• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Laci

To sam se malo igrao sa programom Virtual Moon Atlas gde je upoređen prvi i poslednji kadar animacije :). Hteo sam da vidim da li se uočava promena faze ;). Tu se dobija faza oko 92.5% a po crvenkastoj boji sam predpostavio da je Mesec bio nisko i u usponu te večeri.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

lajosk

Koliko ja znam promenu faze je nemoguće videti za ovako kratko vreme!
Animacija je sastavljena od 181 . snimka 1/2000 Ekspozicije a razmak između ekspozicija je bio 10 sekundi.
Mesec sam slikao modifikovanim fotoaparatom pa je zato malo crveniji ( nisam hteo da se zezam još i oko obrade boja )

Laci

Quote from: lajosk on August 30, 2010, 10:08:40 pm
Koliko ja znam promenu faze je nemoguće videti za ovako kratko vreme!
Animacija je sastavljena od 181 . snimka 1/2000 Ekspozicije a razmak između ekspozicija je bio 10 sekundi.
Mesec sam slikao modifikovanim fotoaparatom pa je zato malo crveniji ( nisam hteo da se zezam još i oko obrade boja )



Eto, najzad smo dobili kompletnu informaciju o animaciji ;D...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

5ja

18. Avgust 2010.
Newton SkyWatcher 150/750, 25mm, afokalno iz ruke, 1/125 f2.8 ISO100, crop i flip horizontal i vertical.



Koliko god se trudio ne mogu da izbegnem centar spider-a i uvek imam fleku od njega (oznacio sam je crvenom strelicom ovde)..
Moze li mi neko reci da li je to normalno kod ovakvog nacina slikanja (iz ruke) i postoji li nacin da to izbegnem?
Hvala unapred,
5ja
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

lidic

Evo moje fotke od pre dva dana. Slakano obicnim digitalcem Nikon S3000.

Yagodinac

September 18, 2010, 11:23:13 am #230 Last Edit: September 18, 2010, 11:30:39 am by Yagodinac
Quote from: 5ja on September 02, 2010, 01:29:26 pm
18. Avgust 2010.

Koliko god se trudio ne mogu da izbegnem centar spider-a i uvek imam fleku od njega (oznacio sam je crvenom strelicom ovde)..
Moze li mi neko reci da li je to normalno kod ovakvog nacina slikanja (iz ruke) i postoji li nacin da to izbegnem?
Hvala unapred,
5ja


Postoji način to da izbegneš.
Kupiš refraktor.  >:(

A sad ozbiljnije: i ja u 150/750 na 25mm vidim sekundarnu opstrukciju ali se ona na fotosima manje primećuje. Ako stavim 10mm okular onda senka nestane a Mesec fino popuni vidno polje.
Mada, ako si optički puritanac možeš da snimiš plavo nebo (sa sve sekundarnom opstrukcijom), konvertuješ u cb i taj layer oduzmeš od Meseca koji si slikao. Opstrukcija će kompletno nestati. To funkcioniše za prime fokus i za one sa adapterom ali ako slikaš iz ruke ta metoda otpada - nikad ne možeš tačno da ubodeš dva fotosa sa opstrukcijom na istom mestu.

5ja

Quote from: Yagodinac on September 18, 2010, 11:23:13 am
Postoji način to da izbegneš.
Kupiš refraktor.  >:(

hehee! ;D

Eeh, ma nisam opticki puritanac, samo sam jos uvek pocetnik bez DSLR-a.. Al' bice bolje, ima dana za megdana.. ;)
Ali ok, sad bar znam da je to normalno i da nije do mene ili aparata koji koristim..
Hvala na odgovoru Yagodinac!

Elem, ovog leta na moru sam imao srecu da prvi put u zivotu vidim kako mesec "tone u more" i zalazi ispod ravne linije horizonta mora.. Sjajan dozivljaj!!
Fotke nisu "naj" ali evo par komada da vam bar malchice docharam:
(Canon PowerShot SX120 IS, 18.-19. Avgust 2010)

Refleksija na vodi..


Sagittarius i Mesec tik iznad horizonta..


Razliven, crven i "isechen" Mesec linijom horizonta.. Cao Meseche, vidimo se sutra...


"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

stevansan

Evo mojih slika:

FujiFilm S5500, Celestron Astromaster 114EQ, 32mm
bez drzaca za fotoaparat, bez obrade  ;D


FujiFilm S5500, bez teleskopa
piggyback, bez obrade

Sale

U noci posmatranja Meseca u okviru akcije InOMN, koristeci 6mm planetary na Celestronu 150/750 posmatrao sam i kasnije napravio par snimaka; na slici je najupecatljiviji Clavius sa svojim "umetnicki" poredjanim kraterima od najveceg do najmanjeg. Slikao sam afokalno, iz ruke jer nemam famozni adapter i ovo je samo cropirano nista nije obradjivano. Ovaj deo Meseca me odusevljava. Canon A530. 

Sale

Oblast u cijem sredisnjem delu se vidi Tycho Bracheov krater.

CyberianIce

Sinoc taman dok sam se ja nakanio da odem malo da fotkam, prvo je izasao Mesec a onda se naoblacilo i to dosta jako. Pa sam snimio jedan kratak klip sa Mesecom u glavnoj ulozi kako se bori sa oblacima :D

http://www.youtube.com/watch?v=lGdCjKDrxLQ
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Izlgeda veoma zlo :D Fotkano prekjuce kroz moj mid

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Charuga77

Quote from: CyberianIce on September 29, 2010, 04:08:45 pm
Sinoc taman dok sam se ja nakanio da odem malo da fotkam, prvo je izasao Mesec a onda se naoblacilo i to dosta jako. Pa sam snimio jedan kratak klip sa Mesecom u glavnoj ulozi kako se bori sa oblacima :D

http://www.youtube.com/watch?v=lGdCjKDrxLQ


Nasmejao sam se sa onim Where is flag m...fuckers!  :-)
Dobar snimak, moram ja do tebe pa da uživo vidim šta si od opreme koristio.

CyberianIce

Pa navrati kad budes u Prigi :D A sto se moje opreme tice, sve sama krpiguzija...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

djuka47

gledam ove vase fotke koje su zaista sjajne (i snimke :) ) ali nazalost nemam jos nista od opreme za astrofotografiju
enivej posmatrajuci mesec malo pre primetio sam nesto sto moram da vas pitam sta je i kako nastaje jer mi je malo drugaije od obicne povrsine meseca.

Nemojte da se uplasite ove slike jer je slikana iz ruke sa obicnim olympus digitalnim fotoaparatom i samo crop-ovana u Photoshopu bez obrade :) (pasce neki canon valjda uskoro )

zanima me sta je ovo u donjem delu slike, krater sa ispupcenjem na sredini, i kako on nastaje ako neko zna bas me zanima.



P.s. @CyberianIce
Vrhunska ti je ova slika !