• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zasto?

Started by Sigmund, January 10, 2009, 04:06:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sigmund

Vidim da su sa sajta "Astronomije" izbrisani bukvalno svi tekstovi i predavanja Dr Milana M. Cirkovica. Pitanje glasi - zasto? Cak i da je bilo nekog razilazenja (a bilo je, to sigurno znam), zasto su tekstovi jednog od nasih najboljih astronoma morali da budu obrisani?

sale11472

Pa možda na njegov zahtev ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

January 10, 2009, 10:52:45 pm #2 Last Edit: January 10, 2009, 11:08:48 pm by r2d2
Zadnje cega se secam je pominjana knjiga koju je objavijo g.din Cirkovic, mada to mozda  i nema veze.  :(    U stvari nije ni bitno,za  svakog ovde ima mesta kome je lepo  ovde - to sam siguran, verovatno je imao svoje razloge kada je potpuno sam otisao. Jeste mi zao  ali to je surova realnost - Uz najvece licno postovanje prema svima samo je vredna  cista ljubav prema nauci i astronomiji bez obzira na strasna iskusenja u obliku licnih promocija i  papira koje nazivamo lova (bez koje se ne moze).....

Sasa

Quote from: Sigmund on January 10, 2009, 04:06:19 pm
Vidim da su sa sajta "Astronomije" izbrisani bukvalno svi tekstovi i predavanja Dr Milana M. Cirkovica. Pitanje glasi - zasto? Cak i da je bilo nekog razilazenja (a bilo je, to sigurno znam), zasto su tekstovi jednog od nasih najboljih astronoma morali da budu obrisani?


Zato što se dr Ćirković toliko naljutio na urednika Astronomije da je zahtevao da se svi njegovi članci povuku sa sajta.

Bobo


marino

ma htio sam nesto napisati i par puta poceo pa sam odustao  :-X ...nema veze   :o ...al dalo mi je ideju  ;) da se ja naljutim na sasu  >:( i uvjetujem mu opstanak mojih tekstova na am s 14% povisicom na sve clanke retroaktivno od pocetka XXI stoljca..eto to je moj ultimatum..ne odgovori li sasa pozitivno  prestajemo suradjivati
;D
m

Vidulini Observatory

mmilan

January 11, 2009, 02:18:38 pm #6 Last Edit: January 11, 2009, 02:27:31 pm by mmilan
Dok na AM-u ne postoji disclaimer u smislu ko je vlasnik tekstova, tj. da je i sajt vlasnik tekstova, na koji nacin tekstovi mogu da se uklone, ko sme tekstove da koristi i preuzima itd itd - svaki autor ima zakonsko pravo da svojim tekstovima raspolaze onako kako zeli. Cak i ako neko preuzme tekst sa AM-a i objavi ga jedino autor moze da stiti svoja prava, AM tu ne postoji (relano - nepotpisani tekstovi su u javnom vlasnistvu)

Najnormalnije je da na sajtu/forumu stoji nesto ovakvo:

Quote
Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka.
Postavljanjem vaše poruke ili vašeg autorskog dela na ovaj sajt, saglasni ste da ovaj sajt postaje distributer vašeg dela, i odričete se mogućnosti njegovog povlačenja ili brisanja, bez saglasnosti uprave sajta.
Distribucija sadržaja sa ovog sajta je dozvoljena samo u nekomercijalne svrhe, uz obaveznu napomenu da je sadržaj preuzet sa ovog sajta, i uz obavezno navođenje adrese MyCity sajta. Za sve ostale vidove distribucije obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od vlasnika MyCity sajta.


To su ona sitna slovca koja najcesce niko ne cita, ali verovali ili ne imaju tezinu. Takodje tu su i licence tipa Crative Commons, GPL itd koje regulisu razalicite stvari

Zasto do sada nije napisana neka vrsta licence i ugovora je vec druga tema :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

Quote from: mmilan on January 11, 2009, 02:18:38 pm
Zasto do sada nije napisana neka vrsta licence i ugovora je vec druga tema :)


Na ovo naravno samo Saša može da da odgovor mada ja mislim da bi se time smanjio broj uvaženih autora tekstova (ko zna možda bi se popravio kvalitet istih ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

Mogu u ja da nagadjam odgovor - kada je AM pocinjao to ili nije postojalo ili je bilo nevazno. Poslednjih godina razvoj domaceg neta krenuo eksplozivno i to je postao standard koji niko vise i ne registruje. Deluje nevazno, bez neke koristi... dok ne zatreba, ali bice i to reseno :)

Ne verujem da bi na bilo koji nacin uticalo na autore.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Sigmund

Quote from: Sasa on January 11, 2009, 01:52:10 am

Zato što se dr Ćirković toliko naljutio na urednika Astronomije da je zahtevao da se svi njegovi članci povuku sa sajta.



Porazavajuce.

cola

Sad ovo i nema veze s ovom temom ali ste se dotakli autorskih prava...
Kakva je stvar sa slikama na netu(sa drugih sajtovba),da li ja mogu da ih okacim na svoj sajt bez ikakve dozvole(pitanja) autora ili moram da pitam ili da napiesm preuzteo sa www ??
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pa trebalo bi da piše na sajtu vlasnika slike
No ako je Astronomska tematika u pitanju onda je stvar laka NASA dozvoljava upotrebu svojih fotografija i samo traže da se napiše da su to njihove fotke...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

@cola
Ne postoji univerzalno rešenje, zavisi od konkretnog slučaja, da li je sajt na koji se materijal postavlja komercijalan ili ne (plaćeni baneri, Google oglasi itd karakterišu se kao komercijalan sajt). Često na samoj slici piše Copyright i to nikako ne treba dirati. Najčešće na sajtovima piše pod kojim uslovima materijal može da se preuzima.

Sistem koji ja koristim je da kad god mogu navedem link, ako u uslovima postoji bilo šta što može da ukaže na potencijalno kršenje prava izbegavam materijal. Naravno, ogroman broj slika na internetu je u javnom vlasništvu i može se slobodno koristiti.

Takođe treba imati u vidu i odredbe slobodnih licenci! Ako na nešto stavite copyright a koristili ste materijal pod CC licencom ponovo kršite autorska prava, ali to je već druga tema.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Sasa

Pa zapravo nešto i piše u AM http://www.astronomija.co.rs/kontejner/clanci.htm
Ali stvarno, u vreme kada je AM počeo da izlazi mnogo toga nije bilo rešeno na nivou celog Interneta.

Naravno, treba voditi računa o autorskim pravima i ja se toga držim koliko sam u stanju (ponekad nije lako uraditi). Kako kaže Milan, mnogo toga je public domain, a ako nije - e pa lepo onda pišete autoru i vrlo često dobijete dozvolu. Ja sam dobjao dozvolu za objavljivanje čak i nekih komercijalnih slika.

Da dodam još da se dozvola lakše dobija ako se slika stavlja na neprofitni sajt. Logično!

Sasa

Milan je više puta insistirao da u AM ubacimo klauzulu o pravima - biće čim proradi novi AM.