• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

Ajme VaskoGM što je ovo dobro, najbolja koju sam vidio do sada, ne mogu ju prestati gledati!!! :) 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Znači rezolucija :D

Znači rad je izvanredan!

Odmah moram savet da uletim, ako nisi, a pretpostavljam da nisi jer se u nekim tamnijim zonama
vide vertikalne štrafte od senzora, za radove ovog kvaliteta greota je ne odraditi dark/bias za tu kameru.
Znači sledeći put okini i jedno par stotina komada (na toj dužini ekspozicije možes samo darkove), pa
sredi frejmove pre stackovanja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Hvala Danijele, prava uzivancija!

Vlaiv, znaaaaaam... proklete štrafte  >:(
Nego mnogo bilo hladno, nisam mogao ni da razmisljam... Sledeći put, obecavam, bice glatko ;)
Hvala ti.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

darko76

Kako god, ovo je nenormalno koliko je dobro ispalo.
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Yagodinac

Wow, fenomenalno  :o
Na flickr-u je ludo ali u originalnu je još luđe. Nemam reči.

Jesi li možda pokušao da meriš prečnik najmanjeg detalja na površini? Živo me zanima, taj teleskop je naprosto za to proizveden.

Darchy

Uh brutalno oštro....
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

🌠

VaskoGM

Hvala vam svima!
Quote from: Yagodinac on November 03, 2015, 09:51:29 am
Jesi li možda pokušao da meriš prečnik najmanjeg detalja na površini? Živo me zanima, taj teleskop je naprosto za to proizveden.

To sam prvo uradio bio  ;D, evo okacio sam screnshot sa "Google Moona" trazio sam najmanji moguci krater a da se vidi da je krater, sto znaci da se vidi osvetljena i osencena padina.
Krater koji sam isekao sa mozaika je Walther (bata zivotinja? haha) u levom uglu oivicen belom marginom.
U njemu, plavom ivicom je isti detalj zumiran na "Googl Moon" i na mozaiku. Merač kaze da je ovaj mali kratercic samo 1.5km, sem toga izmedju ova dva krupnija kratera dole-desno,
imaju ta dva manja u istoj liniji. Kod mene se oni vide razlučeni a taj razmak izmedju njih je rekao bih mozda 1km...

Moj slobodan zakljucak je da (u odlicnim uslovima) SkyWatcher-ov MC180 razlucuje detalje od 1km na mesečevoj provšini.

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

johnny984

Fenomenalno, nema šta. Bravo Vasko!
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

spadej

Poslednjih dana pratio sam forum samo preko telefona. Znao sam da je ovo nesto izuzetno ali nisam mogao ni da naslutim koliko.
Evo, sad se dokopah kompa, i jos sam na ovoj temi. Sto rece Yagodinac, u punoj rezoluciji je totalno ludilo, ne mogu oci da odvojim.

VaskoGM, stvarno si ovo majstorski uradio. Mislim da bi mogao da napises jedan clanak o tome kako se to radi, korak po korak. 



VaskoGM

Hvala Johnny, hvala Spadej

Ma mozaik je super da se pravi. Ima malo cimanja, treba malo vise vremena ali je skroz zanimljivo i zabavno. Hocu da napravim tutorijal, nije mi problem.
Opisacu istu metodu kojom sam napravio ovaj. ovih dana cu to da sastavim.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

allexxandar

VaskoGM
Svaka cast.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

bratislav

Dozvolite da se prikljucim cestitkama na izvrsnoj fotografiji Meseca. Tim pre sto je upotrebljen teleskop od "samo" 180mm - ne verujem da je moguce postici bolju rezoluciju sa tim gabaritima (oko 8 incha, 200mm). Kakav je bio "seeing" te veceri?
Koliko je ovo dobar rezultat pokazuje direktno poredjenje malog dela Meseca (doduse u "obratnoj" fazi, ja sam slikao za vreme prve cetvrti) - ja sam koristio vise nego duplo veci teleskop - Kasegren od 400mm (sa fokusom od 6.5 m). Verovatno je moguce izvuci malo bolje sa 400mm ali seeing sa tako velikim teleskopom je retko "miran" (preko Pickering 7).

Ako mogu da sugerisem, umesto 7nm H-alpha filtra bolja opcija je "long pass" jer ce propustiti puno vise svetla (i omoguciti krace ekspozicije odnosno veci frame rate).
U svakom slucaju izuzetan rezultat za tako mali teleskop. Jos jednom cestitke.

Bratislav

mitja

Pozdrav Brattislave...

Impresivnu optiku ste nam opisali koju ste koristili. Licno bi mi bilo drago da nam date vise detalja o samoj lokaciji snimanja, optici koju koristite i da nam se predstavite. Vidim da imate iskustva iz posmatracke astronomije.

Pozdrav,

Miodrag
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Takođe pozz Bratislave, jel može malo reči o tvom teleskopu? Mi smo ovde radoznali i prilično alavi na optiku...  ;D