• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Maraton za 2009 god, 21. marta

Started by amerr, January 10, 2009, 11:07:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

GENESIS

March 22, 2009, 11:50:20 am #210 Last Edit: March 22, 2009, 12:08:59 pm by GENESIS
Prvi utisci

Letenka je bila naša. Nije turistička sezona počela pa nije bilo gužve.
Naši prijatelji (kocha i ekipa) su doneli veliki šator, klupe, stolove, rešo i sproveli kablove po šatoru da imamo struje za osvetljenje i kompjutere. Zahvaljujem još jednom na besprekornoj organizaciji.

Na livadi su takmičari bili odvojeni od posetioca-posmatrača koji su imali na raspolaganju nekoliko slobodnih teleskopa za svoju dušu.

Vreme je bilo očajno. Možda je bilo nekih 3 časa na raspolaganju takmičarima da pronađu što više objekata.
Krenu oblaci, sneg i hladan vetar naizmenično.

Pobednik maratona je Sich. Čestitam.

Kada bi nagrnuli oblaci povlačili bi smo se u šator gde smo gledali dokumentarne filmove.
Pali su i neki dogovori oko obeležavanja MGA 2009 u našoj zemlji.

Bilo je sokova, čaja, kafe, grickalica ...

Ukupni utisak o ovom astronomskom događaju 100 %.

E da nas je još vreme poslužilo.



Srdačan pozdrav


stameni

Čestitke Sichu, novom šampionu!

Koliko M-ova? :)

Igor

Evo nekoliko fotografija sa MM 2009. nabacanih na brzinu... Čestitke prvoplasiranoj ekipi.








kocha

Na maratonu je noć bila za pamćenje, malo snega , vetar, oblaci i ujutro mraz od -4!!!
Ostvareni su rezultati:

1. ADNOS          Sič Bojan                          44 M objekta
2. ADNOS 2       Ratko Miljkovac                   20 M objekata
3. Jagodinac                                             15 M objekata
4. Samostalni posmatrač                             14 M objekata
5. Vojvodjani (Temerin, Zrenjanin i Srbobran)  11 M objekata
3. Danica Lukač                                          0 M objekata

Na livadi se nalazilo još 5 teleskopa koji su bili na raspolaganju drugim posetiocima.
Za razliku od livade u Velikom šatoru je bilo veoma živo. Bilo je predavanja i astro filmova uz neograničene količine kafe i čaja. Posebno hvala kuvaru Moci i Mitrovačkim izviđačima koji su ustupili opremu.

Sich

E, smrznuli se malo jesmo, ali nas je izvukao reso. Koliko sam video, voda se non stop kuvala i pravio topao caj i kafa :)

A sad se videlo koje najhrabriji od astronoma :),
i pored hladnoce, oblacnog vremena i snega koji je padao kad smo dosli na letenku znali smo da mora da bude i zvezda na nebu :)

Salu na stranu, (mada u svakoj sali ima i pola zbilje) od forumasa koliko sam provalio bili su: genesis, yagodinac, daphne, sasa, miljkovac, mravic, kocha po sluzbenoj i nesluzbenoj duznosti i moja malenkost. Jel sam nekog propustio?
A to je jednom recju - malo :)

Sledece godine mora da bude barem duplo vise prijavljenih ekipa!!

P.S. od danas primam zatvorene plave koverte :p
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Igor

Čuj, Sič, ekipa Vojvođani su svi sa foruma, utcaita, laci i ja... Preko foruma smo se upoznali i dogovorili za dolazak. Utcaita, s moje strane, zaslužuje ogromnu zahvalnost za prevoz do Letenke, inače ja ne bih ni došao.

GENESIS

March 23, 2009, 08:26:36 pm #216 Last Edit: March 23, 2009, 08:55:40 pm by GENESIS





Yagodinac

 8) Pošto sam se naspavao...
Svakom je prvi maraton fenomenalan pa i meni. Kao i mraz, čaj, vetar i prethodno lutanje po F.Gori. Mislim da Sichu i ekipi ne treba čestitati samo na pobedi već i na definitivno najboljem snalaženju, pobeda nije slučajnost. Čestitke i svim prisutnima pogotovu zato što su došli.
Tu je i Kocha koji me je video zatrpanog sa 150 karata (pojedine do 14 mag) pa se sažalio i posle maratona mi dao svoju jednu jedinu kartu sa svim M-ovima. Jednom rečju - ni traga podmetanju klipova u točkove i sl. što me je iznova oduševilo.
Efektivno smo tražili manje od 3 sata, a klima se predstavila kao nepredvidiva. Naprosto se sve otvori za 30sec! A i teleskop me je prilično oduševio (premda je tamo bio najmanji), nisam mogao da se snađem od tolikih zvezda.

A sada par stvari o mojim početničkim greškama. Prvo, na Letenku se stiže danju jer to smanjuje šanse da se zaluta. Drugo - ne nosi se 150 karata već nekoliko jer sam ja više vremena tražio po kartama nego po nebu. Treće, objekti se ne vezuju jedan za drugi već treba znati svaki naći ponaosob, inače će vas običan oblak izbaciti iz ravnoteže. Da je bilo vedro moje karte poređane po redosledu izlaska bi definitivno dale bolji rezultat (da je baba bila deda...). I zadnje, bolje potkovan pomoćnik nego litar rakije ;)

Treba doći i na kamp obavezno.

Laci

M maraton za 2009-tu godinu mi je bio verovatno jedna od najlepsih stvari koje su mi se dogodile u poslednje vreme. Hteo bih da se zahvalim svima vama i za uspesnu organizaciju i lepo druzenje. Posebno bih se zahvalio Tamasu bez cijeg prevoza ne bih ni mogao doci a i primio me je u svoju ekipu zajedno sa Anom i Igorom pa sam mogao osetiti car takmicenja na Letenci. Jednostavno receno, predivno iskustvo. Stimung veceri su odrzavali kocha i kuvar, ljudi velike energije koji su se svojski potrudili da ovo bude jedan lep dogadjaj koji cemo svi mi pamtiti. Ponovilo se sve ovo jos 1000000 puta! :) :) :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sasa

March 24, 2009, 01:20:11 am #219 Last Edit: March 24, 2009, 05:47:56 pm by Sasa
E sad zamislite kako je tek na letnjem kampu kada dođe pet puta više ljudi i ima mnogo više teleskopa i druge opreme i kada postavimo knjižaru, a predavanja držimo u amfiteatru itd. I uz sve to još nije ni hladno:)

kocha

Sad vidim cudni su ASTRONOMI!
Za MM im je hladno, hoce da grejemo, a za kamp im toplo traze zamrzivac!

marino

Quote from: kocha on March 24, 2009, 07:01:23 am
Sad vidim cudni su ASTRONOMI!
Za MM im je hladno, hoce da grejemo, a za kamp im toplo traze zamrzivac!


hehehe..tko se javlja! najbolji organizator dogadjanja na svijetu u sire!
btw...zavidim vam svima na lijepom druzenju..bas pricam ovog trena na gogle talk s zorkicem i kazem kako je letenka predivno mjesto koje vas odmah osvoji i tjera da dodjete opet i opet....ma nije samo mjesto - bez ljudi ne bi bilo letenke...

uzivio sam se s slikama kao da sam bio s vama.

m
Vidulini Observatory

Predrag

Vidim da vam je bilo vrlo zanimljivo.
Ona slika teleskopa sa oznakom MM 09 me je odusevila! :D
Cestitam ucesnicima na izdrzljivosti i pobedniku na pobedi, naravno.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sich

Jaoj, vojvodjani, jeste, zaboravio sam na vas. :)
ej i dogovorili smo se: dodjite kod nas na opservatoriju na tvrdjavi pa da se lepo upoznamo. Svako svakom teleskop da dobro upozna :)
stvarno vam je super sprava i sve uradjeno home-made.
treba da posavetujete i ostale atm-ovce kako ste to sve uradili. sjajno
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

mravic

Fokuser je pravo umetnicko delo... :o
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk