• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde je Nil Armstrong?

Started by Kizza, January 20, 2009, 11:17:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Predrag

QuoteČini mi se da Kineske rakete imaju najbolje iskorišćenje gorivo-težina a da je sastav goriva velika tajna!


Odakle ti to?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Nekad sam negde pročitao ali gde?Tražim........
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Brate, Kinezi još uvek prave MiG 21 po licenci, ne bi me iznenadilo da su klonirali Proton i Energiju a da je gorivo ukradeno iz Rusije

bear

Quote from: NShappy on February 12, 2009, 03:12:22 pm
Ne znam baš to za iskorišćenost raketnog goriva. Da li se baš 90% energije iskorišćene za sagorevanje pretvori u kretanje? Iza raketnog motora ostaje jako mnogo neiskorićene toplote...


Efikasnost je naravno daleko manja pri malim brzinama, ali kada 'nagari' onda je stvarno efikasno. Jedina pomoc bi bila da se 'nekako' ubrza raketla na bar 5-6 maha i da onda krene hemija, ali cak i to bi bio dobitak koji bi max udvostrucio koristan teret...

PS Hm, Wikipedija kaze 70% (mozda je onih 90% malo ruske propagande :) ), makar ne pise za koju brzinu i visinu (atm. pritisak) posto to nije svejedno, ali u svakom slucaju su daleko daleko blize limitu neko motori SUS.

bear

Quote from: Kizza on February 12, 2009, 07:43:02 pm
Čini mi se da Kineske rakete imaju najbolje iskorišćenje gorivo-težina a da je sastav goriva velika tajna!


Sastav goriva je dosta tesko tajiti, dovoljno je neko da uperi neki spektrometar u izduvne gasove i po onome sta je u izduvnim gasovima nije bas toliko tesko pogoditi sta je gorivo. A i nije bas tako lako 'sakriti' po 400 tona necega :) Salu na stranu prilicno je uobicajeno napisati sta se koristi kao gorivo u specifikacijama, a AFAIK u efikasnosti raketnih motora prednjace Rusi.

sale11472

Quote from: Yagodinac on February 12, 2009, 10:17:44 pm
Brate, Kinezi još uvek prave MiG 21 po licenci, ne bi me iznenadilo da su klonirali Proton i Energiju a da je gorivo ukradeno iz Rusije


Pa sad nisam baš siguran da su morali bilo šta da kradu od Rusa.... kako li samo Ameri umeju da se samoupucaju  u nogu  ;D

Inače ako ćemo da offtopicujemo Kinezi po licenci prave i SU27 ada ne pominjem da je i to sokoćalo na kome čukamo ove tekstove isto tako napravljeno u Kini takođe i spravice kroz koje bacamo pogled ka zvezdama itd itd itd...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

Kada već oftopikujemo, Kinezi su jako slabi u razvijanju nečega. Možda se sve pravi kod njih, ali razvoj skoro svega je uglavnom u razvijenim zemljama. Džaba Kinezima fabrike za sve i svašta, kada recimo Bayer drži bazu za proizvodnju većine svetske plastike. Znači ono, glavne mikrokomponente koje plastici daju određene osobine. Ili, u LCD monitorima se nalazi neki tečni kristal. Koliko se sećam, tečni kristal za sve svetske monitore i displeje proizvodi jedna firma. Možda sada i više njih, ali ni jedan nije kineska.

Možda Kinezi sada sklapaju sve i svašta, ali da ih odseku i uskrate im te bazne tehnologije, ostali bi bez svega.

bear

Quote from: sale11472 on February 13, 2009, 08:45:48 am
Pa sad nisam baš siguran da su morali bilo šta da kradu od Rusa.... kako li samo Ameri umeju da se samoupucaju  u nogu  ;D


Samoupucavanje u nogu je bio omiljeni hobi u to vreme. Zato je Koroljev proveo godinu dana u gulagu vadecu rudu te ostao bez zuba i pokojeg bubrega... Ista prica i sa nemackim nuklearnim programom i 14 (!) nobelovaca (i njihovih asistenata) koje su oterali nacisti. Malo ko se nije u nekom momentu upucao u nogu sto se tice naucnog razvoja, a mi u zemlji Srbiji  se sto se tice obrazovanja i nauke kontinualno samoupucavamo u nogu vec skoro 20 godina.

sale11472

Quote from: bear on February 14, 2009, 07:24:25 pm

... a mi u zemlji Srbiji  se sto se tice obrazovanja i nauke kontinualno samoupucavamo u nogu vec skoro 20 godina.


Pa ne bih se složio .... ipak se u Srbiji cilja mnogo više (od noge) ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

February 15, 2009, 08:06:53 am #129 Last Edit: February 15, 2009, 08:16:10 am by r2d2
Kada je rec o off-topicu, moderni Kinezi nista revolucionarno ne donesose svetu osim jeftinoce i nazovi udobnosti. Kad bi se svet delio na stare Grke i Rimljane oni bi siguno bili Rimljani,tehnoloski plagijati pragmaticni i bez novih ideja i inovacija. To sto na novim Intel procesorima pise made in China (zato ih i ne kupujemo ;)), znaci da je korporacija pronasla nacin da jos malo ustedi a ne da su Kinezi "mikroprocesorsko" mudri. Sto se tice njihovog svemirskog programa, radujem se, i navijam za njih, ali ne ocekujem da ce oni da izmisle novi pogon, vec eventualno da redukuju stari, sto opet i nije tako lose.
A sto se tice pucanja u nogu(e) mislim da je nauka vekovima u svim uredjenjima bila talac drugim strujama, pa je opet napredovala, za razliku od mnogih "sistema".

Kizza

Slažem se ovo za Srbiju!I sam imam lična,loša,iskustva sa patentom a to je za priču "Verovali ili ne".Ne znam zašto je to tako?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ


Kizza

Valjda će se obratiti javnosti na tridesetogodisnjicu posete Mesecu  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Pa koliko se dugo nije pojavio javno?

Kizza

Stvarno ne znam i to me nervira jer u svakoj emisji o Apollu 11 ima Baza Oldrina!Mislim da sam nekad ranije gledao i Majkla Kolinsa ali od kako su bili u Beogradu nisam video čak ni jedan intervju od Nila....
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?