• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ne znam koji teleskop imaš, ali ako je dobson - ništa od kačenja  ;)
Najbolja solucija je tzv microstage sa sajta TC. Druga solucija je da sam nešto sklepaš, bilo je tutorijala i linkova, prekopaj malo po arhivi; a zadnja solucija je držati aparat ispred okulara teleskopa.

Ljubiša

Quote from: Yagodinac on August 16, 2014, 07:28:25 pm
Ne znam koji teleskop imaš, ali ako je dobson - ništa od kačenja  ;)
Da, dobson. :(
Quote from: Yagodinac on August 16, 2014, 07:28:25 pm
Druga solucija je da sam nešto sklepaš, bilo je tutorijala i linkova, prekopaj malo po arhivi; a zadnja solucija je držati aparat ispred okulara teleskopa.
Mislim da sam upravo ovde našao kako da napravim i uz neke male izmene sam napravio. Funkcioniše to, ali ne onako kako sam zamislio i očekivao. Verovatno ni ne može bolje. ::)
Samo da se malo primire komarci pa ću se pozabaviti tom temom, možda mi nešto padne na pamet.
Još jednom, hvala svima na podršci! O astrofotografiji znam jako malo  :-[ ... nadam se da neće i ostati tako. ;)
Još jedna sa fotoaparatom na stalku uz max zum (48x) ...

Danijel

Pa kada sam već snimao konjunkciju Venere i Jupitera, nije mi bilo teško okrenuti teleskop prema gore i usput snimiti mjesečevu mijenu staru 23 dana ;)



Ova fotografija preuzeta je iz Astrogalerije!
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

August 19, 2014, 02:12:39 pm #738 Last Edit: August 19, 2014, 04:07:42 pm by Sekula
Supermesec snimljen sa Debelog Brda, 10.08.2014.
oprema: ED80 Skywatcher, kamera DFK21, primarni fokus
praćenje: NEQ6
obrada: Registax, Photoshop

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Luger

August 19, 2014, 08:43:48 pm #739 Last Edit: August 19, 2014, 08:51:03 pm by Luger
Au...ostro ko zilet.
Kako sam skocio kad sam izguglao "DFK21"!  ;D  Na prvom linku je pisalo da se radi o nekoj industrijskoj kameri, pa sam pomislio da se radila neka modifikacija.
Aha...~400eurica, pa je modifikuj do mile volje.

I ja sam uradio jedan snimak kroz Sigmu 300mm, Mjesec je vrlo brzo izlazio, nisam ni stigao da izostrim ali mi je kadar bio zanimljiv :)

betelgez

Quote from: Luger on August 19, 2014, 08:43:48 pm
Au...ostro ko zilet.


slazem se sa lugerom apsolutno. samo jedno pitanje, DFK21 ima sitnu rezoluciju od samo 640x480, a kao rezultat je slika ovako preciznog i velikog meseca. u cemu je stvar? ja sam takodje snimao super mesec. mislim da imam 10 minuta snimanja sa pracenjem. fokus sam posecio na kopnjuteru, nije bilo turbolencije, slika je uzasna. ne znam da li je do aparata, teleskopa, operatera ili svega.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sekula

Quote from: betelgez on August 23, 2014, 11:30:13 pm
Quote from: Luger on August 19, 2014, 08:43:48 pm
Au...ostro ko zilet.


slazem se sa lugerom apsolutno. samo jedno pitanje, DFK21 ima sitnu rezoluciju od samo 640x480, a kao rezultat je slika ovako preciznog i velikog meseca. u cemu je stvar? ja sam takodje snimao super mesec. mislim da imam 10 minuta snimanja sa pracenjem. fokus sam posecio na kopnjuteru, nije bilo turbolencije, slika je uzasna. ne znam da li je do aparata, teleskopa, operatera ili svega.


U pitanju je kompozitna slika. Ona se slaze na osnovu lejera. Da bi se to odradilo vidna polja svakog snimka moraju delimicno da se preklapaju (tzv. overlap) a da bi se izvrsilo lejerovanje u Photoshop-u. Za fotografisanje Meseca je potrebno da se odradi kada je u najvisoj tacki na meridijanu da bi se turbulencija smanjila sto vise na minimum. Ova fotografija je radjena na nadmorskoj visini iznad 1000 m tako da je i seeing sigurno bio bolji nego li da je radjeno sa neke nize lokacije.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

betelgez

Quote from: Sekula on August 24, 2014, 12:02:42 am
Quote from: betelgez on August 23, 2014, 11:30:13 pm
Quote from: Luger on August 19, 2014, 08:43:48 pm
Au...ostro ko zilet.


slazem se sa lugerom apsolutno. samo jedno pitanje, DFK21 ima sitnu rezoluciju od samo 640x480, a kao rezultat je slika ovako preciznog i velikog meseca. u cemu je stvar? ja sam takodje snimao super mesec. mislim da imam 10 minuta snimanja sa pracenjem. fokus sam posecio na kopnjuteru, nije bilo turbolencije, slika je uzasna. ne znam da li je do aparata, teleskopa, operatera ili svega.


U pitanju je kompozitna slika. Ona se slaze na osnovu lejera. Da bi se to odradilo vidna polja svakog snimka moraju delimicno da se preklapaju (tzv. overlap) a da bi se izvrsilo lejerovanje u Photoshop-u. Za fotografisanje Meseca je potrebno da se odradi kada je u najvisoj tacki na meridijanu da bi se turbulencija smanjila sto vise na minimum. Ova fotografija je radjena na nadmorskoj visini iznad 1000 m tako da je i seeing sigurno bio bolji nego li da je radjeno sa neke nize lokacije.


znaci, ova slika je radjena iz delova, nesto kao aerofotogrametrijski snimci sa preklapanjima od oko 20 posto na uzduznim slikama i 15 posto na vetikalnim. pa onda imas odredjeni broj stereo parova koje obradjujes tehnikom stereorestitutora?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

CyberianIce

Da li neko moze da mi kaze kako se zove linija koja deli dan od noci na Mesecu? Ako se dobro secam to ima neki svoj naziv ali mi je izvetrilo...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

August 25, 2014, 12:22:19 am #744 Last Edit: August 25, 2014, 03:06:45 pm by Sekula
Quote from: betelgez on August 24, 2014, 08:49:28 pm
Quote from: Sekula on August 24, 2014, 12:02:42 am
Quote from: betelgez on August 23, 2014, 11:30:13 pm
Quote from: Luger on August 19, 2014, 08:43:48 pm
Au...ostro ko zilet.


slazem se sa lugerom apsolutno. samo jedno pitanje, DFK21 ima sitnu rezoluciju od samo 640x480, a kao rezultat je slika ovako preciznog i velikog meseca. u cemu je stvar? ja sam takodje snimao super mesec. mislim da imam 10 minuta snimanja sa pracenjem. fokus sam posecio na kopnjuteru, nije bilo turbolencije, slika je uzasna. ne znam da li je do aparata, teleskopa, operatera ili svega.


U pitanju je kompozitna slika. Ona se slaze na osnovu lejera. Da bi se to odradilo vidna polja svakog snimka moraju delimicno da se preklapaju (tzv. overlap) a da bi se izvrsilo lejerovanje u Photoshop-u. Za fotografisanje Meseca je potrebno da se odradi kada je u najvisoj tacki na meridijanu da bi se turbulencija smanjila sto vise na minimum. Ova fotografija je radjena na nadmorskoj visini iznad 1000 m tako da je i seeing sigurno bio bolji nego li da je radjeno sa neke nize lokacije.


znaci, ova slika je radjena iz delova, nesto kao aerofotogrametrijski snimci sa preklapanjima od oko 20 posto na uzduznim slikama i 15 posto na vetikalnim. pa onda imas odredjeni broj stereo parova koje obradjujes tehnikom stereorestitutora?


Samo layer-ujes i gledas da ti blanding bude isti za sva preklapanja. U principu, bitno je da sa pomerenim preklopnim kadrovima pokrijes ceo disk prilikom snimanja. Onda ti je lejerovanje kud i kamo lakše i naravno preciznije.

Quote from: CyberianIce on August 24, 2014, 11:18:35 pm
Da li neko moze da mi kaze kako se zove linija koja deli dan od noci na Mesecu? Ako se dobro secam to ima neki svoj naziv ali mi je izvetrilo...


Terminator.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mitja





celestron astromaster modifikovana veb kamera registax5 oko 500 frejmova... veceras :) bice jos slika uskoro...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

markoizkule

dve iz ruke kroz okular




Yagodinac

Odlične su vam sličice  ;D

markoizkule

Quote from: Yagodinac on October 03, 2014, 10:23:18 am
Odlične su vam sličice  ;D


šta nas ložiš :) tvoje na blogu su odlične..naše ovde su onako..od "meeeh" do "dobre"..realno

spadej

Polako Marko, iz Kule. Niko se nije naucen rodio, mora mnoooogoooo da se radi da bi se postalo "Yagodinac".