• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Maraton za 2009 god, 21. marta

Started by amerr, January 10, 2009, 11:07:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Što veća gužva i više posla za sudije, to bolje ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mravic

Sve je istina sto je Sasa rekao,
I ja sam prvi put na Maraton dosao bez opreme jer "sta ja znam o tome" a na kraju takmicenja sam uvideo da sam mogao biti u najgorem slucaju treci.
Svako moze da se takmici ko ima instrument, i garantujem da svako moze da pronadje barem desetak objekata, sto nije lose za pocetak.
Jos da napomenem da sam vecinu objekata iz Mesieovog kataloga prvi put video bas na maratonu.

Jedino se ne slazem sa Danijelom...Jesi li ti ikad bio sudija ??? Da poludis  :D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on January 11, 2009, 11:14:05 am
Jedino se ne slazem sa Danijelom...Jesi li ti ikad bio sudija ??? Da poludis  :D


Da šta misliš što li je Nemanja vazda drugi ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Quote from: mravic on January 11, 2009, 11:14:05 amJedino se ne slazem sa Danijelom...Jesi li ti ikad bio sudija ??? Da poludis  :D


Nisam hehe :-)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sasa

Evo prošlogodišnjeg pravilnika http://www.astronomija.co.rs/dubokisvemir/m/maraton/kancelarija/pravilnik.htm
Pravilnik treba da pretrpi neke izmene, ali oko nekih preciznije napisanih pravila. U osnovi neće se ništa menjati.

Zapravo, predlažem da ovi iskusni takmičari, Janko, Koča, Ratko.. donesu konačne dopune pravilnika.


cola

zanima me koje mape koristite tj pravite svoje koristite softver ili ih skidate s neta(i odakle,ja sam naso mnogo mapa i poprilicno se razlikuju kao i softveri).
Quote from: sale11472 on January 11, 2009, 02:24:12 am
Mislim da je Saša pomenuo jedino ograničenje nema korišćenja GO TO-a
Jel to znaci da ce mozda neko koristiti laser okacen na teleskop(on moze da dekoncentrise nekog takmicara??? )
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

To se vec podrazumeva da ne moze. Naravno, treba dopuniti pravilnik, a o tome cemo uskoro.
Ajd da malo obelodanim. Bitna razlika ce biti da se mogu takmiciti samo pojedinci tj. da pomocnik moze da pomaze svom takmicaru, tj. moze ih imati nekoliko ali ni jedan ne sme da trazi objekte umesto njega vec samo takmicar koji se prijavio. Naravno da pomocnik moze da posmatra pronadjeni objekat, i da daje savete gde se nalazi objekat, da mu donosi čaj, rakiju i sl, pardon, nema alkohola , da mu drzi kartu , da spijunira konkurenciju i sl.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on January 16, 2009, 03:28:36 pm
.... moze ih imati nekoliko ali ni jedan ne sme da trazi objekte umesto njega vec samo takmicar koji se prijavio.



UAAAAAAAAAA SUDIJEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!


Gde je tu ekipni duh i druženje i sve ostale lepe stvari? Zar i MM treba pretvoriti u surovo takmičenje, još surovijih profesionalaca, malo li je fudbala  ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Hm, nisam takmičar (verovatno samo gost), ali mi deluje kao da je sale u pravu...?

mravic

Ma daj, pa nema kod nas profesionalaca. Profesionalac je onaj koji je za to placen, a koliko ja znam Sale jos nikoga nije platio da se takmici. Svako ko hoce da pobedi to moze i da ostvari. Ja sam pravi primer za to.
Takmicio sam se dve, tri godine i uvek bio treci cetvrti, a onda seo i naucio i pobedio nekoliko puta. Vise se ne takmicim za pobedu.
Ako se budem takmicio, takmicicu se sa nekim malim refraktorom ili nekim home made teleskopom...
Pa kako moze da bude regularno takmicenje izmedju mene koji nemam pomocnika i cetvorice uigranih takmicara koji se menjaju.
Ko se takmicio na maratonu zna da posle dva ti sata buljenja sve se magli pred ocima, oci budu kao krofne i vise nisi siguran dali vidis objekat ili ti se pricinjava, a ovi koji su odmorni samo se zamene. Koliko znam, Gucic i Pavle su uvek pobedjivali jer su se menjali, a Nemanja uvek drugi jer je imao samo pomocnika, Pomocnicu.

Nije Sale u pravu, pomocnici su tu da bude lepog druzenja, da se nauce , skupe hrabrost i sami prijave sledeci put i sl. A uvek ce biti onih koji ce odustati posle dva sata, pa eto druzenja... Koliko ja znam maraton zavrsi najvise cetiri pet ekipa, sto je polovina od prijavljenih. Oni ostali i nisu dosli da pobede vec da se druze.

Ovo sa fudbalom nema veze...

Ovako izgledas kad docekas jutro


www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Po Saletovom bi bilo druzenje kad bi se ja, Koca, Nemanja ujedinili u ekipu i pobedjivali godinama, pa da vidimo sta je pravednije i bolje...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

stameni

Pa, dobro: nisam do sada bio ni takmičar, pa nemam ni moralno (niti bilo koje drugo) pravo da propisujem pravila. Međutim, budućim prisutnima -- samo najbolje.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

GENESIS

January 20, 2009, 09:15:13 pm #28 Last Edit: January 20, 2009, 09:30:04 pm by GENESIS


Ove fotografije su od prošle godine.

sale11472

Quote from: mravic on January 20, 2009, 07:19:19 pm
Po Saletovom bi bilo druzenje kad bi se ja, Koca, Nemanja ujedinili u ekipu i pobedjivali godinama,


Pa neće da može ko pobedi sledeće godine sudi ..... a ja bih dodao uz članove ekipe kao pomoćne sudije .... ko ne dođe da sudi nema takmičenja dok ne odradi svoje suđenje....

No dobro moguće da je bolje jedan takmičar jedan instrument, mada ja i dalje izdvajam svoje mišljenje da je to prestrogo pravilo no ja ću na maraton pre zarad druženja makar se prijavio da se takmičim dvogledom...


PS i da oni koji me ne znaju prepoznaće me po vikanju UAAAA SUDIJAAAA! ako pronađem neki objekat ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D