• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

gile.ms

Quote from: Laci on December 24, 2015, 08:45:03 pm
U poslednjem kadru pre nestanka, trenutak 19:16:44.28 drastično opada sjaj Aldebarana šta bi mogao biti uzrok tome?


Postavke fotoaparata bile su da snima 50 frejmova po sekundi, a svaki frejm je imao ekspoziciju od 1/320s tj. oko 3 milisekunde.
Može biti i to da je baš taj frejm uhvatio poslednju milisekundu kada je Aldebaran bio vidljiv, a zatim preostale 2ms snimao tamu.
Šanse za ovako nešto su oko 1:10 pa me ne bi čudilo da je baš to u pitanju.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Gile, zahvaljujem na pojašnjenju trebalo mi je vremena da shvatim kada se zapravo dogodio nestanak Aldebarana, da se to desilo u momentu dok se snimao frejm u kome je zvezda zabeležena zatamnjeno.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

mesec ne bi trebalo da ima atmosferu ali svakako tamni deo meseca  jeste u predelu gde aldebaran nailazi na mracnu ivicu meseca (svetli deo je skroz osvetljen)
🌠

Laci

December 25, 2015, 09:11:38 pm #933 Last Edit: December 25, 2015, 09:19:41 pm by Laci
Quote from: kruska on December 25, 2015, 08:59:30 pm
mesec ne bi trebalo da ima atmosferu ...

Mesečeva atmosfera je izuzetno retka i ne detektuje se tokom snimanje okultacije. To je upravo i jedan od razloga što se vrše ovakva posmatranja. Svetlost Aldebarana je presečena u jednom trenutku, nema difrakcije niti drugih atmosferskih fenomena koji bi u protivnom morali biti uočeni.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

marino

e ljudi odlicne fotke i odlican filmic...
nestajanje aldebarana na filmicu me podjsetilo na jedno davnooo vizualno opazanje prekrivanja zvijezde (nit znam godinu /a ima desetak godina/ nit zvijezdu o kojoj se radilo) ali bilo je zanimljivo...zvijezda je na tren nestala, zatim se ponovo pojavila i nestala iza mjeseca...tada smo na hr.fido.astronomija raspravljali...nekako mi je najlogicniji bio odgovor zeljka andreica...vrh neke od planina je prikrio zvijezdu na tren a zatim se ponovo pojavila dok nije uronila iza brda""

znam da ovo nema direktne veze za filmicem nestanka...ali eto, da se to vidjet i golim okom

u svakom slucaju...cestitke na odradjenom poslu!
Vidulini Observatory

Yagodinac

Vrlo moguće, naročito ako je zaklonjena zvezda bila bliže Mesečevim polovima. Oko ekvatora je ovako nešto logično teže izvodljivo.

Danijel

Volio bih to snimiti isto. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Nisam dugo pravio mozaik...  :P
Ovog puta na MN190, 4 segmenta. Poslusao sam Bratislava, nabavio IR-pass (685) i ovo je rezultat.


Mesec Mozaik 13.2.2016. by Vasilije Ristovic, on Flickr
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Fantasticno ostro!

Kakav je bio seeing inace? Jel taj filter mnogo doprineo? Mislim ocigledno jeste, al me zanima komparativno bez filtera kakav mislis da bi rezultat bio?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Seeing je bio relativno ok, s obzirom na udare vetra. Mislim da sam isksoristi mirniju atmosferu tokom zalaska sunca.

Filter je uticao na rezultate. Najprimetniji je uticaj na kontrast i seeing.
Kod kontrasta, kao da rasiri dinamicki opseg, pojavljuju se varijacije u osvetljenosti na povrsini i jako ih je lako istaci u obradi, s tim sto to nisam ni radio.
Kod seeing-a, smem da kazem da je razlika po meni drasticna. Sve sitnije turbulencije prakticno nestaju, detalji se uglavnom samo njisu a mnogo manje mute i defoukusiraju.
Ne opterecuje ekspoziciju i frejm/s kada je Mesec u pitanju, na Jupiteru mi se nije pokazao najbolje za sada...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Meni je ovo apsolutno fantastično - najbolji Mesec koji sam dosad video.

zozo83

Ma daj vasko bas preterujes :), ovo je nestvarno :) odlicna slika ostao sam bez teksta samo mi se vilica otvorila
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

marino

vasko, kada sam ovu tvoju fotku otvorio u full rezi prisilio sam se da pazljivo i bez trzanja klizim ekranom preko nje...jep, bilo je cca kao da se vozim u sojuzu oko mjeseca..
definitivno nisam mjerodavan za astrofotografiju, ali ovo je predobro _ bez teksta _
Vidulini Observatory

gilecais

Ova fotka meseca je fenomenalna.Stvarno predobra. :) :)

Luger

Nemam rijeci, kao pod lupom! Vasko, majstore!!!