• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

konsultacija

Started by imbalanced, November 21, 2013, 10:59:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darchy

Gosn Imb, ako već imate mogućnost da birate izmedju gore pomenutih teleskopa, bez mnogo razmišljanja uzmite BD150/750.
To je stvarno dobar "all-around" scope.    :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

imbalanced

Shvatam... Hvala xD
Oprostite na glupim zakljuccima...

ps
Mozda je i dobro sto sam napisao pipula...
Tako ce i svi na internetu koji naprave istu gresku, zavrsiti na pravom mestu xD

sale11472


OK za početk za sve one sa jeftinijim ulaznicama koji su se kasnije priključili @imbalanced je već odabrao teleskop i to 150/1200 na EQ3 montaži za 30k rsd a sada ga mi ovde zbunjujemo raznim diskusijama i rekla kazala pričama, miskoncepcijama vezanim za razne parametre optičkih sistema itd.

E da bih pokušao malo da mu rasvetlim put, moraću da mu kidnapujem temu ;D
Dakle, savet da se ne uzimaju okulari manji od 7mm nečega je budalaština i izvor takvih saveta slušajte sa povećom dozom skepse.
Zašto ovo kažem? Ako bi @imbalanced poslušao savet da ne koristi okulare koji imaju izlaznu pupilu manju od 7mm morao bi da traži isključivo one koji imaju žižnu daljinu VEĆU od 56 mm i daju uvećanje manje od 20x na negovom teleskopu. Srećno mu bilo i traženje i korišćenje takvih okulara  :P

Inače naglasio sam "na njegovom teleskopu" iz jednostavnog razloga što veličina izlazne pupile ne zavisi samo od okulara već i od teleskopa na kome se taj okular nalazi.

Dakle Yagodinac je lepo objasnio šta je to izlazna pupila ali ju je onda pomešao sa veličinom izlaznog sočiva koji definitivno nisu isto. Problem je što Wikipedija u ovom konkretnom slučaju nije baš najjasnija ;) pa je možda bolje potražiti savet od nekoga ko je malo bolje upućen u optiku npr Al Nalgera koji bi u slučaju ovog f8 teleskopa savetovao kupovinu okulara koji nemaju žižnu daljinu manju od 3,2 mm ni veću od 60 mm.

OK da li je sad jasnije zašto je priča o izlaznoj pupili u ovom kontekstu bespredmetna (koliko je samo ljudi na Letenki uživalo gledajući kroz izlazne pupile između 1,3 i 3,2 mm ;D )

Dakle kako se može izračunati ta misteriozna izlazna pupila?
Jednostavno:

podelimo prečnik objektiva sa uvećanjem okulara, što je metod koji se uglavnom koristi kod dvogleda.           
                                                                                                                                                                             -----------> sad je jasno zašto I.P. zavisi od teleskopa.
podelimo žižnu daljinu okulara sa f brojem, što uglavnom koristimo kod teleskopa.

Inače maximalno uvećanje kod teleskopa daje ona kombinacija sa okularom gde je izlazna pupila 0,4mm a kada se to ubaci u gore navedene formule dobija se ono poznato 2,4 x prečinik objektiva u milimetrima, a tu se negde krije i moja ljubav spram dobrog barlowa ;)

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mitja

Teleskop je po meni kao muzika. :) Svako slusa ono sto voli a u ovom slucaju svako gleda ono sto voli :) Ne bih se slozio da su planete dosadne. Jupiter je veoma dinamicna planeta. secam se nekih posmatranja sa Rudjera iz cini mi se '70-tih godina proslog veka :) Pa recimo gif slicice jupitera iz sata u sat ... saturn mozda manje zanimljiv ali ima i tu sta da se vidi. Mars? Pescana oluja? Dok je galaksija ista vec duze vreme... Po meni su dso dobri za fotografiju. Jagodinac i jos neki na ovom forumu zaista imaju odlicne fotografije.

Imbalanced sta god uzeo samo javi ranije zbog vremena. Ume da ga pokvari nov teleskop... :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.