• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Razna pitanja oko samogradnje teleskopa (reflektora)

Started by Zika, February 17, 2009, 12:36:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zika

Pozdrav,

Interesuje me da li u Nisu ili okolini postoji neko ko se bavi samogradnjom?

Pre cetiri godine sam pravio ogledalo 10 inca f/7 i tada sam kontaktirao sa nekim iz Vojvodine (mislim da je bio Janko Mravik). Imam odredjenog iskustva u pribavljanju materijala, tako da mi za sada to nije potrebno, jednostavno me interesuje da li postoji neko u mojoj okolini jer bi mi to dosta vremena ustedelo.

Takodje, sada planiram da brusim osmoincno ogledalo, i otprilike bi mi trebao komad stakla debljine 30mm. E sad, kako je to nemoguce nabaviti ovde u praksi, staklorezac mi je preporucio da tri diska od 10mm mogu da se zalepe termickim postupkom jedan za drugi, i da se sve to ponasa kao jedinstveni komad stakla. Medjutim i to je komplikovano, skupo i retko ko ga radi, pa moram da pitam za savet - da li se uopste isplati lepiti tri takva diska na neki obican nacin ili mi se vise isplati da kupim jedan disk pa ga zalepim na odgovarajuci komad drveta ili sper-ploce. Kada sam pravio 10incno ogledalo, koristio sam cetiri diska od 10mm koja sam zalepio jedan na drugi obicnim silikonom, pa to na kraju nije licilo ni na sta.

Ili mi se pak mozda mnogo vise isplati da jednostavno narucim takvo staklo iz Hrvatske, cini mi se da tamo postoji firma koja prodaje takve kit-ove za samogradnju. Mislim da je u Rijeci ili gde vec.

Alat mi nije problem, tu cu tako i da uradim, da zalepim samo jedan stakleni disk na drvo, ali samo ogledalo je vec druga prica. Ne zelim da 'puknem' neke velike pare za nesto komplikovano jer ko zna da li cu i uspeti da sastavim teleskop kako valja. Tako da bih najradije da improvizujem sa necim pristupacnijim. Jedino se dvoumim oko toga da li da lepim staklo jedno na drugo ili na drvo?

Za sada to je to.
Hvala

mravic

Ajd, posto si me spomeuo u prethodom postu da ti ja i odgovorim.
Lepljeje stakla moze da ti apravi velike probleme i samo ces izgubiti vreme i ovac, u 90% slucajeva je tako.
Postoji lepak koji dobro drzi dva stakla ali ga je dosta tesko abaviti i treba imati dosta iskustva da ga zalepis a da igde e ostane vazduha izmedju dve ploce. Desava se da brusenje prodje odlicno a kada lijes matricu za poliranje moras da to staklo stavis na vrelu smolu pa se tokom tog zagrevanja pocne odlepljivati. Najveci je problem sto se nece dati skroz odlepiti vec samo n eki deo a onda ga ne mozes ponovo zalepiti vec samo baciti.
Pokusavao sam nekoliko ogledala polirati, ne maja vec tako nekog ko je poceo a nije uspeo i na kraju sam i sam odustao jer tamo gde ima vazduha ili ije dobro zalepljeno tamo vise polira staklo a to odmah ne valja.

ajjednostavije je da nabavis staklo 24mm debljine i od jega radis ogledalo. Ima ga u Zemunu u staklarskoj prodavici Zvezda. Malo ga je tesko kupiti jer kosta oko 15000 diara kvadratni metar, ali kad izracuas npr. 25x25cm to ti je oko 1000 dinara. Problem je u tome sto ece da seku a tebi potrebne dimenzije vec samo ako imaju neki manji komad oni ti ga prodaju jer to staklo je tesko seci jer puca onako kako niko ne zeli pa imaju mnogo skarta. Sve preko 1m kvadratni nije problem ali ove manje komade jeste.

U krog ni ne pomisljaj. Ja ga sam secem u krug a cuo sam da ima u Novom Sadu vodeni noz pa bi se to tamo iseklo kao od sale...Nisam ih pitao ali verujem da ne bi bilo problem.

Ja mislim da imam negde jedan komad, ali nisam siguran kojih je dimenzija, mogu prtoveriti pa se lako dogovorimo ako ti treba.
U Rijeci mislim da Zlatko nema staklo u Kitu vec gotova ogledala.

Samo da ti jos napomenem da je momentalno proble oko aluminizacije jer ne zna nikoga u drzavi da to radi. Radili su u Pancevu ali i je crkla masina...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Zika

E pa, hvala puno na vremenu za detaljan odgovor! Sad shvatam kakve probleme nosi to lepljenje stakala. Problem je sto ni stakloresci ne mogu da mi daju korisne savete, svi me gledaju kao da sam pao s Marsa, a jedan mi je danas cak rekao "prevedi mi ti to na srpski"  ;D

Sad, secam se da ste mi Vi pre cetiri godine jedini dali korisne savete, i mozda je zato bolje da sada pitam sve sto mi predstavlja problem.

Sta je sa brodskim prozorima? Cuo sam da u Beogradu postoji neka radnja nauticke opreme ali ne znam da li je to dobra opcija, cak i da prodaju prozore. Mada to je super ako postoji mesto gde se moze nabaviti staklo od 24 mm, ja to nisam ni znao. Kada sam prosli put radio ogledalo, uspeli su u Nisu da mi isecu diskove na krugove (to je cini mi se radnja Euro-Glass), pa pretpostavljam da oni imaju taj vodeni noz. Bio sam zadovoljan ivicama, sve su uradili lepo i fazete, ali je upadalo u oci to sto su svi diskovi bili razlicitih precnika za koji milimetar.
E sad, taj disk iz Zemuna i nije tako skup kad se uzme u obzir da je mene tada (pre cetiri godine) sve to, a to je ukupno pet takvih diskova, kostalo oko 1500 din. Sad bi sigurno bilo mnogo vise. Znaci sa te strane to mi je odlicna opcija.

Raspitacu se kod njih, a ako Vi imate neki komad odgovarajucih dimenzija, to bi bilo super. Drage volje bih ga kupio od Vas.

Jedini razlog zasto sam postavio prvi post je bio da ja budem mirne glave, da znam da sam sve pokusao ovde, ali sam u startu bio 99% siguran da sam opet osudjen da sve nabavljam iz Vojvodine.  ;D
Prosli put sam brusne prahove nabavio u Backom Jarku. Iako oni to ne prodaju tako inace, bili su dovoljno ljubazni (pa ipak je za pare) da mi prodaju. Tada sam iskoristio sve od toga, ali mi je jos dosta ostalo polirnog praha. Nabavio sam cerijum-oksid iz Beocina, tacnije iz radnje u NS, u nekoj kolicini od oko 750g. I secam se da ste mi tada rekli da je to mnogo i da bi to Vama trajalo do kraja zivota  ;D Pa eto, imam jos skoro pola kila tog praha, tako da sam barem za jednu stvar miran.

Ogledalo sam na kraju bacio, jer me je pritisla vojska pa sam sve morao da zbrzam i parabolizacija i testiranje mislim da su bili ocajno odradjeni. Da ne spominjem to sto je 10 inca za potpunog pocetnika ipak preveliki zalogaj.

Matricu za poliranje nisam kupio gotovu (naravno), vec sam kuvao bitumen i kalafonijum zajedno sa lanenim uljem, pcelinjim voskom... Kalafonijum u cvrstom obliku sam relativno lako nabavio u Nisu (prodavnica firme Pomoravlje), tada su ga prodavali u kesama od po 1kg.

I naravno, na kraju dolazi ta notorna aluminizacija. Znam da u Pancevu to vise ne rade, i da ne ispadne na kraju da napravim relativno dobro ogledalo a da ne mogu da ga presvucem reflektivnim slojem. Naravno, na posrebrivanje ni ne pomisljam. Mislim da to nije resenje na duze staze.
Cuo sam da ljudi iz Srbije to rade u Madjarskoj ali je sve to nekako totalno neprakticno. Ne znam. Ali ipak, bolje imati dobro nealuminizirano ogledalo i cekati vreme kad ce biti moguce da se presvuce slojem, negoli lose ogledalo koje je presvuceno srebrom, pa nista ne valja. Sa nepresvucenim barem moze da se posmatra Mesec.

I na kraju, ako to i preguram nekako, ostaje mi jos pola posla a to je pribavljanje materijala za konstrukciju. Sigurno ste culi za one americke Sonotube. Da li je tako nesto moguce videti ovde? Ne bih zeleo da koristim PVC tubu.

Okulari i sve ostalo mi i nije neki veliki problem. Osim jos dijagonalno ogledalo. S obzirom da su to opticka ogledala koja su aluminizirana sa prednje strane, sigurno ne dolazi u obzir koristiti obicno ogledalce. Ono ima sloj sa zadnje strane pa sigurno dovodi do greske u matematici prilikom konstrukcije. Da li se ta dijagonalna ogledala mogu kupiti u ovoj zemlji? Pored Subotice mozda.


Eh, da, da ne zaboravim. Pre nekoliko godina sam napravio katalog za izgradnju teleskopa, koristeci materijal sa tri sajta (San Francisco Sidewalk Astronomers, Victor's Telescope Making i hrvatski ATM). Kad se uzme u obzir da onaj prvobitni sajt koji je mene i inspirisao da se bavim ovime vise ne postoji, a sto je mislim velika tragedija jer su tu bili originalni planovi Johna Dobsona, ovo ispada nekako dobar pocetak za potpune amatere ili moze biti od neke pomoci i za iskusnije. Ako zelite rado cu Vam ga poslati mejlom.
Samo da napomenem, nista ja nisam pisao, to je samo kompilacija na engleskom i hrvatskom, samo sam ja sve to smuvao kako meni nekako najvise odgovara, da ima neki logican sled.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Zika

Da, cuo sam za takav truss dizajn, ali sam mislio da je to pre svega za velike teleskope, vece od 15 inca.

Ali sve u svemu, optika nije nista drugo do putanja svetlosti, a ne sama konstrukcija, tako da mi je taj dizajn mnogo primamljiviji nego da koristim PVC tubu.
Taj teleskop odlicno izgleda, vidi se da je ulozeno dosta truda.

Zika

Eto, provedoh vise od mesec dana trazeci staklo. Pretrazio sam sve po Srbiji, u Zvezdi su mi rekli da to ne mogu da mi urade, pa su me uputili na Lipik u HR, a oni to rade samo serijski. Probao sam cak i u Zadru za brodske prozore, sa istim rezultatom.

Jedino priblizno sto sam nasao, jeste jedna firma iz BG, mislim da se zove KonkavKonveks, oni rezu najmanje 280mm i imaju staklo od 19mm, ali za taj precnik je i to vise nego tanko...

Na kraju su me iz Rijeke uputili ponovo na Vas, Janko, tako da mi preostaje samo da Vas pitam imate li neki odgovarajuci komad? Ako ne, onda moram da uzmem diskove od 10mm, pa da kod stakloresca ili u nekoj firmi narucim i lepljenje.

Ljubo

Ko iz Rijeke? Ako je Zlatko iz O.I. Optimusa, samo lijepo zamoliš Janka (ili nadješ nekog drugog) da ti dobavi nešto od ovog:
http://www.oi-optimus.t-com.hr/rabljeno.html

Valjda ti nešto od te opreme može pomoći, ili da poručiš nove kitove od Zlatka (koji će ih potražiti od Telescope Service-a iz Minhena, ako imaju to što tražiš na lageru)

Zlatko je izuzetna osoba i imam sreću da saradjujem s njim. Možeš dogovoriti nabavku i pouzdati se u njegov predlog oko toga 110%.

mravic

A sta bi tebe interesovalo. Tj. koji precnik ogledala.
Imam iseceno 180mm to znam sigurno od 19mm i ako se ne varam 200mm od 24mm. morao bi pogledati. U Zvezdi sigurno moze da se nabavi ali ne da ti iseku vec komad od nekih 30x60cm pa da ga ti iseces na zeljene komade. Samo daj dimenzije pa cu pogledati sta imam.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Zika

Pa, posto planiram da radim osmoincno ogledalo, znaci taj komad od 200mm bi bio super.

Da, to je bio Zlatko koji me je uputio na Vas. Stvar je u tome sto sam sve ostalo vec nabavio, i brusne prahove i polirni, i matricu, tako da mi se ne bi isplatilo da uzimam preko njega ceo Kit iz Nemacke. Treba mi samo jos staklo.

Mogao sam da kupim gotovo ogledalo iz Rijeke, ali me pre svega interesuje iskustvo u pravljenju ogledala tako da sam siguran da cu uzivati u ovome.

Sve u svemu, hvala na pomoci.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk


mravic

Ja zaboravio...
Pogledacu danas, mislim da ga sigurno imam ... javim.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk


mravic

Ima.
Imam staklo od 200mm 24mm debljine, ali ga moram obraditi po obodu, jer je iseceno samo na grubo...
Zainteresovan???
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Zika

Jesam, naravno! Kada cemo se dogovoriti oko detalja?