• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Munje na drugim planetama?

Started by Sich, April 19, 2004, 08:57:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Na kojim sve planeta je moguce elektricno praznjenje?  :huh:

Kasini je nedavno snimio munje na Jupiteru, a na Saturnu je su vec munje upecane ranije.

A sta je sa ostalim planetama?

Na Uranu i Neptunu bi trabalo da postoje, posto imaju slicnu strukturu atmosfere kao i Jupiter i Saturn.
Venera takodje bi trebalo imati munje, medjutim da li su uhvacene do sad?

Mars je malo problematican, verovatno nema, ali nekad se formiraju njegovi mali oblaci, a da li bi mozda pescane oluje mogle da izazovu munje?

Merkur i Pluton otpadaju iz vrlo jednostavnog razloga :)

Mozda je moguce da i neki sateliti mogu da "zasvetle". Recimo Titan ima dobre predispozicije. Ne pada mi na pamet jos nijedan drugi satelit.. Jel' bi neki mogao da prodje?  :huh:  
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 Za Mars nesto ne verujem, a za ove ostale se slazem sa tobom! Titan je tu moj favorit sto se tice setelita! :rolleyes:  

Maxscope

 Ja ne znam.
Verujem da na Uranu nema munja jer da ima to bismo sigurno saznali.
Sa obzirom da u atmosferi Urana ima i kiseonika i metana koji u pravoj srazmeri cine praskavi plin, zar u slucaju munje ne bi onda cela atmosfera eksplodirala.......?

P.S.
Nadam se da ste ovo shvatili kao salu.



Coole

QUOTE (Sich @ 19. Apr. 2004., 20:55)
Merkur i Pluton otpadaju iz vrlo jednostavnog razloga :) [/quote]
Ako je taj jednostavan razlog nepostojanje atmosfere, onda je, sto se tice Merkura, tacno. Ali i Pluton ima atmosferu koja na povrsini planete pravi pritisak od nekoliko mikrobara. :huh:  

Coole

 Da li ste zaboravili na Io?
Ovo sto sledi je deo teksta koji sam nasao na sajtu AM:
"Io prolazi kroz linije sila Jupiterovog magnetnog polja brzinom od 57 km/s. Interakcija jonosfere sa pokretnim poljem stvara naponsku razliku od 600000 V, tako da izmedju satelita i planete postoji strujna cev u kojoj jacina struje moze da dostigne i citavih 5000000 A (da, da, pet miliona), a provodnu sredinu stvaraju naelektrisane cestice u magnetosferi planete."

Inace, meni je Io jedan od najzanimljivijih nebeskih tela, zbog torusa koji stvara oko Jupitera, vulkanskih aktivnosti...

Zanimljivo, a?

B)  

Sich

QUOTE (Coole @ 23. Apr. 2004., 22:22)
QUOTE (Sich @ 19. Apr. 2004., 20:55)
Merkur i Pluton otpadaju iz vrlo jednostavnog razloga :) [/quote]
Ako je taj jednostavan razlog nepostojanje atmosfere, onda je, sto se tice Merkura, tacno. Ali i Pluton ima atmosferu koja na povrsini planete pravi pritisak od nekoliko mikrobara. :huh: [/quote]
Da, ali tu ipak ne moze da dodje do el. praznjenja. Mi jako malo znamo o njegovoj atmosferi ali znamo da tamo nema tolike razlike u potencijalu za nastanak munja
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter