• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Mislim da je manje bitno što je 200 u odnosu na činjenicu da je iz ruke; da ga nakačiš na nešto? Najjeftiniji stoni foto-stativi su džabe, oni "zemljani" su po par hiljada din do isto toliko evra...

contax

Nije problem u tome sto sam radio iz ruke. Ekspozicija je dovoljno kratka da zaustavi pokret iz mirne ruke, a ja sam jos ukljucio i stabilizaciju pride. Pravilo je da bi snimak trebao da bude ostar sa onolikom ekspozicijom kolika je zizina daljina objektiva, na primer 50mm - 1/50s. Izvezban fotograf moze ovo vreme znacajno da skrati. Mislim da je ovo maksimum sto se moze izvuci iz ove opreme. Ja sam zadovoljan kako je ispalo. Imam dva stativa od kojih jedan moze da se nosi i sa najzahtevnijom opremom bez problema.
Savetovao bih one koji tek nameravaju da kupe stativ za DSLR da ne kupuju stative koji kostaju ispod bar nekih stotinak evra. Cvrsti stativi su skuplji, a oni jeftini mogu da posluze samo za kompakte. Obratiti paznju i na propisanu nosivost. Imajte u vidu da vecina proizvodjaca laze i da je stvarna nosivost stativa znacajno ispod propisane. Znajte i to da bi stativ trebao da ima vecu masu od opreme koju nosi da bi obavljao posao na zadovoljavajuci nacin. Zbog toga neki modeli imaju kuku na koju se po potrebi moze okaciti dodatni teret za ovu potrebu. Ala sam se raspisao...

Yagodinac

Da, da. Ako se uzme slab stativ onda čovek jedino da opali odloženo  ;D i moli boga da šuter ne zatrese jako... ili uključi mirror lock

Ovo je slikano 8 slika na ISO400 i oko 1/400sec. Stakiranjem se nije dobilo na oštrini, naprotiv. Suština je da Canon 560 fokusira na razne strane, gde mu se dopadne (iako ga stavim na center, ipak malo šeta oko centra i to primetno). Sem toga i atmosfera nije bila najbistrija ali zadatak je bio da dobijem najveću moguću dinamičku dubinu pa sam obrađivao u startu TIFF-ove. Obrada i stakiranje u Photoshopu.
Vidi se kolorna aberacija oko rubova, nisam to dirao da biste videli da slika jeste u koloru. Aberacija potiče od canonovog objektivčića.
150/750, 25mm plossl.


contax

Sinoc umesto da odem na spavanje kao sav posten svet, ja izadjem na terasu i vidim koronu oko Meseca (zaboravio sam srpski naziv ove pojave). A kada ja ugledam neki atmosferski fenomen tada izgorim od zelje da ga i snimim. Na brzinu postavim opremu (Nikon D200, 70-200vrll) na stativ i totalno se razocaram u rezultat. Ali napravim i ovu fotografiju Meseca i iznova se odusevim ovim objektivom. Snimljeno pri 1/250, f5.6 i 100ASA. Ponovo sam koristio autofokus za ovu namenu i nije me izneverio. Snimak je dodatno izostren i pojacan mu je kontrast u Photoshop-u. Kako je slika Meseca na 200mm prilicno mala "naduvao" sam joj velicinu 4,3 puta sto ju je dodatno degradiralo. Mesec je bio oko 30 stepeni iznad horizonta i snimljen je kroz sloj cirostratusa.
Inace kasnije se video i delimicni halo jako slabog kontrasta, ali je ubrzo i nestao.

Yagodinac

Sinoć sam koronu i ja posmatrao, tek koji stepen iznad nule je doveo do smrzavanja kapi vode u atmosferi. Nisam slikao, nažalost.
Ima neka fora oko prečnika korone? Što veća to veći gradijent temperature ako se ne varam?

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on February 26, 2010, 12:19:12 pm
Canon 560 fokusira na razne strane, gde mu se dopadne (iako ga stavim na center, ipak malo šeta oko centra i to primetno)


Evo skenirao sam moje papirnato uputstvo za "Canon 560" specijalno za tebe, obrati paznju na tacku 3:



Ja sam isprobao ovaj metod kad fokusiras manuelno objekat koji je slicne udaljenosti, zatim zakljucas fokus i mogu ti reci da to stvarno ferca.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

juznoNebo

Moja prva fotografija meseca sa novim teleskopm i novim foto aparatom. Tek kad sam sve raspremio i prebacio slike na racunar, video sam da nisam dobro podesio fokus. Gresku cu da ispravim sutra jer obecavaju jos lepse vreme.
Slikano sa Canon EOS Rebel (1/400sec, ISO 800) zakacenim za Celestron 6 (1500mm).
Limit od 128KB jer bas jako mali.

Ljubo

Ako ništa drugo, od ove Međunarodne godine astronomije bar imamo tuce novih teleskopa i vlasnika željnih posmatranja, a i to je veliki pomak!!!

Čestitke i srećno!!!

P.S. EOS Rebel novi ili stari? 
EOS ???D    ?!

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on March 01, 2010, 02:39:51 am
Quote from: Yagodinac on February 26, 2010, 12:19:12 pm
Canon 560 fokusira na razne strane, gde mu se dopadne (iako ga stavim na center, ipak malo šeta oko centra i to primetno)


Evo skenirao sam moje papirnato uputstvo za "Canon 560" specijalno za tebe, obrati paznju na tacku 3:

Ja sam isprobao ovaj metod kad fokusiras manuelno objekat koji je slicne udaljenosti, zatim zakljucas fokus i mogu ti reci da to stvarno ferca.


Vidi, majku mu, mislio sam da AF lock imaju samo slr!
Metoda fokus lock (leva strana) je napravljena za slikanje objekata koji se teško fokusiraju. Npr hoćeš da slikaš neke blede oblake a Canon ne može da izoštri. Ti onda fokusiraš brdo, držiš šuter "halfway" pritisnut, nađeš oblak i pritisneš do kraja.
Metoda desno je ono što nama treba.

Tako mi i treba kad ne čitam uputstvo koje sam dobio. Kao ono, ko da čita o idiotu neki prospekt...

Yagodinac

Evo još nekih meseca:





Zatim, jedan klip kratera Arhimedes na očajnom seeingu i vrućem teleskopu:



Zadnje je rađeno sa barlow 2x pa je oštrina malo žrtvovana. Prečnik najvećeg kratera na slici je 133km.

CyberianIce

Ne zaboravi da AF lockom treba da lockujes na nekom predmetu koji je udaljen kako i lik u ogledali koji slikasja nisam siguran koliko bi to moglo biti ali je nesto jako blizu, zrelo za makro.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on March 01, 2010, 02:53:05 pm
Ne zaboravi da AF lockom treba da lockujes na nekom predmetu koji je udaljen kako i lik u ogledali koji slikasja nisam siguran koliko bi to moglo biti ali je nesto jako blizu, zrelo za makro.


Nema veze, macro možeš i na teleskopu. Samo posle podesiš fokuser nakon što zaključaš.



Ovo je još jedan klip sa barlow, ali je uvećanje smanjeno na oko 600x. Prethodna slika nije krop ove, posebno su snimane. Rezolucija je nešto smanjena u odnosu na prethodni post što znači da barlow ipak malo zamuti sliku.

juznoNebo

Quote from: Ljubo on March 01, 2010, 10:09:33 am
Ako ništa drugo, od ove Međunarodne godine astronomije bar imamo tuce novih teleskopa i vlasnika željnih posmatranja, a i to je veliki pomak!!!

Čestitke i srećno!!!


P.S. EOS Rebel novi ili stari? 
EOS ???D    ?!


Canon EOS Digital Rebel XS
Nov, kupljen na bozicnoj rasprodaji.

spadej

Prva fotka sa microstage-om. Nije nesto ali ... nisam se dobro pripremio. Montaza mi se rasklimala, nisam je dobro useverio... Zaboravio sam kako se koristi chdk i uz sve to imao sam jako malo vremena. Jedva cekam sledece vedro vece.

Aparat je Canon A530.

Sunburst

Pozdrav svima!
Ne bavim se astrofotografijom samo vizuelnim osmatranjem,ali u prilog ovom topiku uslikao sam ga noc uoci punog meseca mobilnim telefonom iz ruke :)
Igrao sam se sa brightnes i contrastom nista vise.