• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

wanted help for zenit

Started by Yagodinac, February 04, 2009, 09:57:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ne sumnjam da ovde ima dovoljno stručnih ljudi da mi odgovore na ova (početnička) pitanja.
Sem par nebitnih digitalaca imam i Zenit 11 pa bih ga aktivirao u svrhe astrofotografije. U pregovorima sam oko nabavke 800 ASA filmova pa mislim da to neće biti problem. Problem je što ne znam kako se podešavaju ostali parametri, npr desni točkić u sredini (ide od B do 500) ili levi točkić koji pomera providnu skalu.
Takođe mi nisu jasni parametri na objektivu, prva skala gledano od napred je naravno fokus. Druga, zelena ide +16 do -16 i stoji fiksno, treća unazad se kreće 2 do 16 i ravna se prema zelenoj. Kako to da podesim za dugu ekspoziciju u astrofotografiji?
Inače me raduje što kod Zenita ne treba bulb tj okidač može da se zakoči neograničeno dugo što uz malo balansiranja sa zamračivanjem vidnog polja na početku i kraju može da se anulira. Siguran sam da mnogo ljudi kod nas poseduju ovaj aparat pa dok se svi ne dočepamo EOSa moglo bi da bude zabavno.
Samo još da kažem da vodim posle Letenke na pivo svakog ko mi ovo razjasni  8)
Evo i sotone:




Ljubo

February 05, 2009, 12:12:05 am #1 Last Edit: February 05, 2009, 12:29:41 am by Ljubo
http://www.commiecameras.com/sov/35mmsinglelensreflexcameras/cameras/zenit/manuals.htm

To za početak, ako ti nije problem english, ima tu i za objektiv i za tijelo.
Lijevu skalu na paratu zaboravi, ne treba ti za bulb - to je svjetlomjer.
Zelenu skalu na objektivu ne gledaš, kad se već ravna prema onoj od 2 do 16 pa tu drugu (aparatu najbližu skalu) podešavaj na 2,8 do 4 za deep-sky (radi se o otvoru blende). Koliko vidim radi se o objektivu 44 mm, ili se varam? A u svakom slučaju, za ekspozicije duže od 15 sekundi njime trebaš i praćenje prividnog dnevnog obrtanja neba.

Pazi samo ako budeš išao manualno zatvarenje i otvaranje - treba izbjeći svako drmusanje, pa i ono najmanje.
Ipak, zašto bi to radio, ne vidim, kad već imaš B (Bulb)? Vjerovatno nemaš okidač (ili šta već), ali on ti je u SLR astrofotografiji  nezaobilazan dio opreme.

Toma B

Quote from: Yagodinac on February 04, 2009, 09:57:15 pm
Samo još da kažem da vodim posle Letenke na pivo svakog ko mi ovo razjasni  8)


Evo ja cu ti objasniti kad dodjes na Letenku.... :P
Ti samo donesi pivo i aparat....Sta ce ti 800 ASA film kad ne znas kako da podesis expoziciju i otvor?
Inace taj film ima mnogo jace izrazenu zrnastu strukturu u odnosu na recimo 100 ASA. To ces primetiti na snimcima (verovatno).
Inace imam dugogodisnje iskustvo sa Zenitima....jednom sam cak probao slikati Mesec kroz teleskop i nije tako lose ispalo. To je dakako bilo u praistoriji pre kompjutera, cak i pre skeniranja negativa.....eh kad se setim.....npr. kako cika fotografu nije bilo jasno kako sam mogao uslikati Mesec da bude tako "blizu".

Sta ti u stvari hoces da uslikas sa tim aparatom i tim 800 ASA filmom?

Yagodinac

Ok, probao sam Orionovu maglinu Canonom A560 na 15sec ekspozicije i...
Motor malo kasni, atmosfera standardno zeza a aparat... Nemam pojma. Da, duvao je i vetar pa su zvezde bile izlomljene crtice. Elem, fora je u tome što su sve to sitnice koje se daju rešiti.
Problem je u ograničenoj dužini ekspozicije od 15sec. Bolje je staviti manji ISO i dužu ekspoziciju nego raditi kao ja što sam na 1600ISO pa ne dobiti ništa.
Zenita bih za pigyback a ako to ide kako treba možda i na okular za neke npr galaksijice. Za mesec i planete on tu nema šta da traži...
Inače znao sam sve da podesim na njemu ali u osnovnoj a to beše pre 15g.
Koje ćete pivo? Ja ne bih Jagodinsko.

Yagodinac

Još nešto Ljubo, naravno da nemam žičani okidač ali to treba pitati Ruse koji su to uvalili ćaletu. Kad pritisneš okidač i rotiraš ga ulevo on ostane zakočen a onda skloniš poklopac sa njutna ili objektiva, zavisi da li je pigyback ili kroz okular. Ovo služi da ne bi ostale zabeležene vibracije koje kod mene traju 3-6 sekundi, zavisi od uvećanja. Kad završavaš snimanje uradiš isto, zakloniš ga pa otkočiš okidač.
Ako vi kažete momci da ne uzimam 800 ASA ja neću...

Ljubo

Bilo je u Sky and Telescope napisano prije 5-6 godina vrlo povoljno za Fuji 800 ASA (dobra osjetljivost u crvenom području, solidna zrnatost filma i prihvatljiv nivo detalja na maglinama).
Ipak, za finu obradu će ti trebati i skener, a to još kad se prebaci u komp uvijek otežava stvar, dok se podese svi parametri i opet ne izgleda nikad kao original.

Bolje je možda ipak da probaš stekiranje više slika sjajnijih objekata kao što su Mjesec, M42, M31 tim digitalcem dok ne nabaviš neki DSLR.
Moraš pri tom voditi računa na to praćenje (da bude što bolje) - ono je krucijalno u astrofoto!

sale11472

Pa nisam siguran da bi ti 800 ASA previše značilo naime osetljivosti filma se menre na kraćim ekspozicijama i ne idu linearno sa vremenom negde posle minut se sasvim gubi razlika između 100 i 800 sem što je ISO 800 film daleko zrnastiji od onog od 100....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

majku mu, probaću onda prvo 100 ASA.
Stakiranje je genijalna stvar samo nikako ovaj vetar da se smiri. Probao sam na 1sec M42 i 1600 ISO i ispalo je mnogo bolje od 15sec i to zbog vetra. A razlika (neverovatno!) i nije nešto velika. Prvom prilikom probaću da stackiram različite dužine i različitu ISO vrednost pa će možda i neka nijansa da se vidi. Da, čime šum da skinem? Noise Ninju ne mogu da nađem, ima nešto slično?

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Gugi

Ajd Yagodinac citaj malo o mom Zenitu u ovom clanku pa kazi sto mislis  :)
U pitanji su moje prve fotke sa Zenitom! Zelio bih odmah dodati da mi se svidja film od 400 asa ali je to meni jaaako tesko nabaviti. Za cas se moze nabaviti od 200 asa, ali nesto vise-kao da je izumrlo!  :(

http://static.astronomija.co.rs//razno/foto/2005/vilov/zenit.htm

Toma B

Moze se nabaviti i film od 400 ASA.
Gugi, znas li gde je "Foto-Husar" zanatski centar na Prizivci? Tamo se javi.
Svojevremeno je meni nabavljao ,a nedavno mi je spomenuo da ima mogucnosti da nabavi.

P.S.
Super su ti snimci. Nije Zenit los aparat samo ga je digitalna era potisnula.

Yagodinac

Super ti je Zenit na Zmaju... Upravo sam to hteo da radim ali me vreme smara već mesec dana. Film od 400 ili 800ASA može da se naruči od lokalnih jagodinskih likova koji to rade a na lageru imaju 200 ASA za...250 din. Zamalo da naručim dvadeset, mislio sam da su skuplji.

Inače mnogo mi se sviđa tvoja M31. A da probaš M34?