• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde je Nil Armstrong?

Started by Kizza, January 20, 2009, 11:17:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Nisam znao da je hibernacija toliko naperovala i to je odlična vest!
Što se tiče pogona čini mi se da je Rutan pokazao da i drugi sistemi "rade"!U svakom slučaju potrebno je da se što više ekipa uključi u Svemirske projekte  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Sad sam se setio da sam gledao snimak Škorpije koju su ubacili u posudu sa vodom i brzo zamrzli!Nakon,ne znam tačno,nekog vremena su je odmrzli i na moje iznenađenje ostala je živa i prema snimku normalna  :o!
Eto prvih kandidata za Mars!
p.s.
Nadam se da ne prate ovaj forum  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

A koliko bi priblizno trebalo astronautima do Marsa i nazad, plus vreme koje bi trebalo da provedu tamo na toj prvoj misiji?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

January 30, 2009, 08:13:41 am #48 Last Edit: January 30, 2009, 08:41:53 am by r2d2
Feniksu je trebalo 10 meseci od lansiranja pa do spustanja na mars. Naravno polozaji  tj momemtalni polozaj  (udaljenosti) Zemlje i Marsa su bitne za odredjivanje duzine vremena. 

QuoteNisam znao da je hibernacija toliko naperovala i to je odlična vest!


Ni ja nisam znao, mada jos uvek ne znam da li je  moguce uspesno na duze "zamrznuti" nekog.Ipak pored svakog "zamrzavanja" za vreme operacije mora da sedi doktor specijalista -Anesteziolog, jer svaki organizam  individualno reaguje. Ako moja poznanice opet dodje pitacu je konkretno o duzini moguce hibernacije.

Mnogo je tekstova pisano na ovu temu u AM-u a evo samo jedan primer:

http://www.astronomija.co.rs/astronautika/rusi/2006/na_mars.htm

Toma B

Quote from: r2d2 on January 29, 2009, 01:38:48 pm
Pa sta je bilo sa onim jadnikom koji je ostao gore na Mir-u kada se raspao Sovjetski Savez. Covek je preziveo toliko dugo bez nekih meni znanih specijalnih problema...

Pa sta je bilo sa tim jadnikom?
Ko je taj jadnik?
Koliko dugo preziveo? Da li je umro posle tog "prezivljavanja"?
Bas sam se zainteresovao.....

trut

Za nase osvajanje Suncevog sistema mislim da je najvazniji korak prvo osvojiti Mesec. Sa prvom stalnom bazom na Mesecu dobice se novo iskustvo tako da ce sledeci korak biti mnogo laksi. Sad sto bi za cenu rata u Iraku, Avganistanu itd.. vec imali bazu na Mesecu to je vec druga prica. Sve se vrti oko nesrecnih para nazalost jos uvek nije pronadjeno nesto extremno vredno na drugim planetama sto bi pokrenulo pohlepu mocnika da investiraju u tako nesto...

Predrag

Quotenije pronadjeno nesto extremno vredno na drugim planetama sto bi pokrenulo pohlepu mocnika da investiraju u tako nesto...


Tu si u pravu. Kada bi imali veliku korist ne bi zalili para, to je sigurno.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

January 30, 2009, 01:18:43 pm #52 Last Edit: January 30, 2009, 01:32:34 pm by sale11472
Quote from: Toma B on January 30, 2009, 10:29:03 am
Quote from: r2d2 on January 29, 2009, 01:38:48 pm
Pa sta je bilo sa onim jadnikom koji je ostao gore na Mir-u kada se raspao Sovjetski Savez. Covek je preziveo toliko dugo bez nekih meni znanih specijalnih problema...

Pa sta je bilo sa tim jadnikom?
Ko je taj jadnik?
Koliko dugo preziveo? Da li je umro posle tog "prezivljavanja"?
Bas sam se zainteresovao.....


Ništa dobio odlikovanje nastavio da leti i trenutno drži rekord u ljudskom boravku u orbiti.
Serjoža je bio poslednji državljanin SSSR ali nije imao najduži let u komadu uostalom ovde su sve misije na Miru...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

January 30, 2009, 01:47:09 pm #53 Last Edit: January 30, 2009, 02:01:32 pm by r2d2
QuotePa sta je bilo sa tim jadnikom?
Ko je taj jadnik?
Koliko dugo preziveo? Da li je umro posle tog "prezivljavanja"?
Bas sam se zainteresovao.....

Izvor:naravno AM
http://www.astronomija.co.rs/nauke/biologija/ljudi.htm

"Astrobiologija i svemirska medicina

Pri dužem boravku u svemiru, promene su izraženije. Mišići atrofiraju, naročito mišići nogu i leđa kao i mišići u zidu vena u nogama. Zbog toga, pri ponovnom ulasku u gravitaciono polje (npr. pri sletanju na Zemlju ili Mars) astronaut ima simptome ortostatske hipotenzije. Krv iz donjih ekstremiteta ne može da se dovoljno brzo transportuje do srca i mozga, krvni pritisak pada, javlja se vrtoglavica i nesvestica.
Kod kosmonauta je intenzivno i okoštavanje kostiju (osteopenija) i formiranje poroznog koštanog tkiva (osteoporoza). Gustina koštanog tkiva astronauta opada za 1-2% mesečno, pa bi, na primer, astronaut od 45 godina, na kraju dugotrajnog putovanja kao što je put do Marsa, imao osteoporozu kao 80-godišnjak na Zemlji...
Da bi se stepen atrofije mišića i osteoporoze smanjio, neophodno je svakodnevno vežbanje. Tako, astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) svakodnevno vežbaju 2 sata vozeći bicikl po kružnoj traci, čime se postiže i efekat centrifuge. Tako generisana centrifugalna sila daje osećaj težine i time podražava gravitacionu silu. To je mnogo ekonomičnije i jednostavnije nego da se rotira ceo svemirski brod.
Intenzitet zračenja

Radijacija je u kosmosu jača nego na Zemlji, jer nema zaštitnog efekta atmosfere i magnetnog polja planete. Takvo intenzivno zračenje izaziva formiranje fotodimera u molekulima DNK što može dovesti do mutacija. Povećan je rizik za pojavu tumora. Zračenje utiče i na imunski sistem. I odsustvo sile teže negativno utiče na leukocite i limfocite, osnovne ćelije imunskog sistema. Osim toga, pri fizičkom i fiziološkom stresu (kao što su npr. poletanje i sletanje) pojačano se luče hormoni stresa koji utiču na ćelije imunskog sistema. Njihov broj opada, slabi sposobnost komunikacije izme- đu pojedinih tipova imunskih ćelija, zbog čega drastično slabi sposobnost odbrane od patogenih mikroorganizama. Utvrđeno je da se u telesnim tečnostima astronauta, nalazi 8-10 puta više virusa nego kod ljudi na Zemlji.10 dana je prosečno vreme potrebno za jednu misiju šatlom. Pri tom je apsorbovana doza zračenja oko 5 milisiverta. Za period od 365 dana radnik u nuklearnoj elektrani primi oko 2 milisiverta, a na Zemlju dospe oko 1 milisiverta pozadinskog zračenja. Ove doze nisu velike. Međutim, tokom boravka od npr. 90 dana na orbitalnoj stanici, astronaut primi dozu zračenja od oko 70 msiv dok bi, tokom misije na Mars od oko [u]900-1000 dana, procenjena apsorbovana doza iznosila 1000 milisiverta[/u]
----------------------------------------------
I ovo: sa adrese:
http://www.csa.hr/index.php?zaglavak=magazin
-----------------------------------------------
Kao i svako drugo zivo biće, čovjek je evoluirao na dnu gravitacijskog grotla. Kako mi, tako i nase tijelo uzima gravitacijsku silu "zdravo za gotovo". Zato i nije čudno kad se nase tijelo počne čudno ponasati u zemljinoj orbiti. Najzanimljivije je to da se ljudi, začudo, fenomenalno prilagođavaju novonastalim uvjetima nepostojanja gravitacije. Sovjetski znanstvenici su 1961. bili umnogome zabrinuti da će bilo kakav dusi boravak u bestezinskom stanju imati fatalne posljedice na zdravlje. To je razlog zasto je prvi boravak u Svemiru sovjetskog kozmonauta Jurija Gagarina trajao samo 108 minuta.

Od tada su znanstvenici imali veliku korist od marljivo prikupljenih podataka o efektima dugotrajnog boravka u Svemiru.(Rekordno dugo u Svemiru je boravio ruski kozmonaut Valerij Poljakov, koji je boravio 438 dana na svemirskoj postaji Mir) Posada Međunarodne svemirske postaje sada uvelike iskoristava sva iskustva koja su Rusi stekli tijekom Poljakovljeva dugotrajnog boravka u Svemiru."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
I ako se uzme u obzir da je covek bez tragicnih i smrtnih posledica vec proveo na "Mir-u" 438 dana bez prekida (Put do  marsa barem u jednom pravcu) znaces zasto sam napisao jadnik (neka bude i 400 milisiverta).
Edit : I kao sto rece Sale, Sergej je jos vise boravio na Mir-u i dan danas mu nista ne fali (kolko mi znamo). Mozda bi mogli direktno da ga pitamo putem e.maila kako se oseca  ;).

NShappy

r2d2, bez uvrede, ali tvoj post je jedno veliko maštanje. Hibernacija je moguća na par sati u operacionoj sali, dok pored pacijenta sedi lekar koji sve vreme kontroliše parametre hibernacije i vitalne f-je i koriguje hibernaciju. A u svakom momentu može i da je prekine. A i tako, pacijent ne sme biti u toj hibernaciji duže od nekoliko sati. Par meseci, daleko smo od toga.

Nuklearni pogon postoji samo teoretski i još nije isproban. Postoje nuklearne baterije (pioniri) i nuklearni reaktori (brodovi, podmornice) koji samo prave struju. Do Marsa i nazad, struja nije nikakav problem. A da ne pričamo da nuklearni reaktor, čak i najmanji, teži stotine tona, više nego ceo ISS. Nukl. baterije šire oko sebe radijaciju nepodnošljivu za čoveka. Mogli bi da je izolujemo, ali opet sa tonama olova. Struja bi dobro došla za jonske motore, ali oni imaju samo veći stepen iskorićšenja nego običan hemijski i jedino omogućava da se malo brže stigne tamo. Ništa spektalularno.

A da se uopšte ode u orbitu samo oko Zemlje, i dalje, stotine tona za par kg. Tu ništa nije unapređeno još od Sputnjika. A ništa nije ni u izgledu.

Ja pokušavam let na Mars da posmatram inženjerski. A pomalo i političko ekonomski. I što više tako posmatram, to sam skeptičniji.

edit: E, ovo sam pisao pre nego sam video prethodni post. Ali priča stoji.

r2d2

January 30, 2009, 02:25:03 pm #55 Last Edit: January 30, 2009, 02:58:44 pm by r2d2
Moze biti da zaista preterujem, samo pokusavam da postavim kockice o eventualno mogucem i nemogucem.Ja sam iskreno bio veoma iznenadjen kada je ta doktorka rekla da je hibernacija vec rutina. Zaista cu je sledecom prilikom detaljnije ispitati o duzini, mada i ja predpostavljam da operacije mogu trajati mozda 12-13 sati sto je zanemarljivo u poredjenju sa potrebnim (nekoliko meseci). A problem je verovatno u budjenju a ne u stanju uspavanosti.
Evo kako ja razmisljam i mastam (opet mozda i naivno).
Medved je jedna od zivotinja koja koristi zimski san da bi opstala zimi 4-5 meseci. I to je jedna vrsta hibernacije. Medved je toplokrvna zivotinja,sisar, biolski i genetski  relativno slican coveku. Svi ti podaci meni dozvoljavaju da malko preterujem i da se nadam da je tehnicki mozda izvodljivo uraditi slicno i sa covekom.   
Sto se tice inzinjerskih mogucnosti takvog poduhvata stalno se pitam: eto mogli smo na mesec i nazad tri puta, ako racunamo i vojne i civilne svemirske stanice mozemo da kazemo da ih je ukupno bilo i do desetak, da li to teorijski znaci da sada u ovom trenutku imamo tehnicke mogucnosti (ali ne i volje) da odemo do marsa spustimo se i vratimo se na zemlju pa makar da za trenutak i zanemarimo bioloske probleme?

Predrag

January 30, 2009, 03:35:10 pm #56 Last Edit: January 30, 2009, 03:42:47 pm by Predrag
QuoteRadijacija je u kosmosu jača nego na Zemlji,


Sinoc je bila emisija o tome na National Geographic. Slozeno je sve to!
Najizlozeniji je vid, pa sve ostalo!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Toma B

Quote from: sale11472 on January 30, 2009, 01:18:43 pm
Quote from: r2d2 on January 29, 2009, 01:38:48 pm
Pa sta je bilo sa onim jadnikom koji je ostao gore na Mir-u kada se raspao Sovjetski Savez. Covek je preziveo toliko dugo bez nekih meni znanih specijalnih problema...

Ništa dobio odlikovanje nastavio da leti i trenutno drži rekord u ljudskom boravku u orbiti.
Serjoža je bio poslednji državljanin SSSR ali nije imao najduži let u komadu uostalom ovde su sve misije na Miru...

Ali zasto je on jadnik? Produzenje misije je dogovoreno jos u vreme Sovjetskog saveza. Sleteo je prvim Sojuzom (Sojuz TM-13) koji se vratio sa MIR-a posle raspada CCCP-a.
Osim toga Sergej Krikaljov i nije jedini poslednji Sovjetski kosmonaut tu je i Aleksandar Volkov. Oba kosmonauta su lansirana iz Sovjetskog saveza a vratili su se u Rusiju. (naravno sleteli su u Kazahstan)...

sale11472

Pa ja nisam ni rekao da je jadnik... mada... kreneš na posao iz jedne države a kad se vratiš sa posla te države nema.... mučenik ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

U svakom slučaju mislim da je hibernacija neophodna za put do Marsa i da treba raditi na tome.Da li je još neko video snimak "Odledjene Škorpije?"

Tražeći sliku sa Mesečeve površine(gde se vidie Zvezde u pozadini) nabasao sam na ovu sliku koju su snimili astronauti u poslednjoj misiji Apolla 17.Pitam se kako su nastali ovi tragovi na tlu ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?