• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoćna oprema za početnike (a i one koji to nisu) ....

Started by sale11472, January 11, 2009, 04:33:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ranko997

Ako bi mi neko mogao dati neki predlog gde da nabavim lepu kartu neba, kao i kataloge objekata dubokog neba( njihov polozaj i njihova slika) i jos po nesto dobro za pocetak, bio bih mu zahvalan.... Btw, narucio sam 90/900 iako sam se gotovo odlucio za 130/900 reflektor...jednostavno mi je prodavac to preporucio iz razloga sto bi uz reflektor trebalo minimum imati obican kolimator...a para za to nisam imao..ali zadovoljan sam i ovim :) ocekujem narednih dana da stigne, pa otom potom idu iposmatranja i izmestaji, a dotle da nadjem pomocnu opremu :)
Mada sada je i hladno, sneg, kisa, vatra xD .... Zez se :))
hvala unapred na odgovorima...

P.S. Iako cu imati, za vas mali objektiv, zeleo bih probati na DSO

orion310591

Imas sve na forumu... samo je steta kad su ljudi lenji pa ne zele da traze... forum je kao knjiga koja je jako korisna al tokom vremena naraste pa postane tesko upotrebljiva nekima...

stellarium ce tebi da resi probleme...

http://www.stellarium.org/

johnny984

Quote from: ranko997 on December 05, 2013, 08:00:38 pm
P.S. Iako cu imati, za vas mali objektiv, zeleo bih probati na DSO


Ma mogu i DSO, što da ne. Ja sam i sa 60/700 uživao u pregršt njih. Sa 90mm će sigurno biti dosta bolje. Naravno, veći prečnik više detalja i svetlija slika, ali recimo otvorena jata će ti sigurno biti super, a ima ih dosta. Pa onda zbijena, tj. globularna jata malo slabije (bar sam ja imao takav utisak sa 60/700). I naravno neke svetlije magline i galaksije, ima i tu dosta toga što može da se vidi kroz 90mm. Instaliraj stellarium i kreni redom, po magnitudama, pa vidi dokle vredi pokušavati  :). Čestitke za nov teleskop i uživaj.

P.S. Sledeća investicija neki 32mm okular  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

ranko997

@orion310591
Pa trazio sam ali ne mogu da se snadjem bas, ima mnogo tema, odgovora... A stellarium imam vec, doduse na kompu, nije prenosiv :D

@johny984
Pa ja sam vec instalirao Stellarium na mom kompu, ali ne mogu njega da nosim sa sobom  ;D A posto nemam android nego simbian mobilni, malo je teze naci bilo koji program koji prikazuje nebo onakvo kakvo je... Vec sam trazio i nista mi se ne svidja  :-\ Zato rekoh da pitam gde ste vi uzeli karte itd, posto ja kad sam trazio po knjizarama( sto mi je bilo logicno da uradim) dobijao sam kao ponudu( najbolju) opsti atlas za 5-8 razred osnovne xD
P.S. Sto 32 mm? Ja racunao da uzmem gold line 15mm( ili mozda ovaj magelan 12mm) i 2,5x apo barlow...

orion310591

Evo ti za symbian...

http://mobilestarchart.sourceforge.net/
http://sideralis.free.fr/index.html


kvaltetnije ne verujem da ces naci jer je stara tehnologija, digli su ljudi ruke a i ogranicena je...

bitno je da ce program da ti pokaze koordinate da ti znas gde da uperis a ostalo ces lako kad udjes u stos...

Yagodinac

Jedna od solucija je kupiti gotovu kartu, Škotlanđanima ta opcija svakako nije u igri. Meni takođe, SkyAndTelescope je daleko odavde; na svom prvom MMarathonu sam se pogubio u stotinak custom-made karata odštampanih na A4 formatu koje su letele na vetru po kampu te noći...
Koča mi je poklonio neku plastificiranu koja je feomenalna; evo, koristim je već godinama.

Preporuka je da odštampaš na što većem formatu ovu kartu:

http://www.astronomija.co.rs/images/stories/Praksa/maraton/dokumenta/MM-karta3384x2342.jpg

Takođe, ne bi bilo loše da je nekako zaštitiš, vlaga uništava papir bukvalno prve noći.

Što se tiče softvera za Symbian/Android i sl ja ne verujem u te bajke, ekran je mali a snalaženje nezgodno. Doduše, to su sitnice a jedina krupna stvar je što su svi programi jako rudimentirani - kad mi zatreba onda mi zatreba da vidim neku galaksiju 15mag i zvezdu 16mag, a za M-ove ću ionako sam da se snađem. Dakle, telefoni nemaju neki ozbiljan softver.
Komp i na njemu Stelarium je zakon - ali to je tako za mene, možda neko na nekom tabletu može lepše da se snađe. Ako je nešto baš teško ja onda prebacim screenshot na telefon i natenane tražim u planini.

Postoji još opcija, PDF nekog atlasa i sl ali mislim da je Stelarium sa nekim dodatnim katalozima ipak univerzalniji. Ako imaš lap-top onda nema šta da razmišljaš ni sekundu.

Yagodinac

Da, i sve čestitke za teleskop  ;D
Sad će tajfun.



A propo aperture i DSO: ne brini, sve se vidi super ali je poenta lokacija. Više vredi tvoj teleskop na planini nego najveći dobson sa gradske periferije.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT


Danijel

Al ozbiljno, imam i njihovu kartu Mjeseca, Sunčevog sustava i svemirskih letova 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

ranko997

Evo, pre 2 sata mi je stigao, sastavio sam ga, jos samo da proucim ovu montazu xD malo me zbunjuje, ali cu da je savladam. Jedno pitanje: Posto sam dobio 2x barlow uz teleskop( a nisam ocekivao to) gde barlow treba staviti, izmedju fokusera i dijagonalnog ili dijagonalnog i okulara? A i zanima me da li je normalno da mi se dijagonalno ogledalo okrece??

Yagodinac

Okreće se da bi mogao da gledaš kad je teleskop okrenut u bilo kom položaju  ;D
Što se tiče barlowa, on se stavlja ispred dijagonalnog tj dijagonalno u barlow pa sve to u fokuser teleskopa. Ako staviš obrnuto možeš dobiti drugačiji faktor uvećanja ili čak izgubiti fokus na beskonačno; zavisi od konstrukcije konkretnog teleskopa.

johnny984

Quote from: ranko997 on December 06, 2013, 02:43:11 pm

P.S. Sto 32 mm? Ja racunao da uzmem gold line 15mm( ili mozda ovaj magelan 12mm) i 2,5x apo barlow...


Trebaće ti za neke objekte koji zahtevaju veće vidno polje, tipa double cluster, andromeda, plejade, beehive cluster itd. Bar znam da je meni to falilo do skoro, sad imam, ali zbog tvog novog teleskopa još uvek ne mogu da isprobam  :). Barlow si ionako dobio, za početak će da ti završi i taj posao za jupiter i mesec  :)

Inače, pre bih ti preporučio gold line 6mm nego bilo koji barlow.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac


kruska

Najprakticnija je verzija plastificirane mape sa mesijer maratona.
🌠