• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moje novo prvo posmatranje

Started by IbanezRG, January 20, 2009, 01:55:40 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

UV pass filter je tu ključna stvar tako da teško da će se videti neka struktura bez istoga a mislim da Janko nije koristio ništa slično..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

IbanezRG

Posto postoje velike sanse da dodjem na Mmaraton na letenku, resio sam da malo vezbam. Pa sam mislio da mi vi predlozite neke M-ove koje bi mogao naci sa dvogledom u srednje-malom LP (u odnosu na New York :D).
Za sada sam video: M31, M40, M42, M43, M45 mozda jos neki a da nisam svestan toga.
Planiram da potrazim u toku ove nedelje: M34, M35, M36, M37,M38, M41, M44 i one sto vi predlozite.
Ima li neki globularni skup da se lako nadje? To bih bas voleo da vidim.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Ljubo

Kako je mart mjesec Mesijeovog maratona, i kako se teorijski mogu naći svi objekti iz kataloga, onda je ono što je najsjajnije upravo na tvom spisku objekata koje si vidio. Zato, evo šta još eventualno može doći u obzir kao obavezno štivo.

Pored sjajnih razvejanih jata koje planiraš (dodaj i M67), probaj i  globularna jata: M15, M13, M3, M4, M92, M52,...

Ali obavezno i galaksije: M81, M57, M82, M64, M63, M104, M106, M74, M107, M65, M66,... (poredjao sam ti ih redom po sjaju pri posmatranju uz LP, ali ako bude uslova, probaj i M33 i M101 - trebaće ti nebo s LVM 5)

I naravno, obavezno planetarnu M27 u Strijeli.

Pred zoru, baci pogled na sazvježdja Strijelac i Štit. Tu ti se nalaze magline: M8 (obavezno pogledati!), M16, M17, M20. Zatim, zvjezdana jata: M11 (obavezno!), M18, M21, M24, ...

Sve u svemu, pored razvejanih jata koje planiraš, obavezno pogledaj: M8, M13, M15, M81, M11 i M27 - to su pravi objekti za dvogled (pored ovih koje si posmatrao, ili tek planiraš posmatrati)

IbanezRG

Hvala Ljubo, ove nedelje imam dosta slobodnog vremena (i goriva) tako da cu probati sve da ih nadjem. Imam jos jedno pitanje u vezi Mmaratona: Da li moram videti M objekat da bi se brojao kao vidjen? Npr. M31, M32 i M101. Ja mogu da vidim jedino M32, a znam gde se od nje nalaze ove dve druge.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

Da ti dam jedan savet. Nemoj da gubis vreme vezbajuci...sad ce neko reci, ovaj nije normalan.
Neces sigurno pobediti na maratonu pa ne moras ni vezbati. Za to vreme napravi sebi jedan drveni paralelogram na kojem ce ti stajati taj dvogled. To ti nije neki problem.
Onad pokusaj da nabavis detaljne karte neba i da ih dobro znas koristiti.  Sve ostalo ces pronaci na Letenki. Slobodno pitaj ono sto ne budes znao, svako ce ti izaci u susret i pomoci, cak i sudija. Bitno je da ga sam pronadjes a prstom ti svako moze pokazati.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Mora sudija da vidi objekte , drugacije ne ide...Kad bi tako moglo, onda bi ja nabavio dvogled sa nekoliko stepeni vidnog polja i uperio u Devicu i rekao, tu su ti sve galaksije u devici...ti ih samo zavedi...sve su tu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Misliš možeš da vidiš M31 samo? Pa vidiš i M32 i M110 (a ne M101 - to je u Velikom Medvjedu !), ali ih vidiš kao zvijezde!!
Samo zapamtiš gdje se nalaze te "zvijezde" u odnosu na kartu (koju nosiš sa sobom), ugledaš ih oko M31 i tako prijaviš sudiji - i to bi trebalo da je to (Janko, slažeš se da u dvogledu to izgleda kao zvijezda?).

Ono što je bitno, to je da objekte koje ti nadješ i vidiš - kada si načisto da je to pronadjeno, onda to prijaviš sudiji koji će pogledati kroz dvogled i to je to.

Naravno, trebaće ti stalak (najbolje bi došao foto-stativ), da ti objekat ne "pobjegne" kad odvojiš pogled i proslijediš ga sudiji....

Sasa


sale11472

Quote from: Ljubo on March 02, 2009, 10:49:24 pm

Naravno, trebaće ti stalak (najbolje bi došao foto-stativ), da ti objekat ne "pobjegne" kad odvojiš pogled i proslijediš ga sudiji....


Nekakav stalak je obavezan po pravilima ...
Najbolje bi bilo napraviti paralelogram no ako se nema vremena onda moše da posluži i neka jednostavnija varijanta npr ako dvogled ima na osovini šraf za pričvršćivanje na stalak onda može jednostavno da se poveže pomoću L profila i foto šrafa samo u tom slučaju je malo teže gledati oko zenita... Mada ja tvrim da je najjednostavnije napraviti paralelogram kakav sam npr ja imao na prošlom maratonu (nisam se takmičio njime ali nema veze) pa možeš da pogledaš na fotografijama kako izgleda (kopija Tiny Titan II modela) naravno ako nekome nije nešto jasno sa fotki ... otvoren sam za pitanja..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

IbanezRG

Probacu da napravim taj TTII, ali vise nemam dvogled. Sva sreca pa je danas stigao materijal za novi teleskop (hvala mravic-u), tako da cu nesto improvizovati i napraviti paralelogram za taj teleskop. Jos samo da nadjem tubus.

Pozdrav!
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

Pa sto nisi rekao, mogao sam ti i tubus poslati. ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

He he, onda bi ispalo da si mi dao teleskop. :D
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Yagodinac


POSEYDON

Večeras sam proveo neko vreme kod mene na 18 spratu...i ništa osim saturna ne mogu da vidim normalno,bilo koja jača zvezda ne može biti izoštrena kolko god se trudio(ima sve oblike osim kruga)...a teleskop se "prilagođavo jedno sat vremena pre nego sam počeo posmatranje...znači samo što dalje od BG:((

abrasax

Malo upozorenje. Ako te zanima posmatračka astronomija a ne astrofizika, dobro razmisli o upisivanju astronomije na pmf-u. Ja studiram baš taj smer i odgovorno tvrdim da skoro pa uopšte nema prakse. Skoro svi ispiti su teorijski (mislim na predmete vezane za astronomiju). Ako si blizu novog sada ili u njemu onda možeš da se učlaniš u ADNOS. Ne bih da te odvratim od astronomije naravno, ali raspitaj se šta ti nudi taj smer u Novom Sadu. O situaciji u Beogradu ne mogu da tvrdim da znam nešto.