera u donjem levom uglu - Billy (gornji) i Hansteen (donji):



Kepler (centar):



Sinus Iridum (centar):



Fotografije su dobijene stekiranjem video zapisa snimljenih istom opremom odmah nakon fotografisanja. Parametri fotoaparata:
Rezolucija: 640 x 480
Frame Rate: 30 fps
Objektiv: 63mm (zoom 10X)
Metering Mode: Spot
Razlika u izgledu fotografija potiče od različitih postavki ostalih parametara i obrade. Za Šilera i Merseniusa sam koristio autofokus a Light Source je bio automatski. Klavius i Kepler su snimljeni sa fokusom u beskonačno a Light Source je bio Daylight. Sinus Iridum je bio sa fokusom fotoaparata na 3m a Light Source je Daylight. Svaki video je oko 1 minut i 20 sekundi. Stekiranje je izvršeno u Registax 5 na koji sam prešao ovih dana. Trebalo mi je malo vremena da se naviknem na noviju verziju u pogledu izbora tačaka i izbora metoda stekiranja.

Poradio sam i na kolimaciji teleskopa. Naime, ranije nisam imao dobro podešenu optičku osu sistema. Iako je osa fotoaparata bila u osi okulara sve zajedno nije bilo u osi teleskopa. Ranije sam podešavanje vršio na sledeći način. Pričvstio bih okular (van teleskopa) za nosač fotoaparata i podešavao nosač sa uključenim fotoaparatom gledajući na LCD ekran. Pomerao bih vertikalni i horizontalni zavrtanj sve dok mi se krst na LCD ekranu ne poklopi sa centrom projekcije okulara o objektiv fotoaparata. Nakon toga bih ubacio okular na nosaču u fokuser. Tada bi se slika na LCD-u pomerala te bih dodatno podešavao zavrtnje na nosaču tako da se slika ponovo vrati u centar LCD ekrana. Sada sa ovim imam manje problema jer sam izvršio korekciju položaja sekundara teleskopa tako da mi se slika na LCD-u manje pomera od centra. Ako može kakva sugestija u vezi ovog problema: da li da nabavljam laserski kolimator ili da primenim nešto drugo.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

marino

nice nice fotkice! vidim krenulo je!

smijem li apropo jedne rasprave o aktivnosti clanova i temama na forumu evo zamoliti za jedan clanak na temu kako si odradio sve ovo..slikice sutupa i rezultat pa da objavimo u M111?

m
Vidulini Observatory

Ljubo

Svaka čast, Laci!

Ne samo na odličnim fotkama, već i na nadasve jako korisnim opisima koji ih prate, vjerujemo da će sve to skupa nekome dobro doći da sa svojom opremom pokuša isto ili slično. Hvala.

Nabavkom laser kolimatora umnogome ćeš uprostiti proceduru kolimacije, pa pošto je to na stranim sajtovima i dalje najbolja opcija, ostaje samo da je preporučim.

Stojanov

January 03, 2010, 05:45:08 pm #128 Last Edit: January 03, 2010, 06:07:55 pm by Stojanov
               Refraktor Vixen 80L ( post od juce ) : stekirano 4 frejma i evo jednog kropa od desetak koje se relativno isplatilo uraditi.  
              Moze se primetiti problem sa optickom osom refraktora . Fokuser:  posle dvadeset i nesto godina zupcasta letva i zupcanik se izlizali  pa kada se okaci skoro 1kg tezak DSLR , sve to "kljokne" !      

Laci

January 03, 2010, 07:16:22 pm #129 Last Edit: January 03, 2010, 07:25:24 pm by Laci
Zahvaljujem se na lepim komentarima  :)! Biće mi veoma drago ukoliko moji podaci i komentari mogu biti nekome od koristi da načini i bolje fotografije Meseca. Marino, hvala na predlogu, potrudiću se oko članka za M111 a u vezi fotografija iz mog predhodnog post-a.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

marino

Quote from: Laci on January 03, 2010, 07:16:22 pm
Zahvaljujem se na lepim komentarima  :)! Marino, hvala na predlogu, potrudiću se oko članka za M111


hvala tebi!

m
Vidulini Observatory

Laci

Stojanov, po fotki Meseca od juče, tvoj Vixen 80L je odličan instrument. Što se tiče hromatske aberacije, jedva da je i primetna. Kod mene se, na primer, pojavljuje onaj "divni" plavi venac oko mesečevog diska koga ne mogu da se rešim  :(. Predpostavljam da je kod mene u pitanju objektiv fotoaparata.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: marino on January 03, 2010, 08:24:53 pm
Quote from: Laci on January 03, 2010, 07:16:22 pm
Zahvaljujem se na lepim komentarima  :)! Marino, hvala na predlogu, potrudiću se oko članka za M111


hvala tebi!

m


Javiću ti se na urednički E-mail od M111 kada pripremim članak. Važi?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

marino

dogovoreno! tnx!
m
Vidulini Observatory

contax

Veceras sam bio dokon pa sam izasao na terasu i napravio ovu probu. Interesovalo me je na sta ce da lici Mesec snimljen kroz 70-200vrll@200 i Nikon D200. Mesec je izostrio autofokus (ovaj objektiv ne masi fokus pa sam i to testirao), stabilizaciju sam ukljucio na najjace i opalio rafal iz ruke pri 1/125s i f5,6 na 100ASA. Snimci su bili identicni pa sam odabrao poslednji koji je prebacen u b&w, kropovan i izostren. Posle sam se setio da ga interpoliram i povecam pa sam morao da ga dodatno naostim i popravim kontrast. Kao sto sam ocekivao rezultat nije impresivan, ali sam zadovoljan, jer ipak je to samo 200mm. Ovaj test je polozio, ali cekaju ga i ozbiljniji testovi. Samo da se dokopam neke planine pa cemo da vidimo sta jos zna.