• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Maraton za 2009 god, 21. marta

Started by amerr, January 10, 2009, 11:07:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Viktor23

hvala na savetima :)
hej a gde posmatrate nebo ? ja zivim u beogradu.. ima li neko neki savet?

Yagodinac

Posmatranje što dalje od Beograda. Inače u gradu možeš da pogledaš samo Mesec i planete koje nisu nisko oko horizonta. Iz grada M objekte možeš da vidiš samo ako se dobro napušiš... :-X
Šalu na stranu, Orionovu maglinu bi trebalo da vidiš tim Optisanom mada ne u punom sjaju. Vlašići nisu loši ali da to nađeš iz grada treba ti (bar) iskustvo.
Ja gledam iz svoje bašte koja je nešto bolja od BGD-a ali zapadno imam Jagodinu a tu je i auto-put. Mada, pojedine strane sveta su mi čiste od LP-a.
Mogao bi da staviš Optisan u ranac i pravac Avala ili neko drugo brdo u okolini - rezultati oko tamnijih maglina, jata i galaksija će ti biti bar 5 puta bolji

cola

Nije samo M42 tu si i M13,M21,M31,M45.Ima toga jos...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: Yagodinac on February 05, 2009, 11:31:42 pm
Posmatranje što dalje od Beograda. Inače u gradu možeš da pogledaš samo Mesec i planete koje nisu nisko oko horizonta. Iz grada M objekte možeš da vidiš samo ako se dobro napušiš... :-X


Apsolutno netačno!
Uostalom ima tu mojih izveštaja o posmatranjima dvogledom i samo malo većim refraktorom (ok boljim okularima) i samo jedno sa teleskopom 150/750 pa možeš da vidiš šta sve može iz grada da se vidi... iznenađujuće....

Usput Plejade (Vlašiće) možeš da vidiš bez problema i iz BG-a pogotovo pošto su sada relativno visoko blizu zenita dovoljno da ti ne bije svetlo direktno u oči i može da se vidi  golim okom ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Viktor23

meni je palo na pamet da odem da posmatram nebo tamo kod ostruznickog mosta(ako neko zna gde je to ) ... dosta je mracno ... relativno udaljeno od grada, a opet dovoljno blizu :) ako me posluzi vreme ima nocas da odem :D

Yagodinac

Možeš ti da vidiš ali ako ne vidiš mi jednu zvezdu Velikog Medveda sutra malo ćeš whirpool da nađeš, pogotovo manjom aperturom i bez nebula filtera.
U principu možeš da vidiš dosta toga ali sa prilično jadnim kontrastom iz grada a za normalno osmatranje Optisan je napravljen za oko 100x max za planete ili 30-40 za M objekte. Možeš i preko toga ali uz gubitak kvaliteta onoga što vidiš. Mesec je izuzetak, tu možeš koliko hoćeš, npr sa 200x na tvojoj aperturi moći ćeš još ponešto od kratera na terminatoru da razaznaš. Znači odličan instrument za početak, samo nemoj na njemu da ostaneš ;D
Biće noćas koliko-toliko vedro pa probaj a 150/750 je odličan instrument, planiraj njega idući put da uzmeš (ili još bolje 150/1200 pa i planete da sevaju)

Viktor23

a koliko otprilike kostaju ti instrumenti ? :)

sale11472

150/750 oko 330 evra na EQ3 kod gazda Janka ;)

Quote from: Yagodinac on February 06, 2009, 04:03:07 pm
Možeš ti da vidiš ali ako ne vidiš mi jednu zvezdu Velikog Medveda sutra malo ćeš whirpool da nađeš, pogotovo manjom aperturom i bez nebula filtera.


Pa M51 ne bih takvim teleskopom gledao ni sa tamnijeg mesta ali ti si pomenuo plejade koje se nađu jako lako ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Viktor23

i bio na osmatranju,... i moram priznati da je proslo nekako razocaravajuce :( aman bas nista nisam uspeo da vidim :( sem meseca... njega sam jedinog uspeo da ulovim... a teleskom ni jednu jedinu zvezdu...

sale11472

A šta si pokušavao da vidiš ??? I šta si od karata koristio kao pomoć pri traženju toga ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ehhh Viktore... Dobrodošao u nauku ::)
Ni sa većim teleskopima se ne vidi bogzna šta, izuzetak su baš veliki (npr 300mm) gde galaksije baš pucaju

Quote from: sale11472 on February 06, 2009, 06:40:46 pm
150/750 oko 330 evra na EQ3 kod gazda Janka ;)

Quote from: Yagodinac on February 06, 2009, 04:03:07 pm
Možeš ti da vidiš ali ako ne vidiš mi jednu zvezdu Velikog Medveda sutra malo ćeš whirpool da nađeš, pogotovo manjom aperturom i bez nebula filtera.


Pa M51 ne bih takvim teleskopom gledao ni sa tamnijeg mesta ali ti si pomenuo plejade koje se nađu jako lako ....


Kupio si teleskop 150/750 i nećeš da gledaš M51? Svašta.
Vidi se jezgro, to ti je dovoljno za MM a ako hoćeš krake i komšiluk ili SLR ili 300 dob
Meni je bitno da nađem M51. Jadni Messier je gledao tubicom od 60mm pa je ceo katalog napisao. Mnogo smo mi razmaženi danas.

Viktor23

ma nisam ni ocekivao da nadjem m objekte.... problem je sto kroz teleskop nisam video ni jednu jedinu zvezdu... ocima sam bolje vdideo ... eto ovaj moj je 60mm kao messier-ov :D

bear

Quote from: Yagodinac on February 07, 2009, 04:38:15 am
Meni je bitno da nađem M51. Jadni Messier je gledao tubicom od 60mm pa je ceo katalog napisao. Mnogo smo mi razmaženi danas.


Jos da imamo zagadjenje (kako svetlosno tako i atmosfersko) koje je Messier imao kada je pravio katalog, gde bi nam bio kraj :)

mravic

Sad bi videli do kraja svemira...sa ovom opremom.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: Yagodinac on February 07, 2009, 04:38:15 am
Kupio si teleskop 150/750 i nećeš da gledaš M51? Svašta.



Otkud ti ideja da sam kupio bilo kakav teleskop pa u mom potpisu stoji šta imam od opreme..... dakle to o traženju se odnosilo na 60 mm Optisana.... mislim da već svi koji malo pažljivije prate ovaj forum znaju da sam bar ja sklon da koristim svoju (skromnu) opremu do krajnjih granica....

BTW koga interesuje šta je Mesije koristo ima spisak ovde
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D