• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

TikTak

Pun mesec, malo igranja u Photosopu.....

Luger

Al' si ga izostrio, svaka cast! A, boje mi se posebno svidjaju, nista pretjerano i sve na mjestu.

VaskoGM

Quote from: TikTak on October 06, 2017, 11:31:53 am
Pun mesec, malo igranja u Photosopu.....


Totalno je kul!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Lepo tebi ide taj Photoshop  ;D
Doduše džabe PS ako nemaš dobar snimak. Jel to teleskop iz potpisa? Dosta ravno polje za reflektor.

TikTak

 ::) da, teleskop je SW 200/100

gilecais

Stvarno vrlo lepo izgleda u boji....

Yagodinac

Quote from: TikTak on October 18, 2017, 11:51:09 pm
::) da, teleskop je SW 200/100


Bolja reklama za taj teleskop nije ni potrebna.

Yagodinac

Novogodišnji Supermesec. Novinari se popalili pa ajde i ja da pogledam u to čudo...

New Year Supermoon by milan miloradovic, on Flickr

markompopovic

Dugo me nije bilo, konacno sam nabavio od borisans eq3 montazu i rekoh da isprobam na Mesecu. Samo hvatani frejmovi sa Nikonom d5100 preko barlowa i xbox360 sa i bez barlowa, bez dark, flat...

Ja sam veoma zadovoljan, s obzirom da je i teleskop raskolimiran. Sredicu ga ovih dana pa da cekam Jupiter.

Vedro!
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Yagodinac

Prvu malo zarotiraš ulevo i imaš lep desktop  ;D

Luger

Bravo Marko! Poslusaj Yagodinca. :)

markompopovic

Hvala!

Ovo su probni snimci. Za pozadinu kada kolimiram teleskop, i budu bolji uslovi. Mada lepo ispada i sa nikonom kroz barlow.

PS - jedno pocetnicko pitanjce... kako da izracunam ucecanje na ovim fotkama, svi me pitaju a ja pojma nemam... :)
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Luger

Ovo bi trebalo da vazi za full frame, za APSC se (valjda) jos pomnozi sa crop faktorom.
http://www.skyatnightmagazine.com/forum/prime-focus-magnification-t752.html

Yagodinac

Quote from: markompopovic on April 24, 2018, 06:06:48 pm
PS - jedno pocetnicko pitanjce... kako da izracunam ucecanje na ovim fotkama, svi me pitaju a ja pojma nemam... :)


Koncept vizuelnog uvećanja kod teleskopa i uvećanja u fotografiji su nespojivi. Babe i žabe.
Da bismo definisali uvećanje kod nikona i teleskopa moramo da pođemo od osnovnog pitanja - šta je 1x uvećanje? Odnosno osnovno (ne)uvećanje? Ako je to normalac (30mm na kropu) onda 200/1000 ima uvećanje od 33x, ali šta ako neko hoće da mu 18-55 objektiv bude to famozno osnovno uvećanje, onda je to 1000/18=55x. I tako dalje... U osnovi ne postoji jasno definisano to famozno 1x uvećanje i to je cela suština. Fotografi da izbegnu zabunu govore u milimetrima žižne daljine i onda, kad se malo navikneš, veoma precizno znaš koliko uvećanje je u pitanju. Moj savet ti je da što pre zaboraviš uvećanja i usvojiš milimetre - tim bolje  :)

BtW da ti bude lakše, da saberemo babe i žabe, ja kad upoređujem neka uvećanja kroz okulare na 150/750 i kroz tražilo 40D dolazim do neke procene od možda tridesetak puta. Tebi bi onda na 200/1000 bilo između 40 i 50x.