• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde je Nil Armstrong?

Started by Kizza, January 20, 2009, 11:17:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

bear

Quote from: sale11472 on February 07, 2009, 01:44:48 am
Nego šta ti je trebalo da pominješ kanue i Pacifik ???
Polinežani to radiše vekovima (uz malu pomoć jednostavnih jedara ali mahom veslima)


To i jeste poenta (uz malu omasku da jedra tj. vetar jesu kamen temeljac svih polinezanskih putovanja/istrazivanja).

Polinezanski ekvivalent u svemiru ne postoji (jos). Ljudi, koji zive izmedju te dve tacke (Zemlje i Marsa, kao izmedju Americkih kontinenata i Azije/Australije), koji poznaju okean (=svemir) kao svoj dlan, tacno znaju kakve ih opasnosti vrebaju i gde, sta treba raditi, kada i kako. Da mi znamo o interplanetarnim putovanjima onoliko koliko polinezani znaju o pacifiku, *mogli* bismo se otisnuti danasnjom tehnologijom za Mars (kao kanuom preko pacifika, makar bez jedara). To je ono sto neki misle kada kazu 'teoretski, moguce je to uraditi i danasnjom tehnologijom'. Medjutim, mi bukvalno nemamo nikakvog iskustva o interplanetarnim letovima sa posadom, te covecanstvo, sto se tice svemira, po tvojoj klasifikaciji, imam ulogu Velikog Belog Coveka.

bear

Quote from: r2d2 on February 07, 2009, 09:32:10 am
Zanimljivo je da i ne nadjoh neke konkretne detalje podatke o  stetnosti po ljudsko telo van (Van) Alenovih pojasa mada gledista. :( .Naravno nadjoh o stetnosti solarnih vetrova kosmickih zraka itd itd ali ne i konkrektne podatke o samom sigurnom uticaju na ljudski organizam. Ako neko nadje nesto dodatno nek ostavi link intresuju me brojke, a ne pausalno pominjanje da zracenje moze uticati na genetsku strukturu i izazvati tumor ili rak, izbijajuci elektrone iz same dnk.


O tome pricam, nema podataka o tome jer ne postoje ljudi (ni sisari ni bube ni bilo sta zivo) sto je, van Zemaljske orbite, bilo godinama izlozeno uticajima kosmickog zracenja, solarnog vetra (a pogotovo uticajima tokom solarnih oluja, erupcija), etc, etc. To sto pises je sustina - znamo da zracenje generalno steti ljudskom organizmu, ali samo nagadjamo kolika je realna opasnost, a ne mozes poslati misiju tog kalibra sa 'valjda im se nista nece desiti'.

QuoteSam Alen na kraju jednog clanaka (od skoro 96 ili tako neka godina) tvrdi da jedini motiv za odlazka na mesec ili mars moze biti jedino opravdan avanturom kao razlogom za takvim poduhvatom iz njegove tacke gledista.


Pa i jeste u pravu covek. Realno (naucno, osim u smislu upravo ljudsko-medicinskih istrazivanja), maltene je besmisleno slati ljude tamo. Napredak tehnologije cini nase licno prisustvo sve suvisnijim i to je trend koji je sve jaci i minimalne su sanse da ce se promeniti.



Kizza

Zanimljivo razmišljanje!Da li bi smo mogli da izvučemo neke pouke sa misija Vojager,Casini,Fenix....?Ti roboti manje više rade odlično i pored dugog boravka u Svemiru.U svakom slučaju neće se moći eksperimentisati sa slanjem životinja već se mora ići na "sigurno"!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: bear on February 07, 2009, 03:21:05 pm
To i jeste poenta (uz malu omasku da jedra tj. vetar jesu kamen temeljac svih polinezanskih putovanja/istrazivanja).


Jedra čine kamen temeljac polinezijskih putovanja samo u očima belih antropologa kojima nikako ne ulazi u glavu da bi se na vesla moglo ići po okeanu ali kao što je i vikinzima jedro bilo samo pomoćno sredstvo tako je isto bilo i polinežanima....

Naravno da mi nemamo iskustva sa ljudskim interplanetarnim letovima ali nismo imali ni iskustva sa atmosferskim letovima, još manje sa orbitalnim, da ne pominjem let na Mesec....... isto kao i mi sada ni stari Polinežani nisu imali ama baš nikakvog iskustva sa prekookeanskim plovidbama sve dok se nisu otisnuli na pučinu.....

Poenta je da dok nešto ne uradi sa time nećeš imati iskustva i da se kroz istoriju čekalo da se prvo stekne iskustvo pa da se nešto uradi i dalje bismo sedeli u pećinama i strepeli da li će medved da se vrati kući....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bear

Quote from: Kizza on February 07, 2009, 03:48:27 pm
Zanimljivo razmišljanje!Da li bi smo mogli da izvučemo neke pouke sa misija Vojager,Casini,Fenix....?Ti roboti manje više rade odlično i pored dugog boravka u Svemiru.U svakom slučaju neće se moći eksperimentisati sa slanjem životinja već se mora ići na "sigurno"!


Nazalost nista ne moze zameniti 'pravu stvar'. :( Deep space misije naravno pomazu u dobijanju informacija sa cim se mozemo susresti, ali to ne govori kako ce to uticati na ljude. Najblize sto mozemo zasad jeste da se na Zemlji pod vestackim uslovima proizvedu zracenja slicnog sastava i onda istrazivati makar do nivoa da mozemo da napravimo neku duzu misiju do neke od blizih L tacaka radi validacije.

bear

Quote from: sale11472 on February 07, 2009, 03:55:46 pm
Jedra čine kamen temeljac polinezijskih putovanja samo u očima belih antropologa kojima nikako ne ulazi u glavu da bi se na


To je bila samo analogija. Ne moras da pravis rasno-antroposociolosko pitanje od te analogije ako je smatras pogresnom :)

Quotejoš manje sa orbitalnim, da ne pominjem let na Mesec....... isto kao i mi sada ni stari Polinežani nisu imali ama baš nikakvog iskustva sa prekookeanskim plovidbama sve dok se nisu otisnuli na pučinu.....


Nesto mi govori da ta legendarna putovanja od vise hiljada kilometara nisu nacinili oni koji su se prvi otisli i da njima ne bi bila ukinuta dalja putovanja u slucaju da se neki moreplovac ne vrati. Elem...

QuotePoenta je da dok nešto ne uradi sa time nećeš imati iskustva i da se kroz istoriju čekalo da se prvo stekne iskustvo pa da se nešto uradi i dalje bismo sedeli u pećinama i strepeli da li će medved da se vrati kući....


Verovatno se ne izrazavam dovoljno razumljivo. Ti si ustvrdio da fale samo pare, na sta sam ja rekao

QuoteDa, znamo koncepte, ali treba istrazivanja i inzenjeringa u razmerama koje planeta jos nije videla da se tako nesto uradi u roku od 30tak godina.


Sad, ne znam sta ocekujes, da nekome samo fali VISA kartica da ode u radnju i kupi raketu do Marsa, montira je za vikend, pritisne dugme za lansiranje i to je to ?

sale11472

Quote from: bear on February 07, 2009, 04:37:16 pm
Sad, ne znam sta ocekujes, da nekome samo fali VISA kartica da ode u radnju i kupi raketu do Marsa, montira je za vikend, pritisne dugme za lansiranje i to je to ?


De de sad karikiraš bez potrebe.... moja konstatcija da samo pare fale (mada sam napomenuo u krajnjoj instanci) se sigurno ne odnosi na tebe i mene sa Visa karticom i kupovinom rakete  u Tempu.... ali daj npr NASA-i para kolko se spaljuje u Iraku i eto nas na Marsu relativno brzo BTW mislim da su neki marinci iz Afganistana izrazili dobru volju da odu u jednosmernu misiju na Mars pa bi se i (ludih) dobrovoljaca našlo na istom izvoru  ;D
Ili kraće inžinjering i istraživanja koje pominješ zavise upravo od para koje ja pominjem ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Da li je tačno da ako oko Svemirskog broda napravimo magnetno polje imamo i zaštitu od zračenja?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Tacno je. Nezgodacije je sto

a) magnetno polje trosi povecu kolicinu energije, prakticno je izvodljivo IMO samo ako je izvor energije nuklearni reaktor. A onda ti pak treba zastita od zracenja nuklearnog reaktora... Kvaka 22 :)
b) u pitanju je aktivna zastita, tj. ako nesto crkne, ostao si bez zastite
c) ometace navigacione i komunikacione sisteme

bear

Quote from: sale11472 on February 07, 2009, 05:50:22 pm
ne odnosi na tebe i mene sa Visa karticom i kupovinom rakete  u Tempu.... ali daj npr NASA-i para kolko se spaljuje u Iraku i eto nas na Marsu relativno brzo


Znas i sam da je to pitanje politike i za to ne treba ici do Iraka... Mi (=Srbija) cemo samo ove godine potrositi ravno 500 miliona dolara na Kosovo (pored 'normalnog' vojnog budzeta od milijardu) a nismo uspeli ni jednu limenku da posaljemo u svemir.

QuoteBTW mislim da su neki marinci iz Afganistana izrazili dobru volju da odu u jednosmernu misiju na Mars pa bi se i (ludih) dobrovoljaca našlo na istom izvoru  ;D
Ili kraće inžinjering i istraživanja koje pominješ zavise upravo od para koje ja pominjem ;)


Nije u pitanju manjak dobrovoljaca, vec, kao i kod pomenute vojske, porodica i javnog mnjenja koje ce reagovati ako doticni dobrovoljac pandrkne. Zato tako svi (i vojska i NASA) voledu robotizovane stvari jer za njima niko ne place, sem mozda inzenjera koji ih napravise :)

A sto se tice vremena, mislim da nije moguce preterano smanjiti vreme, jednostavno je broj ljudi i dostupnost potrebnih materijala i tehnologija ogranicen, R&D je klasicni primer gde se manifestuje pravilo opadajuceg dobitka ili kako se vec prevodi 'diminishing returns'. Zato se vec sada vidi da su sve te predikcije koje su davane proteklih godina neostvarive - i rusi i amerikaci i evropljani su objavljivali datume pre 2020, ali nista od toga.


r2d2

February 08, 2009, 09:33:24 am #85 Last Edit: February 08, 2009, 09:47:52 am by r2d2
Ma zamisli neku nedajboze kataklizmu i scenarijo gde opstanak na zemlji zavisi jedino od puta na Mars...
U roku od godinu dana bi prva raketa bi bila sposobna da 100% uspesno krene put marsa.Svi problemi bi se resili namah. :)

Motivi za slanje :

Politicki...............(medjublokovski hladni rat) najgluplji i najefikasniji motiv.
Vojni ..................srecom slabo zastupljen ali bi po potrebi odmah izbio na prvo mesto. Do sada je uglavnom sve vezano za spijunazu tako da i on pada u vodu, mada sam siguran 100% da ce postojati i vojna baza na marsu(ekseprimenti nova oruzja daleko od ociju javnosti, nepostajanje pravnih zakona i zackoljica itd itd itd))
Naucni.................za nas mozda najvazniji ali tek treci u hijarahiji motiva.
Egzistencijalni........Tek pomalo razmisljamo, ali i to je dovoljno ponekad: da nas je mnogo, i treba nam prostora, da smo skoro sve vazne resurse potosili ili imamo svest da pojedini resursi nisu obnovljivi, a zaista volimo kao vrsta da se sirimo, tu nema dileme.
Kataklizmicni..........Pa necemo bas vecno kao vrsta moci da boravimo na ovoj planeti. Ne kazem da je to u ovom trenutku bitan motiv, ali nesumljivo da postoji i da nam se pomalko i zuri (gledajuci na duge staze)
Ekonomski..............Seoski turizam je bila grana koja obecava, i ako bi proradili na ono sto zovu komercijala ovaj momenat kombinovan sa drugim moze dosta ubrzati put ka marsu.
Ljudski.................E taj ne treba da zanemarujemo jer covek je radoznalo bice, sto bi rek`o Zan Luk Pikar, i to nam je u genima upisano, pa makar i nemali para, ni volje, cinjenica je da ovom planetom upravljaju politicari koji su taj ljudki poriv usled laktanja do zasluzene pozicije malko potisnuli.

r2d2

Quotec) ometace navigacione i komunikacione sisteme

Komunikacija i navigacija ne moraju biti u magnetnom polju?  prosto mogu ispred modula sa ljudskom posadaom ili iza ili kako vec, jer nema porebe za aerodinamikom kao na zemlji?

sale11472

Quote from: bear on February 08, 2009, 01:37:44 am
Zato se vec sada vidi da su sve te predikcije koje su davane proteklih godina neostvarive - i rusi i amerikaci i evropljani su objavljivali datume pre 2020, ali nista od toga.


Eh a dali su te predikcije ispratili finansijski sa barem delićem onoga što se troši na gluposti .....
Naravno da nisu pa ćemo sad da čekamo ko zna koliko i na neku novu robotizovanu misiju na Mars....
Uostalom Kenedi je rekao "Idemo na Mesec", dao pare i eto ih za 8 godina na Mesecu.. Buš je rekao "Idemo na Mesec i Mars" i nije dao pare nego su im skresali budžet i ićiće ko zna kada...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

Nije me bilo duže vreme, skijanje...

Vidim da se polako slažemo da smo veoma daleko od leta na Mars. U stvari, daleko smo od tehničkih rešenja koja će čoveka bezbedno dovesti do Marsa i nazad. Neki problemi mogu da se reše. Nedostatak gravitacije, recimo, možemo rešiti nateravši letelicu da se rotira, ali rešenja nekih problema se i ne naziru. Radijacija npr. Neka rešenja postoje samo u glavama inžinjera (magnetno polje oko letelice). Recimo reaktor na par km od glavne letelice a povezan kabelom sa letelicom. Ali to mora da se napravi, zatim da se isproba, pa možda ne uspe, pa da se proba neka druga ideja, pa možda i to ne uspe, a možda i uspe... milijarde USD, rezultat neizvestan. Let na Mars je jedan projekat koji mora da se počne od nule. A kada nešto tako počnete od nule, ne znate dokle će vas dovesti. Veliki delovi programa postoje samo teoretski. Da bi se objektivno sagledali, moraju se započeti. A još nisu ni započeti. Niko normalan neće poslati čoveka u nečemu netestiranom na toliki put. A da bi nešto testirali, mora se projektovati, napraviti, poslati da leti, da ode tamo, sleti, vrati se nazad...  ...ništa se još nije vratilo sa Marsa. Treba prvo to probati. A proba nije ni u planu. Već rekoh, pokušavam to da posmatram realno, inženjerski.

Ali najveći problem bi bila cena misije. Ona bi zahtevala zanemarivanje svih ostalih, možda i važnijih i korisnijih projekata. James Web teleskop je malo odložen?!? Podmornica za okean Evrope nije ni u planu (mene to više zanima od čoveka na Marsu), svetska ekonomska kriza koči neke stvari za koje mi u Srbiji ne znamo ni da postoje... Kao što je Space Shuttle po priznanju NASA žestoko osakatio ceo svemirski program SAD-a, i let na Mars bi mogao postati rupa bez dna koja bi progutala ogroman budžet, a zatim, koju deceniju posle početka (i gutanja ogromnog budžeta) jednostavnom političkom odlukom obustavljen. A to je najgora moguća opcija. Tipičan primer takvog promašaja je Space Shutle. Amerima je bilo bolje da su već razvijeni Saturn V nastavili da koriste kao osnovni nosač njihovog svemirskog prorama. Bila je to veoma dobra raketa. Ali ne, hteli su raketoplan. I zjbali su se. I stukli pare dovoljne za bazu na Mesecu, i nekoliko Hajgensa, Spirita i Oportjunitija zajedno. I tragično izgubili mnogo ljudi. SS je ispao mnogo komplikovaniji nego što su zamišljali. Isto može da se desi i sa letelicom za Mars. Da postane bure bez dna.

Slažem se sa Van Alenom. To bi bila samo avantura toliko skupa da je pitanje treba li nam.

Spasavanje ljudske vrste od kataklizme selidbom na Mars?!? Dok se leti hemijskim raketama, spasavanje ljudske vrste odlaskom na Mars je utopija. Tamo se ne može opstati bez podrške sa Zemlje. Zaboravimo to za sada.

Ako jednog dana provele nešto stvarno revolucionarno.. ..recimo, provale gravitaciju pa naprave "kutiju" koja će moći da napusti površinu Zemlje pa po komandama iznutra u roku od par dana ili nedelja, pa neka bude i meseci skakuće od planete do planete u našem Sunčevom sistemu... ...e to bi bilo nešto. Tada bi smo mogli reći, evo nas, osvajamo svemir. Ali ovako, samo ga ispipavamo. Ali pipanje je daleko od xxxxxx. ;) (Sorry zbog izraza pod iksevima)

r2d2

QuoteNedostatak gravitacije, recimo, možemo rešiti nateravši letelicu da se rotira, ali rešenja nekih problema se i ne naziru

Negde sam procitao (verovatno ovde na AM-u) da mikrogravitacija nastal rotiranjem svemirskih stanica i volzila  nije bas najsrecnije resenje za svemir jer uglovi takve gravitacije su "zavijeni" i apsolutno neprakticni za ljuska bica.Ako gresim nek me neko vec ispravi.

Vidim nasta ciljas kada pricas o hemijskom pogonu i parama. Dovoljno da se setim silne strepnje o uspehu spustanja Feniksa, i ostalim misijam koje nisu bile uspesne kao Feniks. Da li gresim da odredjenu nadu nam moze pruziti eksperiment u Cern-u, i eventualna otkrica nove fizike (ipak je sve povezano sa gravitacijom (tacnije prva i druga kosmicka brzina) i ona je glavni krivac naseg zatocenistva)?
Nekako mi se cini da se buducnost linije naucnih otkrica ipak ne mogu tako lako predvideti!

Sto mi pak daje umerenu nadu.