• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Moguće je i da je atmosfera bila loša, ali ipak pun Mesec je pun Mesec, a posebno kada je posmatranje iz grada u pitanju.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubiša

Da li može mali savet u vezi slikanja Meseca?
Imam Njutn teleskop na Dobson montaži (200/1000), znam da ovaj teleskop nije namenjen za fotografisanje. Međutim, rešio sam da malo eksperimentišem ... napravio sam držač za fotoaparat i evo ga rezultat ... "plavi Mesec". Iz zezanja sam ga obojio da bi zaista bio plav. :)

Nisam zadovoljan kvelitetom fotografije, pa sam hteo da pitam da li postoji neka "fora" da slika bude jasnija? U pitanju je obični digitalni fotoaparat Canon A550. Probao sam u nekoliko modova, menjao osetljivost i slično. Generalno sam dobio malu razliku u kvalitetu. ???
Quote from: Predrag on September 01, 2012, 01:22:30 pm
Moguće je i da je atmosfera bila loša, ali ipak pun Mesec je pun Mesec, a posebno kada je posmatranje iz grada u pitanju.
Koliko samo nije pala kiša ... atmosfera je užas ... prašina na sve strane! Kod mene je već duže vreme loša vidljivost, inače često mogu da vidim "Mlečni put" iz svog dvorišta, međutim, poslednjih nedelja je to gotovo nemoguće! :(

Sekula

Lepe slike.

Samo jedno dodatno objašnjenje:

Izraz Blue Moon datira konkretno iz Amerike i njima je u prvoj polovini 19. veka nazivana pojava više od 12 punih Meseca u jednoj godini tj dve pune faze u jednom kalendarskom mesecu. Pojava je konkretno nazivana u farmerskom almanahu u kojem su pored ostalih objavljivani i ovakvi podaci.

Inače, pojava je često i pogrešno lingvistički povezivana i sa izrazom koji je vezivan za depresiju kao što je "feeling blue" što znači biti tužan. Ili sa izrazom Blue Monday koji se često koristi za postvikendašku depresiju prvog radnog dana. Dakle, nema nikakvog depresivnog Meseca već samo kalendarske pojave.

Plavi Mesec se i fizički dešava, ali ne bi voleli da to bude tako često, veruj te. Naime, usled velikih vulkanskih erupcija dolazi do izbacivanja prašine u atmosferu koja daje ovakvu boju Meseca. Tako je najpoznatiji zabeleženi i pravi izgled Meseca u plavoj boji bio nakon erupcije Krakataua u drugoj polovini 19. veka.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ljubiša

 :D Znam sve to vrlo dobro ... lepo sam napisao "plavi Mesec" sa navodnicima ... ne znam zašto si mislio da mi je potrebno objašnjenje!? ???

Sekula

Ljubiša, na forumu treba uvek citirati diskusiju na koju se nekom daje lični odgovor ili upućuje mišljenje. U mom postu toga nema, nema citata. A pri tome si u svom postu imao samo jednu fotografiju gde ja na početku konstatujem "lepe fotografije", a što je množina. Naravno, mislio sam i na tvoju sliku kao i slike koji su objaveljene na ovoj temi od mog poslednjeg javljanja. Prema tome nema ni jednog razloga da se moje obraćanje shvati kao direktno i upućeno samo jednom.

Ovo ovde je astronomski forum gde diskusije čitaju i oni koji ne učestvuju direktno u njima. Plavi Mesec se pominje ali se do sada nije detaljno objasnio u pojedinostima. Da li to neko od vas lično zna ili ne zna, nije moje da prosudjujem tj nemam ni interesovanja da proveravam bilo čiji nivo znanja. Ako neko nešto zna, dobro, ako neko nešto ne zna, uvek ima prilike da nauči.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ljubiša

Quote from: Sekula on September 01, 2012, 06:59:55 pm
Ljubiša, na forumu treba uvek citirati diskusiju na koju se nekom daje lični odgovor ili upućuje mišljenje. U mom postu toga nema, nema citata. A pri tome si u svom postu imao samo jednu fotografiju gde ja na početku konstatujem "lepe fotografije", a što je množina. Naravno, mislio sam i na tvoju sliku kao i slike koji su objaveljene na ovoj temi od mog poslednjeg javljanja. Prema tome nema ni jednog razloga da se moje obraćanje shvati kao direktno i upućeno samo jednom.

Ovo ovde je astronomski forum gde diskusije čitaju i oni koji ne učestvuju direktno u njima. Plavi Mesec se pominje ali se do sada nije detaljno objasnio u pojedinostima. Da li to neko od vas lično zna ili ne zna, nije moje da prosudjujem tj nemam ni interesovanja da proveravam bilo čiji nivo znanja. Ako neko nešto zna, dobro, ako neko nešto ne zna, uvek ima prilike da nauči.
Ok ... moja greška.

Laci

Detalji jutrošnjeg Meseca na početku poslednje četvrti. Seeing 3/5, transparencija 4/5. N150/750 + Barlow + ScopiumCam sve zajedno na 1613mm. Stek oko 500 kadrova video sekvenci snimanih između 03:00 i 03:15(UT). Stek u RegiStax V5.1 i obrada PS CS2 (uglavnom funkcija Shadow/Highlight)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Prilično dobro. I nema hromatske aberacije što posebno volem (a kako i da ima kad je kamerica b/w)  ;)

Laci

September 16, 2012, 06:19:37 pm #473 Last Edit: September 16, 2012, 06:26:05 pm by Laci
Povećanje sistema je takvo da su kanali praktično ujednačeni po celom frejmu pa nema puno razlike u nijansama. Režim kamere je RGB color uz ahromatski Barlow, onaj modifikovani 2X (produžena mu je žiža, umesto 1500 daje 1613mm na Njutnu 150/750). U svakom slučaju, ova kombinacija dobro slaže boje pa nema puno hrome čak i kada se zahvati i širi kadar.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Nije baš Blue_Moon ali... Julski Mesec kroz Pentacon 200. Objektiv je star par decenija pa je zato slika crno-bela  ;D ;D


zozo83

Super jagodinac, odavno nisi postavljao slike
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Bacio sam se na umetnos`...  :P
Slikam sve i svašta, pa tako izleti i poneki noćni pejzaž.

rendermaxa

SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Yagodinac

September 27, 2012, 10:59:58 pm #478 Last Edit: September 27, 2012, 11:06:58 pm by Yagodinac
Fallla...  ;D

Mesečev halo kroz neke dal ciruse, da li stratuse... Nemam pojma. Uglavnom - dve ekspozicije, jedna (f16) za Mesec i duža (preeksponirana) za halo.
Objektiv 200mm pentacon, obrada u CS3 sa solidnim kropom.


karlos

Lepa slika yagodinac !
Može li par slika neba posle 20 h ??   :o