• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Maraton za 2009 god, 21. marta

Started by amerr, January 10, 2009, 11:07:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

amerr

cola oces da osnujemo tim pa da pobedimo tamo a

cola

:D
Bolje da se tvoj i moj tim medjusobno pomazu na maratonu,to je dozvoljeno a samo jedan takmicar  sme da  trazi objekte tj da ih prijavljuje pa je zbog toga bezveze,onko bismo podelili obaveze...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

ako ponesem lap top sve ću da vas pobedim 8)

mravic

Mozes poneti sta ti srce zeli...a lap top mozes koristiti.
Pa ja sam se svaki put takmicio a pola objekata sam video prvi put. Pa nasao sam ih pomocu karte...
Ne da je tesko voziti 250Km, vec sam ja 50Km od Letenke pa svaki put skoro zaspim za volanom. Slobodno mozes poneti sator i malo odspavati ili u kolima...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Nenad

Je l' još uvek nema tačnog datuma maratona

mravic

Nema, to zavisi od faze Meseca i od vremenskih prilika...ako bude jako hladno i snegovito u martu, mozda bude pocetkom aprila, mada cemo da gledamo da se ne poklopi sa Maratonom u Višnjanu u Hrvatskoj jer neki planiraju i tamo da se takmice...Ja vec tradicionalno treci put idem... Cuo sam da bi isao i Ratko da se takmici, mozda Dobson da malo diskutuje u vezi Meteorske mreze, i sl. Mozda ce i Radan iz Skoplja jer se zna da je malo lud  :o jer njemu 1000Km nije nista u jednom pravcu i jos poneko... Mozda bi vec mogli da se dogovaramo...i mozda bi jos neko sa foruma isao,
Mozda i da otvorimo novu temu Odlazak na Višnjanski maraton 2009.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: cola on January 27, 2009, 04:19:22 pm
Broj litara koji oni popiju ti je ekvivalentan sa sansom da zavrsis iznad njih na tabeli,


Ispravka:
Broj litara je obrnuto proporcionalan sa šansama da ih pobediš ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kocha


amerr

Vazi cola ali bi mozda bilo bolje da napravimo tim pa ja citam meisserove objekte a ti ih trazis na mom ili na tvom teleskopu.A ako imas laptop jos bolje  8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)


Yagodinac

Pa i ja sam dosad u životu kroz teleskop video tek par desetina M-ova (doduše nisam se ni pretrgao da češće gledam) a i gledaš uglavnom ono što je u ponudi, tj. ne čekam od 9 uveče do 4 ujutru da nešto izađe.
Fora je učestvovati a pobediće apertura i nečija brzina.

Ma apertura! ;D

Sasa

QuoteS obzirom da sam tanak sa kartama, možda nešto i odštampam, da li je po pravilima da se povremeno pogleda i nešto  na laptopu? npr prastari WinStars.


Jeste po pravilima, može.

kocha

Ali da ne smeta drugim takmičarima. Noćni mod monitora ili crveni filter...

sale11472

Quote from: Yagodinac on January 28, 2009, 12:02:43 am

Ma apertura! ;D


Nadaj se!
Pogledaj malo rezultate sa prethodih takmičenja npr na prošlom maratonu prva tri su imali teleskope do 150 mm otvora dakle bili su među manjima na livadi....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Tako sam i ja mislio i dve godine se takmicio sa 300mm i uvideo da nije sve u velicini.
Nemanja Martinovic (bivsi KUDRAVI) je uvek u vrhu sa svojim 110mm TAL-om.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

January 28, 2009, 07:36:19 pm #59 Last Edit: January 29, 2009, 06:28:30 pm by Sich
Quote from: sale11472 on January 28, 2009, 06:07:00 pm


Ma apertura! ;D


Nadaj se!

Nadam se... ja nemam ni 150mm  :-[
Ali sam video jezgro nekog NGCa od 10.5 magnitude u 130mm, valjda će to biti dovoljno za sve M-ove.
Naravno, samo ih još treba naći...