• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Comet C/2007 N3 Lulin

Started by mravic, February 05, 2009, 04:15:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic



Nesto mi se nije spavalo pa sam provirio napolje da vidim dali je vedro, kad ono...ne mož biti bolje...
Naravno, cekam vec mesec dana da vidim tu kometu, Lulin, pa eto reko prilike...
Upalio racunar da vidim gde se trenutno nalazi, na srecu tacno izmedju sazveždja Skorpija, Devica i Zmijonosa. Tacno u tromedji, i jos pored nje jedna svetla zvezda, idealan reper...
Ajd da ne rasklapam opremu, pokusacu da je detektujem sa dvogledom 10x50. Kao prvo, ne da sam zardjao otkad imam go-to, pa jedva da sam nasao sazveždje zmijonose, a Devicu da i ne govorim... Naravno, kartu nisam poneo vec samo po secanju. Trebalo mi je sigurno 5 minuta da se orjentisem, i eto...Kometa se vidi i to odlicno u dvogledu...
Nije bilo razmisljanja i na brzinu sam spakovao vec pripremljen teleskop 150/750 na eq3. Za minut je vec useveren.
Kometu sam kroz teleskop nasao odmah jer kao sto sam rekao, sjajna zvezda je skoro u vidnom polju teleskopa sa povecanjem od 32.5 puta tj. sa okularom od 20mm.
Uh, odlicno se vidi i kroz gomilu svetla od komsijskog reflektora. Nisam bas siguran da sam video rep komete ali nesto mi u podsvesti govori da se vidi.
Već mi je bilo zao sto nisam odmah raspakovao i montazu eq6 pa da to i uslikam, pa se nesto dvoumim...kad oblaci sa jugozapada kao da ih neko navlaci, za 5 minuta su vec dosli do same komete i posmatranje je bilo gotovo.
Sutra, navijam sat i obavezno ustajem opet u 4h sa fool opremom pa da Vam i sliku okacim...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

amerr

Vazi a ako je i ja uvatim pokesacu da slikam


mravic

Evo ti i link da vidis gde se nalazi danas...http://www.heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2007%20N3&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

amerr

Hvala i valjal sta dvogled Tento 7x35


mravic

Malo je mali ali bolji od mnogih vecih. Ja sam imao slican, Zrak Sarajevo i bio sam prezadovoljan sa njim. Samo ako nije izgrebana optika...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

amerr

neznam ali su mi rekli da je bio moga dede
pa evo danas cu probat da vidim nesto s njim


IbanezRG

Da li ce se ta kometa videti golim okom?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

cola

Vrlo verovatno,moguce je kazu da ce dostici 4. ili 5. mag krajrm februara. sto bi znacilo da ces je videti(u zavisnisti odakle gledas).Sad ne verujem da ce se golim okom videti bog zna sta.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Sada je oko 7 magnitude i vidi se dvogledom ali samo kao jedna pegica, veca od zvezde i malo zamucena, verovatno ce se videti golim okom ali jako tesko i iz dobrog mraka.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Ok, hvala. Imam svoj 8x30 pa cu da lovim.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Toma B

Quote from: mravic on February 05, 2009, 07:25:06 pm
...vidi se dvogledom ali samo kao jedna pegica, veca od zvezde i malo zamucena...

Da dodam:
Jutros sam, dvogledom 25x100, posmatrao kometu i stvarno nije nista narocito. Cak ni sa ovakvim dvogledom ne moze se videti cak ni nagovestaj repa komete. Znaci samo malena bleda pega. Najlosija i najdosadnija kometa koju sam do sada video... :-\

mravic

Evo i slika od jutros...mada se čika Marfi umesao i opet je bilo poprilicno oblacno, pa sam slikao kroz neku izmaglicu i dosta kratke ekspozicije...Nocas Komet mora pasti...

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sich

I ja sinoc posmatrao kometu. I bila je neka izmaglica. Al' ipak vrlo lepa pojava. Toma je izgleda postao razmažen :)
Neka 6.5 mag po mojoj proceni. I bez repa je vizuelno.
Nego janko, kroz sta si snimao, i kolike ekspozicije, i koliko snimaka?
I koliko odes od grada? Kontam da i ti imas problema sa Dunavom?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

mravic

February 06, 2009, 08:40:29 pm #13 Last Edit: February 06, 2009, 08:49:46 pm by mravic
Ovo su dve od jedno 30 sekundi i tri od minuta i tri dark frejma, kroz Celestron 150/750 na eq6 skyscan, na Canon 300d modifikovan, i stakirano u DSS-u i malo podeseno u CS2 fotoschopu.
Taman sam dosao do malo duzih ekspozicija kad se naoblacilo i sve sam ostalo izbrisao... Sledi sledeci pokusaj, možda nocas.
Eh, da nisam jos rekao da sam ovo slikao iz dvorista. I ovako mi žena vec sumnja gde to idem u 4h nocu, jos da idem autom, niko me ne bi oprao.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Toma B

Quote from: Sich on February 06, 2009, 04:55:36 pm
...vrlo lepa pojava. Toma je izgleda postao razmažen :)

Ha ha ha...
Moguce je da sam postao razmazen ali kao sto i sam kazes nema repa i jedva je vidljiva...
Razmazile su me moje prve dve komete...Hyakutake i Halle Bopp...svatas? :P ;D :o
P.S.
Na fotografijama lepo izgleda...