• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Evo, vrebao sam i danas Mjesec i napokon sam ga uspio snimiti i to dok je bio star svega 2,2 dana. Da nije bilo robotiziranog teleskopa, nikada ga ne bih uspio uočiti na nebu, uopće se nije vidio. Osim toga, bilo je dosta oblačno na zapadu pa sam ga snimao između oblaka, nije se pravo niti vidio na ekranu koliko je bio slabašnog sjaja, utapao mi se u fon neba. No, uspio sam. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

frugorski

  Na tako tankom srpu vidi se mnogo toga.Super Danijel.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Danijel

Da, čudi me, sve je kuhalo, nisam očekivao da će tako biti. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Bravo, ovo je odlično  ;D
Da li je ravno polje na tom maxu 127 do ruba na kropu? Jel ovo ceo kadar?

Danijel

Nije cijeli kadar, to je samo krop Mjeseca. Kako se Mjesec nije baš jasno vidio, pobjegao mi je na lijevi dio kadra pa sam morao malo popraviti vinjetiranje jer su rubovi bili tamniji ali nije ništa strašno, malo prčkanja po slajderima u Photoshopu i to je to. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

markompopovic


Месец 22.06.2015.
by Marko Popovic, on Flickr


Месец 22.06.2015.
by Marko Popovic, on Flickr

Celestron 150/750 + Nikon d5100 + Helios 55mm + 10mm + barlow 2.5x za zumiranu. Za ceo vidljiv disk primarni fokus sa 2.5x barlow. Fotkano oko 20h.

Ne mogu da nadjem koji su ovo krateri po imenu, sta koristite od programa za Mesec?
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Danijel

Skini si besplatni Virtual Moon Atlas i sve dodatke za njega pa ćeš imati sve u vezi Mjeseca na jednom mjestu. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Teophilus, Cyrilus i Catharina. Jel snimljen klip ili jedna slika? Ako je drugo onda razmisli o filmićima; veliki su korak napred.

VaskoGM

Quote from: Yagodinac on June 19, 2015, 11:00:19 pm
Da li je ravno polje na tom maxu 127 do ruba na kropu? Jel ovo ceo kadar?


Potpuno ravno vidno polje, zahvaljujuci korektivnom negativnom socivu.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

markompopovic

Pronasao sam neku app za android i ima sve tako da sam pronasao koji su krateri. Sto se fotki tice obe su po jedna ekspozicija, iako sam fotkao desetak, nijsam uspeo da ih stakujem, a sledeci put cu probati sa snimkom... cisto da vidim razliku.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Ralemasinac

MarkoMPopović odličan snimak! Neznam ko je autor teksta "Gledajte Mesec" na sajtu Astronomskog magazina. Moja preporuka Marko za osnovne stvari oko posmatranja istog. Ako iko zna ko je autor teksta čitao bih sve njegove tekstove. Tekst je tako "pitko" napisan, jednom rečju fantastičan! To bih uveo u školske udzbenike! ;)

VaskoGM

Nisam uspeo da pronadjem tekst o kom govoris. "Gledajte Mesec", ako moze link?
Volim "pitke" tekstove :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Quote from: VaskoGM on June 23, 2015, 11:50:59 pm
Potpuno ravno vidno polje, zahvaljujuci korektivnom negativnom socivu.


Ma znam to, nego to pitam zato što ovi dole navode sve moguće aberacije (field curvature, hromatska aberacija) i preporučuju upotrebu korektora za fotografiju. Doduše, kažu i da su ti efekti slabije vidljivi sa porastom f-broja i da oko f15 praktično nestaju; zato me interesuju rubovi.
Max 127 je jako dobra naprava po jako lepoj ceni pa bi nas dosta bilo zainteresovano ako biste vi vlasnici mogli malo podrobnije da istestirate vaše 127-ice i da okačite primere ;)

http://starizona.com/acb/basics/equip_optics101_maksutovs.aspx

Danijel

A šta ja znam, ja samo slikam ono što me zanima, a sve drugo popravim koliko mogu u PS. Iskreno, nemam ja puno znanja o tome što su te sve greške, većinu ni ne vidim, ono što mnogi astrofotografi vide, ja ne vidim, ni fleksije, ni aberacije ni... Ja vidim ako je nešto nefokusirano, ako vinjetira i to baš onako jako i slično. Nisam sitničavac niti perfekcionist. Mnoge slike su mi lijepe, a mnogi na njima vide te greške koje ja ne vidim ma koliko se trudio. Netko ima oko za te stvari i to mu je bitno. Ja se ne zamaram time. U jednoj sam knjizi pročitao otprilike: Ne ulažite veliki novac u opremu koja uklanja ili umanjuje optičke greške koje se mogu otkloniti s par klikova mišem na računalu. I toga se držim. ;)

Kako nije dobro da je slika defokusirana tako nije dobro da je presharpana, a što jako puno ljudi radi. To se naročito dobro vidi na Mjesecu kad su rubovi kratera bijeli koliko su ih "naoštrili", ili kada se nijanse razliju jer su pretjerali u uklanjanju šuma. To dolazi s iskustvom. Moj MAK odlično radi ono što od njega očekujem, Mjesec i Sunce prikazuje najbolje što može, a ostalo je na meni da popravim, istaknem ili upropastim prilikom snimanja i obrade. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Rado cu napraviti i detaljnije testove, mozemo i da pokrenemo novu temu pa da detaljnije razmotrimo mak-ove.

Pre nego sto zaista istestiram situaciju sa sfernom aberacijom na 127mm, smem da prognoziram odlicne rezultate,
Gotovo sam siguran da nema nikakve primetne deformacije polja.
Hromatska aberacija je neznatna, neprimetna pri vizuelnom posmatranju. Na fotkama se registruje samo na najvecim uvecanjima najsvetlijih objekata,
ali neznatno. Ako ima potrebe, vrlo je lako otkloniti, odnosno popraviti.

Teleskop je prvenstveno namenjen vizuelnim posmatracima i za noc i za dan, a koliko sam ja primetio odlicno se pokazuje i za fotografisanje.
Veliki f broj (12 za 127mm) je velika prednost, dok god mete nisu bledji DS objekti.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija