• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Odrzavanje okulara

Started by amerr, February 07, 2009, 11:39:33 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

amerr

Kako da ocistim okular ???Cime  ???

Yagodinac

Ja se obično prekrstim i on se očisti, hihi
Ozbiljnije bi bilo čistiti ga štapićem za uši i alkoholom 95% (nikako ne običnim iz apoteke, denaturisani alkohol ima toliko primesa da je bolje popiti ga) ali okular ili barlow ima smisla čistiti samo ako je baš prljav. Za ogledalo ili objektiv se ne usuđujem čistiti zasad.
Da, može posle i malo destilovane. U principu možeš ga čistiti i nekom krpicom, samo da ga ne izgrebeš, onda bolje da si gledao kroz prljav.
Ima mnogo metoda kišćenja okulara, naučnici svašta izmišljaju samo ti je bitno:
1) da ga ne izgrebeš
2) da ne ostanu posle toga mrlje od npr obične vode ili alkohola

sale11472

ma bre ne treba praviti mečku od čišćenja optika ali naravno ne treba ni preterivati ima na ovom forumu dosta saveta počni npr odavde pa tu imaš i linkove http://www.astronomija.co.rs/forum/oprema/brisanje-okulara-dvogleda/
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Optika je sirok pojam. Bezbroj puta sam brisao dvogled, svim i svacim, od vate do teksas platna. Nikad nista nisam ostetio. Ali sam zato izgrebao ogledalo teleskopa pamucnom krpom, i iako sam bio maksimlano oprezan. Fora je u nekom reflektujucem sloju koji je nanet na ogledalo, posle aluminizacije. Prilicno je osetljiv ali povecava reflektivno svojstvo ogledala. Najkvalitetniji omogucuje i preko 98% refleksije. Informaciju sam dobio od Celestron-ove fabrike (ili sta je vec) u Omahi (USA), gde sam i kupio spravu (preko interneta, naravno, a doneo ga je prijatelj koji je tamo ziveo).

Slicnu emulziju ali, ako sam dobro shvatio, antireflektujucu, nanose i na okulare. Nisam siguran ali mi se cini da sam video da je negde u uputstvu pisalo da su "coated" ili tako nesto.

Verovatno ATM-ovci znaju o cemu se radi. Ako neko zna gde bih mogao da "popravim" ogledalo, neka mi javi. Inace, taj famozni sloj stari, i mora da se obnavlja svakih 5-6 godina.

mravic

Nemoj dirati ogledalo jer te ogrebotine na aluminijumskom sloju nista ne smetaju prilikom promatranja vec samo estetski,
U Budimpesti se moze naneti novi sloj i kosta oko 30-35e do 200mm, ako se nije nista menjalo.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

spadej

Da, cini mi se da uopste ne uticu na sliku. Zvezde su i dalje tackice, kao sto su bile, samo se poneka nekad malo cudno vidi (vise ka obodu ogledala nego u centru). Mozda je to zbog kolimacije?

Sinoc sam posmatrao Veneru, lepo se vidi kao mali mesec, ali kao da iz nje izbijaju 4 zraka, pod pravim uglom. Sa Optisanom 60060 se isto vidi polumesec, mada mnogo losije ali nema tih zrakova. Isto se desava sa vise okulara. Sta bi to moglo biti? Ne verujem da su uzrok ogrebotine. Nisam bas imao neke dobre uslove, oko mene je sijalo sve sto sto je moglo da se upali, ko na Marakani. I Mesec je bio kao reflektor. Mozda je to uzrok?

Da li se u Budimpesti, za te pare, radi aluminizacija ili se nanosi "reflektivni premaz"? Iz Celestrona mi rekose da se taj premaz nanosi samo u USA, za sad, i da kosta oko 200USD za moje 130mm ogledalo, bez troskova slanja!!!?  Rec je o tom najkvalitetnijem sto navodno daje 98% refleksiju.

Naravno, necu nista dirati. Jedino me taj "potpis" na ogledalu strasno nervira. Vadio sam ogledalo iz cevi, da vidim kako izgleda. Slucajno sam ostavio otisak prsta i... . Osecao sam se gore nego likovi iz Nasa-e kad su shvatili da Hablu trebaju "naocare".





sale11472

Ti beše imaš 130/650 ???  nešto sumnjam da na ogledalu imaš taj ultra mega sloj od 200$ ... inače kod nekih jačih firmi 200$ ti treba tek za mnooogo veća ogledala....

To što čudno vidiš uz obod vidnog polja je verovatno koma ipak je to F/5 ogledalo i od toga se nemože pobeći....
To što vidiš kao četiri zrka na zvezdama su spajkovi od nosača sekundara koji se isto tako ne mogu izbeći na njutn teleskopima...
Dakle ni jedno ni drugo nema ni najanje veze sa tim ogrebotinama na ogledalu....

Kad kažem da čišćenje optike nije mečka to naravno ne znači da ne treba biti nežan i oprezan nikako ne treba pritisnuti krpu i ribati ko da je u pitanju zagorela šerpa ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Da, da ta cetiri kraka su od pauka, ta cetiri drzaca koja drze sekundar, i to se vidi kod svih reflektora. Pogledaj samo moju sliku komete. Vidis ove dve zvezde sa desne strane kako se vide spajkovi. To je od tog pauka...
U budimpesti nanose alu sloj ali i sloj silicijum oksida koji sluzi da ga ne mozes ogrebati ciscenjem osim ako ga ribas kao zagorelu serpu.
Nisam bio svestan koliko je taj zastitni sloj jak dok nisam resio da prepravim jedno fabricko ogledalo koje je napravljeno u Kini. Nisam mogao ni sa cim da skinem sloj aluminijuma i zastite, mada sam pokusao svacim. Na kraju sam danima polirao cerijum oksidom i jedva ga skinuo. Ako tako stavljaju u Pešti. mislim da ni da ga o farmerice otrljas ne bi se videla ni najmanja ogrebotina.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on February 08, 2009, 08:00:00 am

Nisam bio svestan koliko je taj zastitni sloj jak dok nisam resio da prepravim jedno fabricko ogledalo koje je napravljeno u Kini. Nisam mogao ni sa cim da skinem sloj aluminijuma i zastite, mada sam pokusao svacim. Na kraju sam danima polirao cerijum oksidom i jedva ga skinuo.


Hmm zar se to ne skida nekom hemikalijom znam da sam negde video video snimak natope papirni ubrus stavena ogledalo i posle nekog vremena samo skinu i ostane čisto staklo... na žalost sad ne mogu da to da nađem (a i tada sam slučajno naleteo)...
Nego još malo OT šta bi sa Daničinim ogledalom jel uspela operacija ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

O tom ogledalu i govorim, ali nisam bas zadovoljan postignutim jer se ispostavilo, sad kad sam ga dovrsio da se vide koncentricni krugovi usled brusenja ogledala. Fabricki je jako lose bilo uradjeno i sada kad sam ga samo parabolizovao, nisam ga skroz prebrusio, vide se koncentricni krugovi i nikako da ih skroz skinem. Uspeo sam donekle ali...bice mnoooogo bolje naspram onako sfernog i lose izbrusenog.
Jos samo da se aluminise...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

spadej

quote author=sale11472 link=topic=3335.msg26287#msg26287 date=1234048201]
Ti beše imaš 130/650 ???  nešto sumnjam da na ogledalu imaš taj ultra mega sloj od 200$ ... inače kod nekih jačih firmi 200$ ti treba tek za mnooogo veća ogledala....

tacno, nema taj  od 200USD vec neki mnooogo jeftiniji. Ali takav "coating" bi naneli kada bi poslao ogledalo u  Omahu. Lepo su sve naveli u ponudi, i kolika je cena, koji rok isporuke itd. Nikakav problem da posaljem odavde, postom, jedino sto to kosta vise od celog teleskopa...

Celestron ima nesto kao "korisnicki servis", danima sam ih smarao sa svakojakim pitanjima (vezbao engleski). Od prvog kontakta, kada sam zapoceo kupovinu, bili su vrlo poslovni i predusretljivi. Narucio sam teleskop + kofer sa okularima + motor . Nisu sve imali na lageru u Omahi pa sam ceo order prebacio u Kaliforniju, gde im je valjda centralni magacin ili tako nesto.
Steta, obrisao sam mail-ove...

Na nacionalnoj geografiji upravo pocinje emisija o roverima na Marsu... pozdrav

amerr

Dobro nego cime ja da brisem okulare


Ljubo

February 08, 2009, 10:49:27 pm #12 Last Edit: February 09, 2009, 10:57:22 am by Ljubo
Najsigurnije je da kupiš set u radnji za foto opremu, a koji se sastoji od flašice sa tečnošću i listića finog papira.
To meni radi super.
Mada, trebaš zapamtiti da se to čišćenje radi jako retko, tek kad se primeti da je dosta zamrljano (i da to sa dosta sigurnosti utiče na posmatranja).
Malo prašine i tek po koja sitna mrljica nisu znak da odmah počneš čišćenje. Ovo zato jer se svakim čišćenjem nanosi i odredjena mala šteta zaštitnom sloju i vrši blago oštećivanje stakla.

Kod svakog posmatranja okulare držati u kutijicama ili barem sa svojim kapicama, a teleskop uvijek s poklopcem kada se ne posmatra; to važi kako za objektiv, a takodje i za okularni dio (zatvoriti ulaz u fokuser kada se teleskop ne koristi).

sale11472

Quote from: Ljubo on February 08, 2009, 10:49:27 pm
Najsigurnije je da kupiš set u radnji za foto opremu, a koji se sastoji od flašice sa tečnošću i listića finog papira.


Hmm moje iskustvo sa dotičnima nije baš tako sjajno tako da tu opciju više ne preporučujem... sigurnije je nabaviti čist alkohol (isoprpil najbolje trbalo bi da ga imaju razni serviseri video i TV opreme koriste ga npr za čišćenje video glava) ali još jednom naglašavam čist i štapići za uši (ne nima ne treba štedeti da ne bi ostavljali dlačice) ili idealno hirurška vata....
Amer moj savet ti je da pažljivo pročitaš teme sa linka koji sam postavio na prethodnoj strani i da poslušap Ljubu kad kaže da se okulari čiste samo kada je to neophodno.... malo prašine ili neka mrljica nisu razlog za čišćenje...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

amerr

Hvala ali  neko je taknuo okular i ostavio otisak prsta pa neznam da li da cistim.A isto ima nko na AM u prodaje nesto sto se zove lens pen za 13 eura pa neznam da li valja sta