• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde je Nil Armstrong?

Started by Kizza, January 20, 2009, 11:17:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

r2d2

Hm ko god je napravio ovaj trag bio je jaako pijan. Zasto ? Zato sto se vidi rad u fotoshopu, i zato sto ne postoji bice ni u teoriji koje bi bas takav trag ostavljalo na mesecu (izgleda da je dvonozno bice cije su obe noge okrenute na desnu stranu. Samo bice (tamo gde je senka) je providno i ima psa pored sebe koji lebdi (nema nigde tragova psa)  ;D ;D  ;D. Hm ova fotka je za trece oko, osmo cudo ili dvanejsto culo, tako nesto.

Toma B

Quote from: r2d2 on January 31, 2009, 08:21:14 am
...ova fotka je za trece oko, osmo cudo ili dvanejsto culo, tako nesto.

Kamenje koje se kroz prasinu srusilo niz padinu......Sta je tu cudno?

Kizza

Da vrlo je moguće da se kamen skotrljao ali me je r2d2 iznenadio jer sam fotku našao na NASA sajtu!Stvarno je odlično urađen , http://www.apolloarchive.com/apollo_gallery.html, gde imate sve o Apollo misijama.Preporučujem ga svima jer ko ne veruje da su bili tamo brzo će se razuveriti!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

February 01, 2009, 09:40:48 am #63 Last Edit: February 01, 2009, 09:58:38 am by r2d2
Brzoplet zakljucak s moje strane, istina. Naime gornji desni cosak je nekako manje "jasan" nego ostatak slike i tackice oko putanje kamena su mi na prvi pogled izgledale kao da je neko radio :pecatiranje" u foto sopu. Zatim sama neobicna taktetorija kamena koji se ciklicno prekida  takodje me je u zabuni navela da izgleda kao tragovi koje je neko napravio "hodajuci" sto je odmah protumaceno s moje strane kao "nemoguce".

Na slici postoje dva jasna traga jedan dosta stariji i fino popunjen prasinom bez prekida kamena koji je padao. Ta putanja je ravna i homogena, za razliku od ovog jasnijeg gde osim sto povremen duboke brazde s prekidima opisuju i potpuno cik cak putanju najverovatnije zbog same strmine terena koja je sudeci po kraterima veoma veoma strmo i  nepravilno u odnosu na ugao drugog brezuljka sa sredine.  . Naravno to se da zakljuciti samo kada se uzme u obzir tek posle pazljivijeg pregleda i uzimanja u obzir da je slika prikaz brdovitog a ne ravnog dela povrsine meseca.

Sama senka kamena u podnozju kao i sami neobicni tragovi upucuju na to da sam kamen je dosta nepravilan i nesferan, tj da postoji jedan izbocen segment tj -"pipak" koji strci iz njega i to je jedan od razloga neobicne putanje kamena ukoso (tacnije pod uglom od 90) u odnosu na padinu i sve sitne linije  koje su u drugom smeru.

Izvinjavam se Kizi (sta ces mi mladi  ;) smo jos uvek brljivi i brzopleti) ali mi je ujedno i drago da vise ne postoji sumnja cak ni u tragovima o boravku coveka na Mesecu.

Kizza

Ok,opraštam ti :) Fotka je stvarno zanimljiva i zbunjujuća  :o
A evo i za Amera fotka,lasersko ogledalo uz čiju pomoć i dan danas merimo rastojanje do Meseca.Čini mi se da su astronauti u tri misije ostavili tri ogledala!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

 :( :( :(
Hibernacija nije moguca na duze vreme i ono o marsu za sada mozemo komotno da zaboravimo. Dok se rade operacija baj pasa i ostale operacije na srcu u krvotok se ubacuje kiseonik sa jos nekom specijalnom krvnom plazmom (rece neko strucno ime) i to hrani celo telo jer i pluca rade sa valjda 20-30 posto kapaciteta. Problem je sto ta plazma nije dovoljna da uspesno ishranjuje mozak na nesto duze staze, da bi posle budjenja bili sigurni da sve funkcionise. Cak i u americi(tamo gde ima para za naucne radove) za sada nema nista od toga, koliko ona zna.

Na moju noticu o medvedu i zimskom snu, dobio sam odgovor da iako genetski slicni postoji razlika izmedju ljudskog i medvedjeg mozga ( a mi bosanci???  ;)), a druga stvar medved se povremeno budi tj kako ona kaze ne spava konstantno. Kada sam pomenuo Kizzinu skorpiju, dobio sam odgovor da je tu i genetika drugacija, i biloska adaptacija tj mogucnost opstanka u surovim uslovima toplote i hladnoce po kome su ove male zivotinjice poznate (a ekstra sto bi prezivele cak i nuklearnu katastrofu).

I moja zadnja replika u ocaju koji sam pomenu je stanje kome ( poznati slucajevi dugacke kome). Procenat mozdanog ostecenja je ogroman u odnosu na vreme koje protekne(koma je stanje gde sve vitalne i nuzne funkcije kontrole obavlja iskljucivo kicmena mozdina, dok je mozak  na off).

Uh......     ...sta reci izgleda da sam zaboravio koliko smo kao vrsta osetljivi tacnije nas nervni sistem i mozak je prilicno kompleksan pa i samim tim zahteva specijalne uslove i tretman.
:( :( :(

Kizza

Ma naći će se način za hibernaciju!Ima dosta primera za ljude koji su upali u ledenu vodu pa su preživeli!Nisam siguran za posledice ali čini mi se da je to lakše nego da napravimo svemirski brod koji će ići brzinom svetlosti.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Pa da. Morali bi da zaobidjemo zakone fizike da bi dostigli brzinu svetlosti, tako da...
Nema se ni para za to, a i nauka nije jos na takvom nivou da hibernacija zazivi, ako se ti ikad i desi.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

Onda kad sve to znam i nije tesko biti pesimista barem Marsa sto se tice.....!

bear

Quote from: r2d2 on January 30, 2009, 01:47:09 pm
I ako se uzme u obzir da je covek bez tragicnih i smrtnih posledica vec proveo na "Mir-u" 438 dana bez prekida (Put do  marsa barem u jednom pravcu) znaces zasto sam napisao jadnik (neka bude i 400 milisiverta).
Edit : I kao sto rece Sale, Sergej je jos vise boravio na Mir-u i dan danas mu nista ne fali (kolko mi znamo). Mozda bi mogli direktno da ga pitamo putem e.maila kako se oseca  ;).


MIR je bio relativno nisko, unutar zemljinog magnetnog polja/van alenovih pojasa tako da je (sto se tice radijacije) to potpuno druga prica u odnosu na put do Marsa.

Quote from: sale11472 on January 30, 2009, 06:53:30 pm
Pa ja nisam ni rekao da je jadnik... mada... kreneš na posao iz jedne države a kad se vratiš sa posla te države nema.... mučenik ;)


Pih, to mi se desilo bar 2 puta u poslednjih par godina :) :(

sale11472

Quote from: bear on February 03, 2009, 06:39:22 pm
Quote from: sale11472 on January 30, 2009, 06:53:30 pm
Pa ja nisam ni rekao da je jadnik... mada... kreneš na posao iz jedne države a kad se vratiš sa posla te države nema.... mučenik ;)


Pih, to mi se desilo bar 2 puta u poslednjih par godina :) :(


MUUUUUČENIIIIIK!!!!!!!  :P :P :P ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: bear on February 03, 2009, 06:39:22 pm

MIR je bio relativno nisko, unutar zemljinog magnetnog polja/van alenovih pojasa tako da je (sto se tice radijacije) to potpuno druga prica u odnosu na put do Marsa.



Mislim da su uslovi niske gravitacije mnogo veći problem od radijacije no i jedno i drugo se da rešiti barem teoretski sa već postojećom naukom ... samo pare fale (u krajnjoj instanci)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bear

Quote from: sale11472 on February 04, 2009, 04:01:15 pm
Mislim da su uslovi niske gravitacije mnogo veći problem od radijacije no i jedno i drugo se da rešiti barem teoretski sa već postojećom naukom ... samo pare fale (u krajnjoj instanci)


Uticaj niske gravitacije je studirana do besvesti (a i dalje se studira) i znamo koje su posledice i stoga kako mozemo da se izborimo sa istima. Sa druge strane, iskustva sa uticajem dugotrajne radijacije na ljudsko telo van magnetnog polja zemlje su minimalna (zapravo, jedino su Apolo misije isle van pojasa, a i one na svega par dana). A sto se tice para, nije to bas tako jednostavno, barem u smislu da je danasnjom tehnologijom otici na Mars otprilike kao preveslati Pacifik u kanuu. Da, znamo koncepte, ali treba istrazivanja i inzenjeringa u razmerama koje planeta jos nije videla da se tako nesto uradi u roku od 30tak godina.

sale11472

Quote from: bear on February 07, 2009, 01:14:29 am
A sto se tice para, nije to bas tako jednostavno, barem u smislu da je danasnjom tehnologijom otici na Mars otprilike kao preveslati Pacifik u kanuu.


Pa nisam ni rekao da je jednostavno pare je najteže namaći baš za prave stvari ;)

Nego šta ti je trebalo da pominješ kanue i Pacifik ???
Polinežani to radiše vekovima (uz malu pomoć jednostavnih jedara ali mahom veslima) verovatno si mislio na Velikog Belog Čoveka koji to još nije izveo ...  :P Dakle IDEMO NA MARS  ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Opet malo googlijanja:
"Except for the Apollo missions, NASA's manned spaceflight missions have stayed well below the altitude of the Van Allen belts. However, a part of the inner Van Allen belt dips down to about 200 km into the upper region of the atmosphere over the southern Atlantic Ocean off the coast of Brazil. This region is known as the South Atlantic Anomaly. The dip results from the fact that the magnetic axis of the Earth is tilted approximately 11 degrees from the spin axis, and the center of the magnetic field is offset from the geographical center of the Earth by 280 miles. The largest fraction of the radiation exposure received during spaceflight missions has resulted from passage through the South Atlantic Anomaly. Low inclination flights typically traverse a portion of the South Atlantic Anomaly six or seven times a day." .....
......Except for the Apollo missions to the Moon, NASA's manned spaceflight missions have taken place within the cocoon of the Earth's magnetosphere. Between the Apollo 16 and 17 missions, one of the largest solar proton events ever recorded occurred, and it produced radiation levels of sufficient energy for the astronauts outside of the Earth's magnetosphere to absorb lethal doses within 10 hours after the start of the event. It is indeed fortunate that the timing of this event did not coincide with one of the Apollo missions. As NASA ponders the feasibility of sending manned spaceflight missions back to the Moon or to other planets, radiation protection for crew members remains one of the key technological issues which must be resolved."
------------------------------------------------------------------------
Nadjoh da malo talijani Italian Space Agency(ASI) u saradnji sa nasom ekperimentisu na zadatu temu ali nema jos uvek zvanicnih rezultata.
------------------------------------------------------------------------
Odbaceno je i da je Van Alenov pojas imao poguban uticaj. Svemirski brod brzo prodje kroz njega, a astronauti su bili zasticeni od jonizujuceg zracenja metalnom ljuskom samog broda. Navodi se da je i Dzejms van Alen, (naucnik koji je otkrio ove pojaseve), odbacio mogucnost da je snaga njihovog zracenja tolika da je bila opasna po zdravlje astronauta.
-----------------------------------------------------------------------------------------


Zanimljivo je da i ne nadjoh neke konkretne detalje podatke o  stetnosti po ljudsko telo van (Van) Alenovih pojasa mada sam izgubio par sati lutajuci. Sam Alen na kraju jednog clanaka (od skoro 96 ili tako neka godina) tvrdi da jedini motiv za odlazka na mesec ili mars moze biti jedino opravdan avanturom kao razlogom za takvim poduhvatom iz njegove tacke gledista. :( .Naravno nadjoh o stetnosti solarnih vetrova kosmickih zraka itd itd ali ne i konkrektne podatke o samom sigurnom uticaju na ljudski organizam. Ako neko nadje nesto dodatno nek ostavi link intresuju me brojke, a ne pausalno pominjanje da zracenje moze uticati na genetsku strukturu i izazvati tumor ili rak, izbijajuci elektrone iz same dnk.